mitä tarkoittaa,jos ihminen on tuudittautunut väärään rauhaan?
Kuka selittäisi
anneli
5425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että on saanut väärää hengellistä opetusta ja täten luulee olevansa vanhurskas. Tälläisten opettajat ovat suuremmassa vastuussa, kuin oppilaat...
että ihminen ei kuuntele omantuntonsa ääntä, joka muistuttaa parannuksenteon tarpeellisuudesta. Hän keskittyy tähän ajalliseen elämään ja sulkee korvansa Jumalan kutsulta sanoen itselleen, että aikaahan on riittävästi, "kyllä Jumala kuoleman hetkellä armahtaa".
Sitä se minustakin on.
ensimmäistä vastausta ovat siis;
Täysin Jumalasta tietämätön maailman ihminen
ja
Väärä omavanhurskauden rauha.
Joh. 14:25 Tämän minä olen teille puhunut ollessani teidän tykönänne.
Joh. 14:26 Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut.
Joh. 14:27 Rauhan minä jätän teille: MINUN RAUHANI - sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö.
_______________________________________________________________
VÄÄRÄ RAUHA, ei perusta yksin Kristuksen armoon:
1. Tess. 5:1 Mutta aikakausista ja määrähetkistä ei teille, veljet, ole tarvis kirjoittaa;
1. Tess. 5:2 sillä itse te varsin hyvin tiedätte, että Herran päivä tulee niinkuin varas yöllä.
1. Tess. 5:3 Kun he sanovat: "Nyt on rauha, ei hätää mitään", silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon.
1. Tess. 5:4 Mutta te, veljet, ette ole pimeydessä, niin että se päivä voisi yllättää teidät niinkuin varas;
1. Tess. 5:5 sillä kaikki te olette valkeuden lapsia ja päivän lapsia; me emme ole yön emmekä pimeyden lapsia.
1. Tess. 5:6 Älkäämme siis nukkuko niinkuin muut, vaan valvokaamme ja olkaamme raittiit.
1. Tess. 5:7 Sillä ne, jotka nukkuvat, ne yöllä nukkuvat, ja jotka juovat itsensä juovuksiin, ne yöllä juovuksissa ovat.
1. Tess. 5:8 Mutta me, jotka olemme päivän lapsia, olkaamme raittiit, ja olkoon pukunamme uskon ja rakkauden haarniska ja kypärinämme pelastuksen toivo.
1. Tess. 5:9 Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
1. Tess. 5:10 joka on kuollut meidän edestämme, että me, valvoimmepa tai nukuimme, eläisimme yhdessä hänen kanssaan.
1. Tess. 5:11 Sentähden kehoittakaa toisianne ja rakentakaa toinen toistanne, niinkuin teettekin.