Meillä on pihassa vanha tammi ja tänään, kun tultiin kotiin huomattiin, että siitä oli pudonnut kaksi erittäin suurta oksaa puutarhaan, siis TODELLA suuria! Peittivät puoli puutarhaa.
Tammi on istutettu luullakseni joskus 1900-luvun alkupuolella.
Ollaan asuttu tässä jo pian 15 v, eikä siitä ole koskaan lähtenyt omia aikojaan tällaisia oksia!
Kerran tänä aikana oksia on karsittu.
Talo on ihan vieressä ja nyt alkoi hieman pelottaa, että tuleeko niitä sieltä vielä lisää ja missä vaiheessa ja kenties myös talon päälle.
Ja aika paljon pelottaa myös se, että tulevat jonkun pihalla olevan niskaan. Tuossa olis ollut hengen lähtö lähellä, jos joku olis sattunut olemaan samaan aikaan puutarhassa.
Tänään täällä ei ole edes ollut mitään sanottavaa tuulta, että olis tosiaan tullut ihan yllätyksenä.
Myrskysäällä olen sentään osannut puuta hieman varoa.
Mies ei halua kuullakaan mitään puun tutkituttamisesta ammattilaisella tms. Ei kuulemma saa kutsua ketään edes karsimaan oksia. Itse hän kiipeili siellä viimeksikin oksia katkomassa.
Puun kaataminen olis hänelle kauhistus, mutta kyllä se olis sitä muillekin. Puu on niin hallitsevalla paikalla ja luo koko paikkaan oman hengen. Ilman sitä olis tosiaan aika outoa...
Kuivia pikkuoksia näkyy silmämääräisesti siellä sun täällä.
Tämä on aika kuiva paikka muutenkin ja menneiden vuosien muutama kuiva kesä tuntui kuivattaneen oksia lisää.
Kaatuuko vanha tammi miten helposti?
Tammesta putosi suuria oksia
4
560
Vastaukset
- kyllä
No ei se tammi kyllä helposti kaadu ja on aika tuhtia tavaraakin. Jos sieltä oksia tippuilee niin syynä joko laho tai hillitön kasvu niin että ei enää jaksa puu kannatella itseään.
Kyllähän tuota lahoa voisi vähän tutkia ja samalla niitä oksien kasvusuuntia että onko vastaavaa tulossa vielä lähiaikoina.
Jos se ei phasti laho ole niin tuskin sitä kaataa kannata. Mutta ehkä karsia voisi.- ap.
Voikohan tuota itse yrittää selvittää?Miten siitä näkee onko lahoa, vai tarvitaanko siihen jokin erikoislaite?
Mies on kyllä meinannut itse kiivetä puuhun tutkimaan vikoja ja karsimaan oksia, mutta en kyllä tiedä mitä sitten näkee siitä, kun ei ole mikään ammattilainen.
En ole kehdannut alkaa soittelemaan minnekään firmaankaan, kun ovat sitten suunnilleen kuitenkin puoliväkisin änkeytymässä tänne paikan päälle, eikä ole varaa kuitenkaan maksaa kenellekään.
Eivät varmaan voi puhelimessakaan paljoa sanoa.
Mulla on tuosta puusta muuten pari kuvaa puutarha.net- keskustelupalstalla (sieltä puut->asiaa lajeittain->tammi) jos joku haluaa tuohon jotain vielä kommentoida.
- jalopuupää
Oliko oksa päällisin puolin terve, lehdessä jne.? Pudonneen oksan oksakulma näytti olleen kovin jyrkkä ja se on saattanut olla syynä raskaan oksan repeämiseen. Moni asia voi vaikuttaa. Pieni kovalaho oksassa ei varmaankaan putoamista ole kuitenkaan aiheuttanut. Ainahan isoissa puissa on omat riskinsä, mutta ei tuossa hätäillä kannata. Vanha tammi pysyy pystyssä vaikka olisi sisältä täysin onttokin. Arvokkaan puun voi tarvittaessa ultrata, eli arboristi ultraäänellä tarkistaa rungon kunnon ja määrittää lahoamisasteen jne. Suuria jyrkässä oksakulmassa kasvavia tai huonokuntoisia oksia kannattaa toki tarkkailla.
- ap.
Päällisin puolin näytti terveeltä ja oli lehtiä tulossa paljonkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811761- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 261332
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160