Kertokaa

minullekin tämä että

mitä on uuslestadiolaisuus! Aivan uusi termi minulle.

3

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tympääntynyt vl

      Uuslestadiolaisuus on suomi24:sen keksimä nimitys eri lestadiolaisille, jotka ovat uudismielisiä. Tosin moni nykyisin tituleeraa itteään jo uuslestadiolaisiksi, vaikka tällaista herätysliikettä ei varsinaisesti ole edes olemassa.

      Lestadiolaisuuden päähaaroja suomessa on tällä hetkellä neljä:
      vanhoillislestadiolaisuus,
      esikoislestadiolaisuus,
      rauhansana eli ns. pikkuesikoisuus ja
      lestadiolainen uusheräys.

      Itse näkisin uuslestadiolaiseksi kaikki, jotka ovat jollain lailla näissä liikkeissä mukana, mutta uudismielisiä. Tosin pidän myös rauhansanalaisia aikalailla uuslestadiolaisina. Hehän ovat ehkä mukautuvin joukko!

      Itse olen vanhoillislestadiolainen, koska olen syntynyt vanhoillislestadiolaiseen sukuun ja toisaalta haluan olla uskomassa. Kaikkia vanhoillislestadiolaisten sääntöjä tosin en allekirjoita. Esimerkiksi televisiokielto on aikansa elänyt muinaisjäänne. Ajatusmaailmaltani olen aikalailla uuslestadiolainen.

      • Uskosa

        Tärkeintä on nyt pysyä niissä yhteisöissä mukana joissa on ollut tai syntynyt sisälle, mukana aktiivisessa toiminnassa ja esirukoilijoina. Lestadiolaisuus todellakin tarvitsee uusditusta, mutta ei kyllä sellaista uudistusta josta olen täällä lukenut, vaan sitä että palataan Kristuksen oppiin. hänen seuraajikseen uskossa ja rakkaudessa.

        Liike meni metsään jo 1800 luvun puolella loppuvuosina. On sittemmin hajaantunut kaikkiaan 18 osaan jotka tuomitsevat toinen toisensa hevettiin. Jonkinlaisen herätyskellon pitäisi soida jo lujaa.

        1. Joh. 4:7 Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta;

        ja jokainen, joka rakastaa, on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan.

        1. Joh. 4:8 Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.

        1. Joh. 4:9 Siinä ilmestyi meille Jumalan rakkaus, että Jumala lähetti ainokaisen Poikansa maailmaan, että me eläisimme hänen kauttansa.

        1. Joh. 4:10 Siinä on rakkaus - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.
        1. Joh. 4:11 Rakkaani, jos Jumala on näin meitä rakastanut, niin mekin olemme velvolliset rakastamaan toinen toistamme.


    • ei muuta

      Hengellisen elon merkit näyttävät valitettavasti kovin vähäisiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      5938
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      60
      3545
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      186
      2759
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      15
      2705
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2319
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      32
      2245
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      18
      2047
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      18
      1885
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      148
      1399
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      281
      1332
    Aihe