Mikä moottori

Mr

Sain tuollaisen suvi 420 veneen,suositus olisi moottoriksi 8hv.Tarjolla olisi vain noita 9.9hv kestääkö vene sen,olisin kiitollinen vastauksista.Myös ostaisin moottorin jos jollakin on ylimääräinen.

5

876

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestää

      ja on huomattavasti kevyempi kuin 4 tahtinen 8hv moottori,jos siis meinasit uutta hommata. Itsellä on sama kone 395 Suvissa.

    • luulisin

      Että vene kestää myös sen 9,9 hv koneen, mutta onhan noita 8 hevosen koneita ainakin Mercuryllä. Ei parin hevosen lisäyksen suositukseen vielä luulisi venettä hajottavan. Mutta eikös suvi 420 oo soutuvene, jonka moottorisuositus on 2 hv?

      • ei koneella

        Meillä on Suvi 420. Sekin on perintönä saatu. Se on hirmu kiikkerä soutuvene johon se 2 hv on ihan tarpeeksi, jopa liikaakin. Kerran kokeiltiin viisheppaisella ja sanon paljon veneilleenä että tais olla ainoa kerta kun olen veneessä pelännyt.
        Jollekkin lammelle parin ihmisen soutuveneeksi soveltuu mutta muuten pidän sitä epäonnistuneena halpiskiuluna. Harmi ettei sitä voi kokossa polttaa. Ihan oikeasti.


    • Ollenkaan

      http://www.termalin.fi/420.htm on pieni, suippoperäinen soutuvene. Sellaisella on mahdotonta ajaa isommalla moottoriteholla kuin 2–2,5 hv.

      Moottorisuositus ei voi mitenkään olla 8 hv. Jo tuollainen teho vaatii perältä kantavuutta (tasaperän), 9,9-heppaisesta puhumattakaan.

      Olen kerran kiinnittänyt 4-heppaisen 4-tahtisen Yamahani juuri tuollaiseen tai aivan vastaavaan soutuveneeseen, joka kuului vuokramökin kalustoon. Yksin ajaminen täydellä kaasulla sai perän painumaan niin että vettä puski perästä sisään (moottorin kallistuskulmasta riippumatta). Täysin mahdoton ja hengenvaarallinen yhdistelmä!

    • sotkin

      tuon Suvin 420 ja 440. En menisi itse laittamaan 420 kuis 2hv:n moottorin. Itsellä siis tuo 395 sm/sv ja se toimii ehdottamallasi moottorilla erittäin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3723
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2454
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      33
      1983
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      20
      1724
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1679
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1588
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1572
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1447
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1409
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      96
      1408
    Aihe