Kotitilitoimsto

Kuinkahan paljon pitäisi olla asiakkaita, että saisi oman toimeentulonsa kotitilitoimistolla ja työntekijöitä vain minä itse?
Onko siis kellään tälläistä toimistoa? Onko kukaan tehnyt jossain vaiheessa laskelmia? Mitään käsitystä kellään?
4488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Riippuu monesta asiasta:
-kuinka paljon haluat rahaa käteen (kuukaudessa)
-minkä kirjanpito-ohjelman ( lisäosat) ostat ja kuinka paljon maksat sen vuosipäivityksistä
-otatko vastuuvakuutuksen (tietysti pitäisi ottaa)
-mitä muita kuluja onnistut firmallesi kasaamaan (puhelin, netti, toimistotarvikkeet, ym.)
-miten suuren tuntihinnan/kappalehinnan asetat
-asiakkaiden määrään vaikuttaa suoraan se kuinka ns. suuria asiakkaita onnistut hankkimaan. Eli jos teet kp:a tunnin/kk/asiakas, tarvitset monta asiakasta. Jos taas löydät asiakkaita, joiden kp vie kaksi viikkoa kuukaudesta, tarvitset vain pari...

Siinäpä ensimmäisenä mieleeni tulleet. Tällaiseen kysymykseen ei ole vakiovastausta.

Äänestä

Jos laskuttaa jokaiselta asiakkaalta noin 2000 euroa vuodessa ( alv), niin siitä voi itse laskea. 10 asiakkaalla pysyy hengissä ja 20 asiakkaalla on keskituloinen ja 30 asiakkaalla hyvätuloinen. Kuluja kun tuosta ei ole juurikaan, kuin tulostuspaperia ja puhelinlaskuja. Vastuuvakuutus maksaa noin tonnin vuodessa. Ja YEL-vakuutus pitää ottaa.

Sitten jos sekaan saa muutaman "ison" asiakkaan (5000-6000 euroa vuodessa), niin aina vain parempi.

Äänestä
  • jos on tuollaiset hinnat. Isoilla asiakkailla on jo oma tilitsto eikä ne lähde vaihtamaan johonkin peräkamaritoimistoon.

    Äänestä

aloitat sivutoimisena eli yleensä aloitetaan sivutoimisena ja kun asiakkaita kertyy tarpeeksi monta voi jäädä pois vakityöstä. Toinen tapa on ostaa lopettavan/eläkkeelle jäävän asiakkaat ja aloittaa heti päätoimisena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkee vai ei? kirjoitti:

Kuinkahan paljon pitäisi olla asiakkaita, että saisi oman toimeentulonsa kotitilitoimistolla ja työntekijöitä vain minä itse?
Onko siis kellään tälläistä toimistoa? Onko kukaan tehnyt jossain vaiheessa laskelmia? Mitään käsitystä kellään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu