Asensin juuri win 98:n uudelleen. Device managerissa näkyy olevan konflikti Advanced Power Management support -kohdassa. Mistä voisi johtua, ja miten vian saa korjattua? Liittyykö tuohon myös se että win ei sammu itsestään, vaan ilmoittaa "vanhanaikaisesti" it is now safe to turn off your computer?
APM-ongelma
amd
4183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jälkimmäiseen kysymykseen: Kyllä liittyy
Ekaan: "Konflikti" on se, että ko. laitteesta sinulta puuttuu/on väärä ajuri. Se on vapaasti käännettynä "Virran hallinnan lisätoimintojen tuki" joka pystyy sammuttamaan koneesi sisältäpäin.
Yritä jotenkin etsiä ohjain koneeltasi tai Windows98-rompulta. En oikein osaa muuta neuvoa.
t. -F-
Sen pitäisi löytyä Win-rompulta? Ei mistään emolevyn rompulta?
No joo, sitä kannattaa varmaan kokeilla ensin. 98:n ajurikanta ei ole kummoinen eli saattaa olla että sieltä ei niitä löydy.
Tarkista myös BIOS, siellähän on paljon virran käyttöön liittyviä asetuksia. Väärä asetus siellä voi estää laitteen käytön.
t. -F-
oikeassa olit, ongelma oli biosissa. Laitoin vaan Power Management -kohtaan Enabled ja johan toimii. Kiitos! :)