eli 7-sarjan BMW. Auto on myytävänä autoliikkeessä, mutta tuli sellainen ongelma, että rahoitusyhtiö ei myönnä lainaa sen ikäiseen. Onko vastaavia kokemuksia? Miten olette hoitaneet asian? En mielelläni käyttäisi pankkia rahoittajana.
Autokuume on kova ja naapurit putoasivat perseelleen jos näkisivät auton.
Autokuume on kova ja naapurit putoasivat perseelleen jos näkisivät auton.
Vastaukset 84
Vanhimmat
on hintaa?
2.800 egeä. Ei paha kahdet renkaat aluilla, nahkat ym. ym. Leimattukin tammikuussa.
:D Hehe, "bemaristit on rahamiehiä".
Kai tuo on vitsi?
Lainalla tuommonen järkyttävä muinainen ökyauto, nykyinen lintta?
Totta, varmaan naapurit putoaisivat perseelleen.
Haloo.
ja kateellinen. Eipä sinulla olisi edes varaa ajaa tuollaisella.
bensaan, taitaa tuollainen "ökybmw" viedä aika paljon menovettä?
eikä ne mitään viikkorahoja ole. Ei tankkia ole pakko täyteen ottaa.
Tässä on loistava koko kuva siitä, kuinka nämä paalauskypsien bemareiden haltijat ilmeisen tosissaan uskovat, että heitä kadehditaan.
Siis jessus, onko tuota halvempia ja karmeampia paskoja olemassakaan?
Eikös liikkestä muka saa tuolle rahoituksen???
Jos ei niin ihmettelen.
Jos kerran oikeen tuollainen mielessä niiin rahat taikoo mistä vaan.
kuulemma joku -96 on vanhin vuosimalli minkä rahottaavat. Miten isoja lie nämä pikaluotot maksimissaan tiedän joo korko on iso mutta isompi tappio tulee jos tuo menee sivu suun.
Enpä ole vielä koskaan kuulut ettei autoliike anna rahoitusta myytävä ole ville autolille?????? Ihme juttu.
Laitappas linkki missä liikkeessä ja millainen seiska kyseessä niin katsotaan lähemmin.
Pikavippiä EI kannata ottaa kävele pankiin ja ota sieltä rahat.
Vai mikä senyt oli, mainostaa ainakin halpaa kulutus lainaa.
hakemus siellä eikä citybankissa jostain syystä.
JOS RAHOITUSYHTIÖ EI ANNA EDES RAHAA VANHAAN PASKAAN. Eli tarkoittaa käytännössä että autolla ei ole mitään arvoa.
sen arvo on paljon suurempi kuin tuo 2.800 egee. Esim. vaihdossa eivät mielellään ottaisi omaa Bemuani koska tuon 7-sarjalaisen hinta oli laskettu naurettavan alas. Sanoivat että saan paremman hinnan itse myymällä. Vähän hölmöä rahoitusyhtiöltä etteivät rahoita autoa vaikka sen todellinen arvo on suurempi. Liikkeessä sanoivat ettei ne kerkii jokaista autoa erikseen tutkia. Liike on luotettava olen sieltä ostanut ennenkin.
Ei kukaan tervejärkinen moista juttua edes suustaan päästäisi. Mutta jos kuitenkin. Eli olet ostamassa noin 95-97 vuosimallia olevaa jos kerran on vähän arvokkaampi kuin tuo 2800€. Eivätkä siksi ota omaasi vaihdossa, kun tietävät ettet anna sitä 100eurolla. Ja rahoitusyhtiöhän rahoittaa aina jos (oletetaan että muut tiedot ok) auton arvo riittää edes jotenkin rahoitusosuuteen. Jolleivat rahoita ei autolla ole mitään rahallista arvoa. Eli mene nyt rohkeesti kysymään se VÄLIRAHA NIIN TIEDÄT MINKÄ ARVOINEN OMA AUTOSI ON.
autoliikkeisiin ja kysy saako -91 malliselle autolle rahoitusta. Tuon lisäksi missä kävin niin soitin kahteen sama juttu molemmissa. Johan tuoolla aikaisemmin kerroin että sanoivat -96 olevan vanhimman vuosimallin mihin tulee rahoitus. Väliraha on kysytty en sitä satasilla anna vaan 1.500 on saatava. Rahoitusyhtiö ei tiedä auton kuntoa.
Älä sä kloppi usko kaikkea mitä ne autoliikkeen pojat sulle kertoo... tottakai ne kehuu romujaan maasta taivaisiin ja että kuinka arvo on todellisuudessa paljon suurempi kuin millä ne sen sulle myyvät.. hohhoijaa. Auton todellinen kunto ratkaisee mitä siitä loppupeleissä kannattaa maksaa, pommia älä ota edes ilmaiseksi. Ja provopellelle tiedoksi että e38 eli -94--> ei ihan lähde tuohon hintaan eli seiskaa jota tässä ostatellaan on 80-90 lukujen taitteesta? Joten topicin aloittaja kerros malli ja vuosimalli ???
Linkki liikkeeseen missä myynnissä tai laita liikkeen nimi. Katsotaan mikä on tuon seiskan kunto ja jne.
Olla E32 jos kerran on -91.
Nettiauton -91 E32 seiskojen HP:t 4400 - 6600€.
Joten jos auto kunnossa ja hinta 2800€ niin ei paha, riippuen tietysti kunnosta.
Tuostahan saa vielä käteisellä 200-500€ pois. Think
on tuo 2.800 egee, käteishinta. Kunto hyvä, 730i.
MITEN 91 MALLINEN VOI OLLA HALPA 2800€????? KUTEN YLLÄ MAINITSIN 96-MALLINEN OLISI HALPA TUOLLA HINNALLA. JA MIKSI KUVITTELET SAAVASI JOSTAIN VANHASTA ROMUSTA 1500€ REAALIRAHAA????
2800€? Hankin ja myyn niitä kaikille halukkaille tuohon rahaan. Aikahan on jo ajanut tuon ongelmajätteen ohi, joten niitä riittää vielä, vaikka paljon saksassa niitä romuttamoon vievätkin.
650-800€
Yhtään kunnossa olevaa kolaroimatonta et löydä tuohon rahaan.
mikä rahoitusyhtiö antaa -91 Nissaniin rahoituksen kun raja on vuosimallissa -96?
1.500 egee saa myymällä yksityiselle. Taidat olla vähän yksinkertainen.
ei saa tuohon rahaan. Jos ostaa kunnossa olevan, ja lisätään päälle verot ja hakukustannukset niin puhutaan yli viiden tonnin autosta.
samassa kunnossa kuin täälläkin. Suurin osahan tuotu sieltä. Muutaman satkun verot (vielä) ja mutama satku haku. yhteishinta noin 1500 -1700€.
pihalle romurautaa.
nordea
sulla tuo hintapuoli.
se tulee.
ajatus ihan pihalla. Katso vaikka mobile.de:stä hintoja. laske siihen laivalippu tai sillan ylitykset bensat ja romuraudan vero.
ajoa. Hyvä jos ajoa ollenkaan.
Jos suomesta saa 730:n -91:n 2800€ katsastettuna kaksilla hyvillä renkailla niin ei kannata hakemaan lähteä/tuotaa sitä saksasta.
Mobilessa vain 9 alle 1000€ ja scoutissa ei yhtään. Hakuun/tuontiin vielä muut kustannukset niin fakiiri on se joka 2800€ katsastaa, verottaa ja varustelee auton suomen oloihin.
viime vuonna hakukustannukset, olivat 1.600 egeä. Siihen päälle auton hinta 2.000 -3.000 egeä ja verot lisäksi. Menee väkisin yli viiden tonnin.
luulee tietävänsä paljonko auto kestää vaikka ei ole nähnyt koko autoa.
tiedossa on.
SELLAINEN FAKIIRI.
SANAN KATE. Hakukulut kertoimella, autot alkaen 500€. Mobilessa pyynnit taisi olla äsken alkaen 650€. Verot muutaman satasen. Jos auton kokonaishinta menee yli 2000€ ON OSTAJA ÄÄLIÖ.
Ei tarvitse enää opetella kantapään kautta. Kannattaisi sunkin ottaa neuvoista oppia.
Laitappas sitten esimerkki hintoineen kuinka tuollaisen E32 730:n -91:n saat myydyksi alle 2800€ kun tunnut olevan niin hyvä.
auton? Laita rahat tulemaan niin saat rautaa satamaan.
Auto satamassa 2000€, sitten verot , katsastukset, renkaat muut mahdolliset fiksailut ennekuin auto on Suomikunnossa. Että näin.
Ja en osat 2000€:lla mitään kun on jo seiska alla ja oon niin köyhä ettei kahta seiskaa voi pitää.
le. 730 1991. Auton hinta saksassa 650€ pyynti. Lähtee noin 500€. Mutta olen pölö ja en osaa tinkiä....siis 650€. Verot yhteensä noin 620€ (voit selailla tullin sivuilta vm. riippuen-89 -91 kuudensadan molemmin puolin. Hytti noin 150 mennessä tullessa auton kera noin 250€. Sisältää ruoat.YHTEENSÄ NOIN 1670€ Sitten vielä muutaman kympin rekisteröinti EU:n sisältä tuotuun autoon. TÄSSÄ HINTA KUN PÖLÖ KÄY OSTAMASSA AUTON. Ammattilaisen hinta on auto 500€ verot 620€ matkat ajoitettu meno/paluu yhteensä noin 250€. ELI 1370€ katsastus muutama kymppi. OSTATKO 2000€ AUTON VAI.......UHOOTKO MUUTEN VAIN.
Kukas se tuolta sitä halvinta lähtee hakemaan??????? HÄ
Paskaa kun saa hakemattakin. Ajattele nyt aivoillas jos osaat.
ainakaan sinun neuvoistasi. Eihän niissä ole mitään järkeä.
huippukuntoisesta autosta. Viime kesänä kysyin tarjouksen auton tuonnista Saksasta, 1.600 egee oli hinta.
Luuletko että se 3000€ lintta on saksasta tuotu 25000€ huippuyksilö. KYLLÄ PÄÄSI ON TÄYNNÄ KUSTA.
VAIVANPALKKA OTTAA. VARSINAISET KULUTHAN OVAT MUUTAMIA SATASIA.
pysty ymmärtämään asioita niin pyydä vaikka lukutaitoista isoveljeäsi apuun. Kait hän sentään jo kolmannella luokalla lukea osaa ja ymmärtää erilaisia asioita.
pystyn ymmärtämään asioita paljon paremmin kuin sinä. Sinä olet pihalla kuin lumiukko.
Ihanko sinä tosissaan olet sitä mieltä, että jos auton saa suomesta katsastettuna, kaksilla renkailla ja muutenkin kunnossa niin sitä ei voi ostaa esim nyt hitaan 2800€. Vaan on tuotava saksasta se halvin pommi jotta voi kehua saavasi sen alle tuon hinnan tänne.
Hei haloo herää jo. Onko kukaan väittänyt, että se 3000€ nyt maksava auto on tuotu hintaan 25000€?? Niin no joskus hinta on voinut olla tuo 25k€.
Ja ei päässäni ei ole sitä mitä mainitsit taitaa olla päin vastoin.
Kiloeuro ei esim. ole virallinen rahayksikkö. Se kuulu olla tuhateuroa. Miten voit mitään muutakaan tietää jos jo perusasiat viheltää yli. Auton voi ostaa mihin hintaan vaan. Lähinnä on varoiteltu "kaveria" ettei ostaisi ylihintaista paskakasaa. EI SITTEN TARVITSE TÄÄLLÄ VALITELLA, ETTÄ ON KUSETETTU. Itse näyt olevan vielä enemmän pihalla autoasioista. Suosittelen ajoneuvoksesi JOPOA.
"Siveys" poliisi iski jälleen kun ei enää muuta voi.
Vai varoiteltu kaveria ostamasta "ylihintaista" anna mun kaikki kestää. Samalla on yritetty kaveri saada ostamaan saksasta se halvin pommi mitä löytyy.
Vai perusasiat viheltää yli HEHEHEHEHEH.
Ihanko tuon itse keksit vai kysyitkö ESSO baarissa neuvoa?? Ai niin korjataan ettei ole perusasiat viturallaa, eihän enää ole ESSOn baaria olemassakaan vaan ST1:n baari.
Voi vittu mistä teitä riittää.
BTW se JOPO muuten on taas tänäpäivänä MUST-juttu tuollaisen valitettavasti olen jo hukannut mutta uusi kyllä kiinnostas. Hyvä ehdotus.
auto maksaa tuotuna. Oletko jo unohtanut senkin? No tyhjässä päässä tuuli huulia liikuttaa. Olisitkin upea näky olkinen hellehattu päässä jopoillessa. Varo TAKAATULEVIA.
Kyse oli autosta joka on samoilla varusteilla Suomen olosuhteisiin valmiina(tuonti katsastukset renkaat muut varusteet mitä täällä tarvii).
Tuo esimerkki voi pitää paikkaansa satamaan tuotuna.
On vaikea verrata Saksan halvinta ja tais olla jopa yli 400tkm ajettuna siihen mitä karveri on/oli ostamassa.
Eikä tuo esimerkin seiska saksasta ole edes halvin, halvemmallakin saa.
Jopoilu kesä helteellä vaikka olkihattu päässä on hauska. :)
Jos on munaa sellaisella ajaa eikä tarvii pelätä takaa tulevia.
HEHHHEHEHEH
oksalta alas. Se onkin muuten älyttömän kallista ajaa satamasta pari kilometriä sillä noin 260000km ajetulla autolla kotiin. Ja ei ollut halvin koska halvimman saat saksasta paperikulujen hinnalla.
Kun istun oksalla edelleen ja ajelen alle 200tkm ajetulla seiskalla joka ostettu suomesta. Samanlaisen saa saksasta n 8k€ ja päälle verot sun muut. Tämä jäi näin ollen paljon halvemmaksi kun ostin suomesta.
Joten se siitä.
ajettu vasta 8000km.
Corolla, Ceed, Niva?
Jos tiiät sekin on takavetoinen. Aika paska talvella mutta silloin ajellaankin etupäässä Audi q:lla.
Kyllä vaan sääliksi käy, jos joutuu jollain paralymppia volkkarilla talvet ajamaan. Varo, ettet puske sillä audillas mutkaa suoriksi. Nuohan on tunnetusti puskevia paskoja.
Ps. Vaihdan autoja viimeistään joka toinen vuosi. Oikeastaan ihan sama mikä milloinkin alla. Ostan aina sellaisen mikä silloin tuntuu sopivalta. Jatka sinä vain säästämistä, eiköhän siitä sitten ole kohta Kian käsirahat koossa.
Jos siitä hajoaa kone? Tai mitä tahansa? Korjaaminen maksaa enemmän kuin koko lintta, eikä korjaamiseen hankittuja uusia lainarahoja saa ikinä takaisin.. Muutama tankillinen bensaa maksaa saman verran kuin tuo ongelmajäte.
Mikä näitä pösilöjä vaivaa?
Kerropa parempi vaihtoehto. Mitkään japsit tai muut aasialaiset ongelmajätteet ei sitten kelpaa.
Maksaa muuten aika monta tankillista bensaa tuo auto.
KÄTEISTÄ. JÄÄT SITTEN ERI TAHOILLE VÄHEMMÄN VELKAA KUN ET SUORIUDU VAKUUTUSMAKSUISTA, HUOLLOISTA, BENSAN OSTOSTA, KORJAUKSISTA, AJONEUVOVEROSTA JNE.....
vastata alkuperäiseen kysymykseen. Ei noilla eväillä varmaan onnistu.
Oletko lukihäiriöinen?
Mikä rahoitusyhtiö antaa lainaa -91 vuosimallin autoon?
PASKAAN EI EI EI EI EI SAA RAHOITUSTA. OSTA JOKU JÄRKEVÄ AUTO, NIIN RAHOITUS ONNISTUU. PAITSI KUN OLET TYÖTÖN, ALAIKÄINEN JA LUOTTOTIETOSI MENETTÄNYT.
kysyä pikemminkin että mikä teitä pösilöitä vaivaa jotka täällä pillittävät toisten autohankinnoista, eiköhän tuo ole oma asia minkä auton ostaa. Halvemmallakin saa autoja kyllä, mutta jos välttämättä haluaa letkeän ajoauton niin ei sitä kyllä tuon halvemmalla ehjää saa mistään, millään muullakaan merkillä ole tuollasia sen halvemmalla tarjolla, mutta se ei taida mennä joidenkin kaalin se asia. Jos alkaa miettiä noita konerikkoja yms. ei kannata ostaa yli 10 vuotta vanhaa autoa ollenkaan.
Jos se auto on vielä myytävänä ja sen haluat, ja jos pankista voit saada lainan, ota se ja osta se.
Mutta älä hurjastele, cruisaile vaan.
Voi toiki olla iha hyvä, mut jos haluut oikeesti hienon BMW:n tohon hintaa nii osta E36 coupe. E36 on paras BMW mitä on valmistettu.
Putosin penkiltä. Kuka maksaa autosta 30 000 vähempää? En minä ainakaan! Itsellä on tuollainen S-sarjan mese alla ja kyllä naapurit kattoo kuola valuen. Että tälleen....
30 000 eurolla kovin kaksista S Mersua saa. Tuolla hinnalla ne on jo vanhoja ja paljon ajettuja. Ei kai kukaan nyt laita 30 000 euroa yli 3 vuotta vanhaan autoon?
vai on e36 paras bemari mitä on valmistettu? Oletkos monellakin eri mallilla ajanut/omistanut? onhan se hintaluokassa alle 5000€ varmasti hyvä hankinta hinta/laatusuhteeltaan mutta että paras mitä on valmistettu.. anna mun kaikki kestää.
Mun mielestä se on parempi ajaa ku e90! Et oo ees ikinä ajanu e36 BMW:llä, nii älä tuu sönköttää!!
kyseisellä mallilla ajanut kun olen sellaisen joskus omistanut. Ja mitä vittua sä itse sönkötät, sanoinko että se on huono ajaa??!! on todellista typeryyttä sanoa sen olevan paras valmistettu bmw-malli.. veikkaanpa että tuonkin viisauden olet kuullut "isoilta pojilta" amiksen parkissa ja näinhän sen sitten täytyy olla. Joten jatkapa vaan sinä sitä nettiauton selailua ja haaveilua e36 muovicoupesta, ehkä itsekin sellaisen joskus saat.
ollu e36 jo melkee pari vuotta! Sä oot vaan provoilija, et oikee Bemaristi! MEE MUUALLE!
Lopeta jo tuo E36 uhoominen. Jos itse olet tyytyväinen niin hyvä mutta ei se E36 todellakaan ole paras bmw mitä on tehty.
Jos se sinulle on sitä niin ole onnellinen mutta älä enää jatka tuota samaa skeidaa täällä JOS OLET OIKEA BEMARISTI.
pemaristilla kuulu olla lippis, lökäpöksyt, tennistossut tai purjehduskengät, vähä-älyinen katse, takaspoileri, sumuvalot aina päällä ja tummennetut ikkunat(ainakin tuulilasi).
Autoliikkeessä ovat oikeassa, että itse myymällä saat enemmän entisestä.
Tuollaisille summille ei kannata mitään lainoja ottaa, (suhteessa) tosi kallista kaikkine kuluineen. Jos yhtään minkäänlaisia tuloja niin ei pitäisi olla mahdottomuus säästää tuo summa. Kannattaa ottaa myös huomioon, ettei tuollaisen auton huoltaminen ole sieltä halvimmasta päästä, eli jos budjetti natisee jo liitoksistaan ostohinnasta, niin kohta olet sitten ongelmissa, jos/kun jotain remonttia tulee eteen. Mieti myös, kuinka arvokasta se oikeasti on, jos joku naapuri olisikin kateellinen (en usko, että monikaan tuollaisesta autosta), sinähän sen kaiken lopulta kuitenkin maksat.
Niillä sitä rahaa piisaa. Eikös ne muuten rahoita sen auton ihan itte? Vai käyks ne Saudi-Arabia25-palstalla neuvoo kysymässä?