Tammesta putosi suuria oksia

voi surku

Meillä on pihassa vanha tammi ja tänään, kun tultiin kotiin huomattiin, että siitä oli pudonnut kaksi erittäin suurta oksaa puutarhaan, siis TODELLA suuria! Peittivät puoli puutarhaa.

Tammi on istutettu luullakseni joskus 1900-luvun alkupuolella.
Ollaan asuttu tässä jo pian 15 v, eikä siitä ole koskaan lähtenyt omia aikojaan tällaisia oksia!
Kerran tänä aikana oksia on karsittu.

Talo on ihan vieressä ja nyt alkoi hieman pelottaa, että tuleeko niitä sieltä vielä lisää ja missä vaiheessa ja kenties myös talon päälle.
Ja aika paljon pelottaa myös se, että tulevat jonkun pihalla olevan niskaan. Tuossa olis ollut hengen lähtö lähellä, jos joku olis sattunut olemaan samaan aikaan puutarhassa.
Tänään täällä ei ole edes ollut mitään sanottavaa tuulta, että olis tosiaan tullut ihan yllätyksenä.
Myrskysäällä olen sentään osannut puuta hieman varoa.

Mies ei halua kuullakaan mitään puun tutkituttamisesta ammattilaisella tms. Ei kuulemma saa kutsua ketään edes karsimaan oksia. Itse hän kiipeili siellä viimeksikin oksia katkomassa.
Puun kaataminen olis hänelle kauhistus, mutta kyllä se olis sitä muillekin. Puu on niin hallitsevalla paikalla ja luo koko paikkaan oman hengen. Ilman sitä olis tosiaan aika outoa...

Kuivia pikkuoksia näkyy silmämääräisesti siellä sun täällä.
Tämä on aika kuiva paikka muutenkin ja menneiden vuosien muutama kuiva kesä tuntui kuivattaneen oksia lisää.
Kaatuuko vanha tammi miten helposti?

4

693

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      No ei se tammi kyllä helposti kaadu ja on aika tuhtia tavaraakin. Jos sieltä oksia tippuilee niin syynä joko laho tai hillitön kasvu niin että ei enää jaksa puu kannatella itseään.

      Kyllähän tuota lahoa voisi vähän tutkia ja samalla niitä oksien kasvusuuntia että onko vastaavaa tulossa vielä lähiaikoina.
      Jos se ei phasti laho ole niin tuskin sitä kaataa kannata. Mutta ehkä karsia voisi.

      • ap.

        Voikohan tuota itse yrittää selvittää?Miten siitä näkee onko lahoa, vai tarvitaanko siihen jokin erikoislaite?
        Mies on kyllä meinannut itse kiivetä puuhun tutkimaan vikoja ja karsimaan oksia, mutta en kyllä tiedä mitä sitten näkee siitä, kun ei ole mikään ammattilainen.
        En ole kehdannut alkaa soittelemaan minnekään firmaankaan, kun ovat sitten suunnilleen kuitenkin puoliväkisin änkeytymässä tänne paikan päälle, eikä ole varaa kuitenkaan maksaa kenellekään.
        Eivät varmaan voi puhelimessakaan paljoa sanoa.

        Mulla on tuosta puusta muuten pari kuvaa puutarha.net- keskustelupalstalla (sieltä puut->asiaa lajeittain->tammi) jos joku haluaa tuohon jotain vielä kommentoida.


    • jalopuupää

      Oliko oksa päällisin puolin terve, lehdessä jne.? Pudonneen oksan oksakulma näytti olleen kovin jyrkkä ja se on saattanut olla syynä raskaan oksan repeämiseen. Moni asia voi vaikuttaa. Pieni kovalaho oksassa ei varmaankaan putoamista ole kuitenkaan aiheuttanut. Ainahan isoissa puissa on omat riskinsä, mutta ei tuossa hätäillä kannata. Vanha tammi pysyy pystyssä vaikka olisi sisältä täysin onttokin. Arvokkaan puun voi tarvittaessa ultrata, eli arboristi ultraäänellä tarkistaa rungon kunnon ja määrittää lahoamisasteen jne. Suuria jyrkässä oksakulmassa kasvavia tai huonokuntoisia oksia kannattaa toki tarkkailla.

      • ap.

        Päällisin puolin näytti terveeltä ja oli lehtiä tulossa paljonkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe