Triumph America ekaksi pyöräksi?

uusiharrastus

Kokematon motoristinalku kyselee kokeneempien neuvoja.

Ikää on jo yli 30 mutta ekaa varsinaista pyörää vasta hakemassa.

Oliskohan tuo america hyvä ja helppo pyörä aloittaa uusi harrastus?
Vähän sellaista retrofiilistäkin pitäisi pyörässä olla, joten eikös triumph sovi silloin hyvin ajatukseen?

8

1340

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bergsman

      Oikein hyvä valinta, laatumerkki,
      eikä mikään "tusinapyörä".

    • ReiskaR

      Ilman muuta käy. Itse ostin uuden american suht samanikäisenä ja onhan se upea pyörä. Ajoasento on leppoisa pidemmällekin miehelle ja ajettavuus on muutenkin hyvä. Eikä samanlaista hilavitkutinta tule joka nurkassa vastaan. Ainoastaan käyntiääni on vähän ompelukonemainen muuhun ulkonäköön verrattuna, joten kannattaa sijoittaa offroad putkiin, jos asia vaivaa.

      • america.

        "Ainoastaan käyntiääni on vähän ompelukonemainen muuhun ulkonäköön verrattuna, joten kannattaa sijoittaa offroad putkiin, jos asia vaivaa."

        Kaverilla on tollanen america ja se vaihtoi siihen putket et olis paremmat saundit.. Olis ostanu sit harrikan kun nyt pitää ajaa isolla vaihtella alakierroksilla et edes vähän jytisis.


    • wäbäwäbä
      • ...........

        Ompas kallis kun ajamattoman 08 mallin saa 1000€ kalliimmalla eikä -09 mallikaan paljoa lisää vaadi.


    • Hyvä valinta

      Itsellä oli 20 v taukoa pyörällä ajamisessa. Harkitsin pitkää eri vaihtoehtojen välillä ja päädyin Triumhin Speedmasteriin, siis käytännössä sama pyörä kuin American. En ole katunut päivääkään. Helppo ajettava, luotettava ja hyvännäköinen peli. Nyt takana jo 55 000 huoletonta kilometriä. Muista määräaikaishuollot, niin toimii kuin junan vessa. Tekniikassa ei ole ollut mitään vikaa. Ketjupaketin olen vaihtanut kahdesti ja nyt akku meni uusiksi.

      Ehdottomasti hyvä valinta vaikkapa nyt eka pyöräksi. Se on aika painava (260 kg) mutta painopiste on alhaalla joten hallinta on helppoa. Voimaakin on riittävästi. Ei tietenkään voi verrata vastaaviin japseihin, mutta se voima on erilaista; rauhallista ja ennakoitavaa ja tarvittaessa sitäkin kyllä riittää kun vain kahvaa kääntää..... Mutta tarvitseeko Triumph-kuskin kohottaa egoansa jollakin älyttömällä moottorin huudatuksella ja kiihdytyksellä ? Tuskin.

      Tervetuloa joukkoon tummaan !!!!

    • Ladybiker00

      Itse ostin ensimmäiseksi pyöräkseni Thunderbirdin... Ja päivääkään en ole katunut. Pyörä toimii moitteettomasti ja on äänet kohdillaan vaikka orkkis putket onkin, muutenkin trumpalla tohtii aina ajella!!

    • Lineker

      Itsellä lähtee neljäs kesä American puikoissa ja tyytyväinen olen ollut. Huomenna tarkoitus lähteä vähän Suomea kiertelemään.
      Putkista sen verran että ekan kesän jaksoin ajella vakioputkilla, ennenkuin vaihdoin vähän paremmin hengittäviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1758
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1335
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1128
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      372
      947
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      827
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      775
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      625
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 41
      561
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      555
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      518
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe