PILP vai maalämpö?
kertokaa!
31051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pilp < 130 neliötä taloon ja mlp > 130 neliötä taloon.
mlp kalliimpi hankkia mutta edullisempi käyttää.
Edullisuus ei ole sidoksissa asunnon pinta-alaan.
Isossakin talossa edullisempi on poistoilmalämpöpumppu, mikäli käytetään toisena täydentävänä lämmitysmuotona varaavaa uunia.
Vielä tilannetta parantaa pilpin hyväksi matalaenergiaratkaisut rakennuksen lämmöneristyksissä. Mikäli aiot haaskata energiaa, pienessäkin rakennuksessa voi maalämpöpumppu olla edullisempi.
PILP on kuitenkin oltava sen tyyppinen jossa on sisään tulevan ilman esilämmitys. Sellaisia ei taida olla myynnissä kuin yhdellä valmistajalla?
Koneellinen tulo ja poisto varmistaa vedottomuuden tunteen ja ulkoa tuleva ilma on suodatettua sekä sisätiloissa on tasaisempi ilmanvirtaus.
Todennäköisesti joku on laskenut että kiinteistöihin joissa on suurempi budjetti on helpompi myydä kallista tekniikkaa.
Ensisijaista on mielestäni kuitenkin matalaenergiaratkaisut uudisrakennusvaiheessa.
Jos tarvittavaa lämmitysenergiaa päästään vähentämään puoleen tai peräti neljäsosaan ei tarvita enää kalliita investointeja lämmön tuottamiseksi.
On niitä ainakin Nibellä ja Nilanilla, Haadollakin oli joskus