Tuhlaus ongelma, miten voisin säästää?

Olen alaikäinen tyttö ja aina kun saan rahaa tuhlaan sen HETI. Säästäminen on minulle erittäin vaikeaa, ja olisi nyt tärkeää säästää rahaa koska olen alle vuoden päästä lähdössä vaihtoon. APUA !
101685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Laita rahat tilille äläkä nosta niitä sieltä. Anna tiliavaimet äidillesi tai isällesi ja kerro, että haluat säästää, mutta et kykene hillitsemään itseäsi tai että tuhlaat heti rahat. Kun vanhempasi piilottavat tiliavaimet jonnekin, et pääse nostamaan rahoja ennen aikojaan vaan otat ne sitten käyttöön, kun lähdet sinne vaihtoon.

Äänestä
  • löydän piilopaikan kumminkin, ja tuhlaan rahani. se ei onnistu =/

    Äänestä

  • kukkakeppimoi kirjoitti:

    löydän piilopaikan kumminkin, ja tuhlaan rahani. se ei onnistu =/

    Avaa pankkitili, johon laitatte ehdoksi, että saat nostaa varoja ainoastaan vanhemman kanssa yhdessä.

    Äänestä

  • ja laita sille nimeksi VAIHTOTUHLAUS!
    Mieti itä ihanaa ostat siellä vaihdossa...hulluna kaikkea ihanaa...mitä näitä tiimarin rojuja ostelet, siellä on kaikkea ihanaa...eti netistä paikallisia kaupunkeja ja vieraile niitten sivuilla ja etsi kauppoja ja tavaroita sieltä....ihanaa...kato ku kiva, ei saa SUomesta...ja taas kilahtaa rahaa possuun!
    ootko kuullu e-possusta? Etippä se.

    Äänestä

Olen 46 v, enkä vieläkään ole oppinut säästämään.
Ostan kirpputoreilta,muka halvalla.
Mutta rahaa sinnekkin menee....

Asiassa kun ei auta kuin itsekuri.

Mutta kun näkee jotakin himoitsemaansa kaupassa,ei siinä auta selitykset...
Heti tulee sellainen olo,että jos en nyt osta tuota tuotetta,sitä ei varmaan kohta enää saa mistään.

Ainoa keino olisi pysähtyä joka kerta kysymään itseltään tarvitsenko tätä tavaraa todella vai voisinko olla ilman?
Tällä tavoin olen saanut jonkin verran hillityksi himoa.

Ruokaa nyt tietysti on pakko ostaa,se on selvä.
Ja oikeasti,järjellä ajatellen minulla on jo kaikkea mitä tarvitsen,enemmänkin.

Miten siis saa itsenä pysymään kuosissa,siinäpä kysymys?!

Äänestä
  • Hyvä säästökeino on pysyä kotona, älkää menkö kauppoihin, kirppareille eikä kahviloihin vaan pysykää kotonanne. Äkkiä sitä huomaa kuinka rahat alkaa säästymään ja shoppailuongelma on poissa. Ostakaa sitten jonkin ajan kuluttua VAIN tarpeeseen.

    Äänestä

  • tuo on juuri se mitä minulle aina käy, en pysty hillitsemään itseäni, tuhlaus on pakkomielle.

    Äänestä

Itsekuria, ei muuta.

Miten sinä siellä vaihdossa pärjäät? Tuhlaat kaiki rahasi ekalla viikolla kun ostat kaikkee?

Äänestä

Käytä mielikuvamenetelmää. Pidä seteliä kädessäsi ja näe itsesi tulevaisuudessa, ja käyttämässä rahan johonkin ihanaan SILLOIN, ei nyt. Se saa säästämisen tuntumaan ihanalta eikä pakkopullalta. Kirjoita vaikka paperille, mihin haluat rahan sitten käyttää.

Sen mitä saat säästöön, voit jättää Suomeen vanhemmillesi, ja he voivat lähettää sinulle etukäteen yhdessä sopimanne summan kerran kuussa. Sehän ei tietenkään estä sinua tuhlaamasta siellä kaikkea kerralla, mutta joudut olemaan rahatta korkeintaan kuukauden kerralla, et koko vuotta.

Äänestä

ajattele myös,
et osta sitä kun tarvitset, ->vaan, vain sitä mitä ilman et tule toimeen.

myös sitä tavaroita, meikkejä on vaikea viedä, rahaa on helpompi viedä ulkomaille,
lisäksi, useassa, lähes kaikissa maissa on kaikki halvempaa, kuin suomessa.


teet muuten viisaasti kun menet vaihtoon, sitä aika et kadu, jos siellä siististi elät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkakeppimoi kirjoitti:

Olen alaikäinen tyttö ja aina kun saan rahaa tuhlaan sen HETI. Säästäminen on minulle erittäin vaikeaa, ja olisi nyt tärkeää säästää rahaa koska olen alle vuoden päästä lähdössä vaihtoon. APUA !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu