Mielestäni pääministerin puheissa puuttuu yhdensuuntaisuus, kun toisaalla tunnustetaan pääomauskoisuuden ajautuneen umpikujaan ja toisaalla ollaan edelleen tukemassa (esim. ulkomaisiin käsiin ajautunutta vientiteollisuutta) Suomen edelleen köyhdyttämiseksi.
Viittaan pääministerin eiliseen haastatteluun radiossa ja stt uutisointiin Brysselistä liberaaliryhmien kokoontumisesta.
Viittaan pääministerin eiliseen haastatteluun radiossa ja stt uutisointiin Brysselistä liberaaliryhmien kokoontumisesta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaikka kuinka selität.
Nykyministerimme puhuvat aina niin kuin mikä parhaitten senhetkiseen tilanteeseen sopii... ja kansa uskoo kaiken (tyyliin: "ihan pääministeri niin sanoi"...)
Tulee siinä moneen kertaan päivässä puhuttua, suuntaan jos vastaiseenkin, mitä sylki suuhun tuo!?
Uskomattomia propellihattuisia suhaajia!
Valitettavasti on niin että asioista tiedottava viestintä ja tiedottajat, auktoriteetti uskoisuudeessaan estävät ja pitävät kansalaisten valtaosaa, noin 70 %, huomion toisarvoisissa asioista. Estävät kansalaisten, kuten sinä, huomioiden julkitulon. Viestintä ja valta on keskittyneesti markkinamafialla, jolle auktoriteetti- ja pääomauskoisuuteen ahdistetut ja ajautuneet ideologiat tekevät tiliä.
Vain itsenäisyys ja itsenäisen ymmärryksen hallinta ja alistumattomuus tuntemattomuuteen on mahdollisuutemme elämän rakentamisen rauhanomaiselle jatkumiselle.