Osaako kukaan neuvoa hyvää kirjaa ,mistä saisi opastusta excelin funktioiden soveltamiseen? Mielestäni siinä pitäisi olla käytännön esimerkkejä mukana,koska funktioiden nimet ei sinällään kerro mitään.Tietysti mukana saisi olla myös makrojen luonti.
Tai siis edes jotain hyvää Excel-kirjaa,löytyykö?
Tai siis edes jotain hyvää Excel-kirjaa,löytyykö?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käy sivuilla www.satku.fi tai www.itpress.fi ,julkaisevat atk-alan kirjallisuutta laidasta laitaan, itse olen hankkinut pari kirjaa kummastakin, exceliä koskeva on tosin VBA:ta käsittelevä ei funktioita mutta eiköhän sieltä löydy teho-opas exceliin
Yksi jollain tavalla hyvä teos on Kauko Kolehmaisen kirja Excel 97, Funktiot ja VBA, Tehokäyttäjän opas (Suomen Atk-kustannus), mutta siinä ei tosin ole funktioista juuri esimerkkejä, funktiot on muuten kattavasti esitelty. Makroista siinä on viitisen sivua. Koko teoksessa noin 700 sivua.
jos sulla on office2000 niin sieltä Help-osastolta löytyy vaikka mita.
Voithan sä kysyä meiltä yhden funktion päivässä.
Vuoden päästä osaat jo puolet ;-)