purjehduskilpailuihin tai perusta yksityyppi luokkaa?
Miksi Bavat ei osallistu
Emäsalo
26943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ehkäpä Bavarialla purjehtijat nauttivat elämästään ilman kilpailemista. Leppoisa purjehdus ja vastatuuleen koneella ajo on mukavaa vastapainoa arjen stressaavalle ja kiireiselle elämänrytmille.
Miksi ihmeessä pitäisi vielä vapaa-aikanaan stressata jostain solmujen kymmenyksistä?
bavat osallistuvat runsaasti purjehduskilpailuihin (esim. espoo-suursaari,arc jne.) hyvin paljon, vaikka suurin osa luoonnollisestikin perhepursiksi ostettuja.
Aluksi osallistuin mutta kilpailu näin ylivoimaisella veneellä on tylsää, jatkuvassa voittamisessa ei ole mitään kiehtovaa tai tavoitetta. Nykyisin purjehdin vain lähinnä omaksi ja perheeni iloksi.
Yksityyppikisat olisi aika vaikeasti järjestettävissä koska bavoja on mm eri köli masto vaihtoehdoilla. Veneiden omistajat eivät liene kaikkein kisahenkisimpiä?? Toisaalta mikäs sen mukavampaa kun laituri täynnä samanlaisia veneitä ja siihen pikku kisa ja mukavaa illanviettoa. Hangon regatta? Voisi osallistujia tulla kauempaakin?
Kuten joku jo totesi kyllä niitä bavoja löytyy kisoista mielestäni prosentuaalisesti samanverran kun muitakin uudehkoja perheveneitä. Yllättäen kisaveneitä on paljon esim lähes kaikki X99 osallistuvat vuosittain joihinkin kisoihin.
Ihmiset nauraa niille
No kun ei voisi vähempi kiinnostaa kilpailu.
Minä purjehdin vain omaksi ja perheen iloksi. On minulla autokin, mutta rallikilpailuihin en osallistu ja sukset, enkä voisi olla vähempi kiinnostunut pirkanhiihdosta.
Bavariaani en pidä halpaveneenä, kun maksoin siitä omakotitalon hinnan.
Olen myös tosi tyytyväinen veneeseeni, on juuri sopiva käyttööni ja aivan riittävän laadukas. Jos jossain kipossa on joku pikkujuttu paremmin tehty, saattaisin olla valmis maksamaan siitä joitain prosentteja enemmän, en tod. mitään sataatonnia.
Minun puolestani saatte ostaa mitä kippoja tahansa, vaikka swanin jos peeniksenne siitä pitenee. Minä en hanki venettä pimsan takia toisin, kuin jotkut.
huonolla purjeala/painosuhteella varustetun aluksen hankkii yleensä kesämökkelystä, vähemmän purjehtimisesta kiinnostunut.
Monasti taas juniorina kilpapurjehdusta harrastaneet hankkivat kesämökiksikin kilpapurren. Vauhdikaalla purjeveneellä pitkät päivämatkat ovat virkistäviä verrattuna tylsällä hitaalla matkapurrella kellumiseen.
siihen asti moni ylirikattu on nopeampi. Mielestäni purjehduskelit alkavat jostain 10 m/s tuulista. Kilpailen enimmäkseen itseni kanssa. Ja yhden samanlaisen Bavarian kanssa kun ollaan samaan aikaan tulossa tai lähdössä kotisatamastamme.
Siis kelit alkaa 10m/s jälkeen? kaikissa keleissä on omat haasteensa. Tässä taitaa olla se ero mikä on alirigatun ja sopivasti rigatun veneen ero. Omalla veneellä purjehduskeli alkaa 2m/s. ja parhaimmillaan 5m/s
Ylirikatulla ja alirikatulla on sellainen ero, että ylirikatun purjealan voi aina pienentää sopivaksi, mutta alirikattua ei voi kasvattaa. Lähes yleispätevästi voi myös sanoa, että ylirikattujen veneiden säätömahdollisuudet ovat paremmat ja ne saa kulkemaan mukavasti suuremmilla purjeilla kuin vähillä säädöillä varustetun tönkkömaston. Purjeiden laatu on jo sitten oma lukunsa.
ja mastokin alkaa olla liikaa, toivot että mastosi olisi hieman lyhyempi. Vai ajeletko vain lähivesillä, jossa suojaa löytyy helposti?
Tosin lähialue pitää sitten määritellä käsittämään muut kuin Pohjois-Atlantin talvella ja hurrikaanialueet. Näillä varsinaisilla lähivesillä myrskyfokankin tarve on varsinainen harvinaisuus ja siitä on vielä matkaa pelkän maston käyttöön. Sen takia en mastoani lyhennä.
Pahasti taisi osua oikein. Suomen oloihin ylirigattu vene on sopiva. Harvinaista että tuuli nousee lukemiin jolloin maston pituus haittaa. Tämä lyhyt masto on hyvä oli jo selityksiä parhaasta päästä.
aika sama kulkeeko vene kevyellä tuulella 2 vai 4 solmua, kun useimmat matkapurjehtijat kuitenkin käynnistävät koneen tuolloin. kilpailuissa eri tilanne tietenkin.
jos vauhti alkaa hyytyä pysyvästi alle kolmen solmun, niin kyllä se on peltijennin paikka.
Toiset veneet vain kulkevat todella paljon kepeämmin sen yli kolme solmua. Jos neljä ei riitä, voi jo katsella motareihin päin.
Jos katsoo esim. tämänvuotisen heikkotuulisen Espoo-Suursaari kisan tuloksia ,niin huomaa että iso ylirikattu suoriutui n.24 tunnissa ja pieni alirikattu käytti aikaa 36 tuntia. Eli käytännössä erot ovat pienemmät kuin tuo heitto 2 vs. 4 solmua.
2 solmua vauhtia matkapurjehduksessa niin oma kone lähtee käyntiin. 4 solmua ei tarvii viellä miettiä koneen käynnistämistä. Eiköhän suurimmalla osalla ole sama? Riippuen tietysti päivälegin pituudesta ja matkalaisten kärsivällisyydestä.
Ei ymmärrä miksi pitää ottaa se keppi riesaksi siihen veneen keskelle jos sen käyttö rajoittuu suomessa vain 1/2 keleihin? Jokainen tekee tietysti omat valintansa mutta olen itse sitä mieltä että kevyt 3m/s sivutuuli vauhtia silloin 5-6 solmua on parasta loma purjehdusta. Ja kyllä esim se B37 kulkee ihan mukavasti vähän kevyemmälläkin tuulella?
Ihan noin laskemalla 150 mpk/24 h tulee keskinopeudeksi 6,25kts. Puhutaanko silloin tosiaan kevyestä tuulesta? Itsekin lenkin kiersin ja ensimmäistä mailia sekä maalisuoraa lukuun ottamatta vallitsivat aivan mukavat keskituulet. Ja jos kahden veneen ero tuuliskaalan alapäässä on 2 vs. 4 solmua, sehän ei suinkaan tarkoita sitä, että keskituulissa ero olisi 6 vs. 12 solmua. Alarekisteristähän yli/alirikauksessa juuri on kyse ja siellä 2/4 solmua on arkea. Oli se muuten sen verran kylmä reissu, että mieluummin laitoin luukut kiinni ja lämppärin päälle 24 h:n kuin 36 h:n kohdalla. Karsea ero nopeuksissa nuo toteutuneetkin, joskin reilut pari tuntia noista kahdestatoista hyvin saattoi hukata ajamalla oleellisen shiftin väärin.
Bavaria 37 liikkuu mukavasti 1-2 m/s tuulessa? Rouheeta! 3 m/s sivutuulta ja 5 - 6 kn vauhtia? Upeaa!
Kannattaisi ilmoittautua VOR:n viimeiselle legille "mustana hevosena"!
Tuolle suorituskyvylle vetää vertoja korkeintaan Ohlson 29...siis näiden legendojen mukaan. Me tavalliset kuolevaiset ylirikauksinemme jäämme katselemaan peräpeilejä.
Ei kokemusta enempää tuosta mainitsemastani B37 veneestä, en siis tarkoittanut että se liikkuu, 3m/s tuulessa 5-6 solmua. Tarkoitus oli siis muistuttaa että ei se B37 mikään hidas vene ole. Vaatii ehkä vähän enemmän tuulta. Täällä on näköjään suhteellisuuden taju vähän unohtunut onhan B37 LYS 1.19 ihan kohtuullinen.
Onhan 1,19 kohtuullinen, joskin kokoluokassaan vaatimaton luku. Ja eniten sitä lukua verottaa varmaan ne kevyen tuulen ominaisuudet. Mutta suhteellisiahan purjeveneen nopeudet joka tapauksessa, CA:han verrattuna B:t ovat kevyen kelin kiitäjiä, nykyisiin C/R-veneisiin nähden uppotukkeja. Esimerkkinä B37:n kokoisesta Elan 37, LYS 1,30, nopeasta verrokkina Farr 30, LYS 1,36. Löytyy siitä jokaiselle valinnan varaa.
Mainittakoon tässä, että viime viikonloppuna hämmästeltiin joukolla, miten vene voikin kulkea liki kuutta solmua kolmen metrin tosituulessa. Sellaisiakin hetkiä siinä Espoo-Kotka-kisassa oli. Se vaati kyllä poikkeuksellisen edulliset olosuhteet ja reippaasti polaarikäyrien paremmalla puolella ne hetket mentiin. Ei siis mahdotonta, mutta ei takuulla normaaliakaan.
Kyllä toi teidä huikea vauhti varmaankin johtui teidän ylivertaisesta osaamisesta. Onneksi olkoon ylivoimaisesta voitosta!
Puhutaanko nyt Bavaria 37:sta vai jostain muusta? Liki 6 kn 3 m/s sivutuulessa on ihan normaali vauhti LYS 1,14-1,2 veneille. Saa olla todella hidas vene, ettei kulkisi 5 kn 3 m/s sivutuulessa. Ei heti tule mieleen yhtään LYS>1,10 venettä joka ei tuohon pystyisi.
Vauhti oli niin huikea tuuleen nähden, että mieleen jäi. Mistä ihmeestä kuitenkaan kuvittelet, että hetken hyvällä vauhdilla lyhyempääkään kisaa voitettaisiin, tai ettei muillakin olisi ollut samat olosuhteet. Olisiko vielä toisellakin lauseella pitänyt korostaa tilanteen poikkeuksellisuutta ja lyhyttä kestoa?