Mitäpä sanotte verensokeriarvosta joka on yli 32 mm/l tai mitä yksikköä ne onkaan ?
Mitäpä sanotte
sokeriholisti
13318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Muistaakseni "vaarallisen" raja on 25, oiskohan se yksikkö tarkalleen mmol/l. Monet pikamittarit taitaa lopettaa mittauksenkin viimeistään kolmessakympissä. Eli sairaalaan, jos tuollaisia lukuja tulee. Meikäläisen ottivat osastolla jo jollain 12 arvolla.
"Meikäläisen ottivat osastolla jo jollain 12 arvolla."
Olikohan taustalla jotain muita sairauksia. Luulisin että jos ei ole muita sairauksia, tuolla paasto-arvolla ei oteta sairaalaan mutta aletaan seurata aktiivisemmin. Minulle omalääkäri terveyskeskuksessa sanoi että esimerkiksi aterian jälkeisten (mittaus 2h ateriasta) mittausten raja-arvona pidetään noin 11-12 ja koska omat arvoni on pyörinyt juuri tuossa, ei edes määrännyt ateria-insuliinia vaan metformiinilääkitys jatkuu ennallaan. Pitänee joskus mitata verensokerit herkutteluhetken jälkeen, kun olo tuntuu selvästi sokerihumalaiselta. Menisiköhän mittarini "tappiin" (taitaa näyttää maksimissaa 33).
Minutkin aikoivat ottaa osastolle, kun D2 diagnoosin saadessani sokruni olivat n. 15 mmol/l. Olisivat lääkkeellä ajaneet sokrut alas.
En suostunut menemään osastolle, enkä aloittamaan lääkitystä. Aloin karppaamaan. Sokrut ovat nyt kunnossa. Ilman lääkkeitä.
Kävin polilla sokereitten vuoksi seurannassa, kun alettiin 2-dia asiaa tutkia, olin käynyt kahvilla noin tunnin aikaisemmin, ja otin siinä pullan, ja kun hoitaja mittasi arvo oli 14 niin ei minulle mitään sanottu, paitsi että se on liikaa?
Töihin vaan sitten lääkärin juttelun jälkeen ja myöhemmin kyllä sain metfromiinia.
En tiedä miten tarkkaa sen homman sitten pitäisi olla.
Ei kai lääkitystä aivan tuollaisen mittauksen perusteella määrätty! Jos käydään seurannassa, eikö silloin anneta tarkat ohjeet mm. paastosta ennen polille tuloa jotta mittaukset tulevat oikein. Kyllä sitä näkee tuolla terveyskeskuksen labroissa kuinka moni mamma kaivaa kassistaan eväät esiin käytyään verikokeessa. Itse olen vielä selvinnyt kotiin saakka myöhästynyttä aamiaista syömään. Minulla seurattiin useampi vuosi paastosokereita ja yritettiin ruokavaliollakin hoitaa 2-tyypin diabetestä. Kun sitten muiden hoitojen takia diabeteskin piti saada hyvään hoitotasapainoon, aloitettiin metfomiinilääkitys.
Sanoisin, että tee nopeasti muutaman yksikön korjaus pikainsuliinilla, sen mukaan mitä sinulle on opetettu.
Sen jälkeen mieti mikä on edellä mennyt pieleen. Oletko muistanut pistää ateriainskan, olethan muistanut pistää pitkävaikutteisen, onhan inska imeytynyt kunnolla (ei ole pahkuraa pistospaikassa), osasitko arvioida hiilareiden ja pikainskan suhteen oikein eli onhan hiilarilaskenta hallussa, oisko joku tulehdus jylläämässä.
Mutta tosin vähän epäilen oletko diabeetikko, jos et edes tiedä verensokeriarvon yksikköä, mutta se on sitten toinen juttu...
Jos mittarini näyttää tuollaista arvoa uusintamittauksenkin jälkeen, joko mittari tai liuskat ovat viallisia. Kaikki yli 8 arvot ovat epäillyttäviä, jos niihin ei löydy selvää perustetta.
Mittarissa mikä minulla on seuraa kalirointiliuska mukana. Helppo tarkistaa onko mittari järissään.
terveisin
Moniin mittareihin on saatavilla kalibrointiliuos. En tiedä, onko kaikkiin. Käyttämällä kalibrointiliuosta mittauksessa veren sijasta tulisi saada arvo, joka on ilmoitetussa haarukassa. Kaibrointiliuoksissa on se huono puoli, että ne on käytettävä suhteellisen lyhyessä ajassa, esim. 3 kk, pullon avaamisesta. Avaamattomana ne ovat käyttökelpoisia vuoden kaksi.
Niin joo se yksikkö on millimoolia litrassa.
Mittari kyllä on kalibroitu ja muilla se näyttää ihan oikeita lukemia.
tunsitko itsesi sairaaksi?
Kyllä mittari on oikeessa ja kalibroitu.
Muilla se näyttää ihan ok arvoja.
Aika erikoista että on tollaset arvot.
Lääkärikeskuksessa mittasivat samoja arvoja minulta.
Hoitaja etpäili rikkinäistä mittaria ja lähetti takaisin töihin.
Lääkäri soitti kuitenkin perään ja kehoitti menemään suorinta tietä lähimpään sairaalaan ja faksasi lähetteen sinne.
Suosittelen terveyskeskus tai sairaala reissua.