Hiljaista

Säitä pitelee, tulipas hiljaista. Kyselin aiemmin vihreiden ja kuluttajien ylipäätään, ympäristövastuun perään. keskustelu tyrehtyi oitis.

Onko todella niin, että kuluttajien puolesta ruoan tuotannon ympäristövastuun kantaa ainoastaan maanviljelijä ? Tähän mennessä olisi jo visakalloisemmankin pitänyt tajuta, että nykyinen ympäristötuen rahamäärä ei riitä.

Nyt vouhkataan sitä, että tuki ja toimet pitäisi kohdentaa kriisikohteisiin. Toimenpide on sama kuin hölmölästen peiton jatkaminen.

Mitä entisen ympäristötuen toimenpiteistä , arvon asiantuntijat, ottaisitte pois ja siirtäisitte tehostettuina ongelmakohtiin.

AIVANNN, tarkoitus ei olekaan vähentää vaadittuja ympäristötoimia vaan pitää ne ennallaan, mutta ottaa korvaus pois. Tämä onkin nerokas leikkaus , ei lainkaan hölmöläisten peitonleikkaus/-ompelu-manööveri.

Se merkitsee käytännössä taas viljelijöiden tulojen leikkausta. Miten Vihreä puolue , hallituspuolue, toimii näin räikeästi hallitusohjelman vastaisesti? Siis mitään ei ole vielä päätetty, mutta Sinnemäki on avannut keskustelun.

Vihreät, eikö kuluttajalla todellakaan ole ruoan ympäristövastuuta , miten kosteikkoprojektit etenevät ?

2

168

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruoan ympäristövastuu maksaa kuluttajalle 16 senttiä päivässä. Tässä huikeassa panostuksessa ovat mukana tietysti myös me viljelijät. Käytännössä olemmekin ainoa kansanosa, joka tekee ympäristötalkoita jokaisena työpäivänä.

      • Jatkan yksinpuhelua, koska kuluttajan ympäristövastuu ruoan tuotannossa tuntuu olevan tuiki tuntematon käsite. Ajatellaan, että 16 senttiä päivässä, joka on maatalouden ympäristötuessa kuluttajan osuus, riittää. Silläkö pitäisi pelastaa Itämeri, sisäjärvet, joet ja estää ilmastonmuutos ?

        Näkeehän sokea reetakin, että tuo panostus (maatalouden ympäristötuki ) ei riitä. Siksi kaikenmaailman teoreetikot ja viisuntekijät, anteeksi vain Sinnemäki, vaativat maanviljelijöitä lisätalkoisiin. Eikä sekään vielä ole kylliksi, ruoan hintaa pitäisi vielä entisestäänkin laskea.

        Luulisi, että vihreillä olisi kylliksi asiantuntemusta, esim. professori Pulliainen. Onko nyt niin, että järjen ääni ei kanna puolueessa ja on siirrytty ylioppilaiden ja runoilijoiden aikakauteen ? Vai onko puolueideologia sumentanut järjen ja ympäristöasiat otettu luokkataistelun aseeksi ?

        Vihreät nostavat sitä enemmän kannatustaan mitä pitemmälle mennään urbanisaatiossa. Paradoksi siinä mielessä, että luonnonvastainen kehitys lisää luontoa puolustavien määrää. Tai pikemminkin siinä mielessä, että urbanisaatiota edistävät ja suosivat puhuvat luontoarvojen puolesta , mutta eivät itse osallistu mitenkään niiden toteuttamiseen.

        Cityvihreän luontaktivismi on korkeintaan salaatin syömistä (mahdollisimman halpaa) , mielenosoituksissa hengailua ja flaijereiden jakamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1224
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      845
    3. 68
      742
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      698
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      560
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      492
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      488
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      435
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    18. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe