mitä on uuslestadiolaisuus! Aivan uusi termi minulle.
Kertokaa
3
508
Vastaukset
- tympääntynyt vl
Uuslestadiolaisuus on suomi24:sen keksimä nimitys eri lestadiolaisille, jotka ovat uudismielisiä. Tosin moni nykyisin tituleeraa itteään jo uuslestadiolaisiksi, vaikka tällaista herätysliikettä ei varsinaisesti ole edes olemassa.
Lestadiolaisuuden päähaaroja suomessa on tällä hetkellä neljä:
vanhoillislestadiolaisuus,
esikoislestadiolaisuus,
rauhansana eli ns. pikkuesikoisuus ja
lestadiolainen uusheräys.
Itse näkisin uuslestadiolaiseksi kaikki, jotka ovat jollain lailla näissä liikkeissä mukana, mutta uudismielisiä. Tosin pidän myös rauhansanalaisia aikalailla uuslestadiolaisina. Hehän ovat ehkä mukautuvin joukko!
Itse olen vanhoillislestadiolainen, koska olen syntynyt vanhoillislestadiolaiseen sukuun ja toisaalta haluan olla uskomassa. Kaikkia vanhoillislestadiolaisten sääntöjä tosin en allekirjoita. Esimerkiksi televisiokielto on aikansa elänyt muinaisjäänne. Ajatusmaailmaltani olen aikalailla uuslestadiolainen.- Uskosa
Tärkeintä on nyt pysyä niissä yhteisöissä mukana joissa on ollut tai syntynyt sisälle, mukana aktiivisessa toiminnassa ja esirukoilijoina. Lestadiolaisuus todellakin tarvitsee uusditusta, mutta ei kyllä sellaista uudistusta josta olen täällä lukenut, vaan sitä että palataan Kristuksen oppiin. hänen seuraajikseen uskossa ja rakkaudessa.
Liike meni metsään jo 1800 luvun puolella loppuvuosina. On sittemmin hajaantunut kaikkiaan 18 osaan jotka tuomitsevat toinen toisensa hevettiin. Jonkinlaisen herätyskellon pitäisi soida jo lujaa.
1. Joh. 4:7 Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta;
ja jokainen, joka rakastaa, on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan.
1. Joh. 4:8 Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.
1. Joh. 4:9 Siinä ilmestyi meille Jumalan rakkaus, että Jumala lähetti ainokaisen Poikansa maailmaan, että me eläisimme hänen kauttansa.
1. Joh. 4:10 Siinä on rakkaus - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.
1. Joh. 4:11 Rakkaani, jos Jumala on näin meitä rakastanut, niin mekin olemme velvolliset rakastamaan toinen toistamme.
- ei muuta
Hengellisen elon merkit näyttävät valitettavasti kovin vähäisiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611175
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421664Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61066Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo102991