Reilu kuukausi sitten lääkärini vaihdatti Citalopram 20mg (Cipramil, Sepram) Mitzapin-lääkitykseen. Ensin Cipramil vähennettiin melko nopeasti 10 mg ja siitä edelleen 5mg (puoli tablettia). Kaikkiaan tämä tehtiin reilun kahden viikon aikana. Nyt ole ollut kohta kaksi viikon Mirtazapin 15mg (Remeron) varassa. Ja tänään aloitin 30mg:lla.
Onko jollain kokemuksia vastaavasta?
Olen ollut Cipramil lääkitykselle kohta 4 vuotta ja sen on toiminut suhteellisen hyvin. Eroon siitä en kuitenkaan pääse. Aina kun yritän sivuvaikutukset ovat hirvittäviä. Kun olen muutaman ajan ilman ovat myös alkuperäiset "oireet" alkaneet tulla takaisin. Vähitellen hiipimällä, mutta tunnistan ne jo alkuvaiheissaan.
Nyt tämä lääkkeen vaihtaminen aiheuttaa entistä pahempia "oireita. Erityisen pahoja ovat nopeat liikkeet: tuntuu kuin aivot jäisivät siihen paikkaan mistä lähtivät, hyvin lyhyitä "muistikatkoja", pahoinvointia jne.
Toimivatko Citalopram ja Mirtazapin eri tavoin - siitäkö tämä johtuu? Vaiko siitä, ettei Mirtazapinilla ole mitään vaikutusta?
Citalopram -> Mirtazapin
4
1464
Vastaukset
- vaihtaa jos
se kerran on toiminut suhteellisen hyvin? Reme toimii toisin kuin Citalopram, toinen kun on Nassa, toinen SSRI-lääke
- minullekin...
tuli tuollainen oire, että päätä kääntäessä "näkökenttä" tuli vasta vähän myöhässä. Oire poistui kuitenkin noin kuukauden kuluttua itsestään. Ei ollut mitään sen vakavampaa. Ilmeisesti vain jokin vierotusoire.
- kappala.mix
silmänpaineiden nousu,mikä taasen aiheuttaa näkökentän puutoksia ja vuosien mittaa täydellisen sokeutumisen.
- nommi
Kamalaa. Olen käyttänyt mirtaa pari kuukautta ja olen alkanut öisin herätä outoihin silmäsärkyihin. Taidan lopettaa koko lääkkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976841- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991055Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41919