Tuhlaus ongelma, miten voisin säästää?

kukkakeppimoi

Olen alaikäinen tyttö ja aina kun saan rahaa tuhlaan sen HETI. Säästäminen on minulle erittäin vaikeaa, ja olisi nyt tärkeää säästää rahaa koska olen alle vuoden päästä lähdössä vaihtoon. APUA !

10

1596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä helppo neuvo

      Laita rahat tilille äläkä nosta niitä sieltä. Anna tiliavaimet äidillesi tai isällesi ja kerro, että haluat säästää, mutta et kykene hillitsemään itseäsi tai että tuhlaat heti rahat. Kun vanhempasi piilottavat tiliavaimet jonnekin, et pääse nostamaan rahoja ennen aikojaan vaan otat ne sitten käyttöön, kun lähdet sinne vaihtoon.

      • kukkakeppimoi

        löydän piilopaikan kumminkin, ja tuhlaan rahani. se ei onnistu =/


      • kukkakeppimoi kirjoitti:

        löydän piilopaikan kumminkin, ja tuhlaan rahani. se ei onnistu =/

        Avaa pankkitili, johon laitatte ehdoksi, että saat nostaa varoja ainoastaan vanhemman kanssa yhdessä.


      • avaa toinen tili

        ja laita sille nimeksi VAIHTOTUHLAUS!
        Mieti itä ihanaa ostat siellä vaihdossa...hulluna kaikkea ihanaa...mitä näitä tiimarin rojuja ostelet, siellä on kaikkea ihanaa...eti netistä paikallisia kaupunkeja ja vieraile niitten sivuilla ja etsi kauppoja ja tavaroita sieltä....ihanaa...kato ku kiva, ei saa SUomesta...ja taas kilahtaa rahaa possuun!
        ootko kuullu e-possusta? Etippä se.


    • atlatl

      Olen 46 v, enkä vieläkään ole oppinut säästämään.
      Ostan kirpputoreilta,muka halvalla.
      Mutta rahaa sinnekkin menee....

      Asiassa kun ei auta kuin itsekuri.

      Mutta kun näkee jotakin himoitsemaansa kaupassa,ei siinä auta selitykset...
      Heti tulee sellainen olo,että jos en nyt osta tuota tuotetta,sitä ei varmaan kohta enää saa mistään.

      Ainoa keino olisi pysähtyä joka kerta kysymään itseltään tarvitsenko tätä tavaraa todella vai voisinko olla ilman?
      Tällä tavoin olen saanut jonkin verran hillityksi himoa.

      Ruokaa nyt tietysti on pakko ostaa,se on selvä.
      Ja oikeasti,järjellä ajatellen minulla on jo kaikkea mitä tarvitsen,enemmänkin.

      Miten siis saa itsenä pysymään kuosissa,siinäpä kysymys?!

      • tarkan euron tyttö

        Hyvä säästökeino on pysyä kotona, älkää menkö kauppoihin, kirppareille eikä kahviloihin vaan pysykää kotonanne. Äkkiä sitä huomaa kuinka rahat alkaa säästymään ja shoppailuongelma on poissa. Ostakaa sitten jonkin ajan kuluttua VAIN tarpeeseen.


      • kukkakeppimoi

        tuo on juuri se mitä minulle aina käy, en pysty hillitsemään itseäni, tuhlaus on pakkomielle.


    • ...

      Itsekuria, ei muuta.

      Miten sinä siellä vaihdossa pärjäät? Tuhlaat kaiki rahasi ekalla viikolla kun ostat kaikkee?

    • Butternut

      Käytä mielikuvamenetelmää. Pidä seteliä kädessäsi ja näe itsesi tulevaisuudessa, ja käyttämässä rahan johonkin ihanaan SILLOIN, ei nyt. Se saa säästämisen tuntumaan ihanalta eikä pakkopullalta. Kirjoita vaikka paperille, mihin haluat rahan sitten käyttää.

      Sen mitä saat säästöön, voit jättää Suomeen vanhemmillesi, ja he voivat lähettää sinulle etukäteen yhdessä sopimanne summan kerran kuussa. Sehän ei tietenkään estä sinua tuhlaamasta siellä kaikkea kerralla, mutta joudut olemaan rahatta korkeintaan kuukauden kerralla, et koko vuotta.

    • asdfghjks

      ajattele myös,
      et osta sitä kun tarvitset, ->vaan, vain sitä mitä ilman et tule toimeen.

      myös sitä tavaroita, meikkejä on vaikea viedä, rahaa on helpompi viedä ulkomaille,
      lisäksi, useassa, lähes kaikissa maissa on kaikki halvempaa, kuin suomessa.


      teet muuten viisaasti kun menet vaihtoon, sitä aika et kadu, jos siellä siististi elät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe