Perinneleikit

Tiitiäinen42

Teen opinnäytetyötä perinneleikeistä. Tätä keskustelupalstaa en voi käyttää aineistona itse työssä, koska aineistolähteistä on tiukat säännökset. Mutta silti ihan mielenkiinnosta kysyisin, millaisia perinneleikkejä te muistatte? Leikkivätkö lapsenne/lapsenlapsenne samoja leikkejä? Onko leikin nimi sama vai onko se muuttunut? Olisi myös kiva tietää, missä päin Suomea leikkiä on leikitty.

18

7030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kypsä!

      Tällä palstalla ei kannata paljon leikeistä kysellä. Ei näillä tyypeillä ole aikaa leikkiä lasten kanssa tai seurata mitä ne leikkii, kun kaikki aika menee tähän koneella näpläilyyn. Mene vaikka leikkipuistoon kyselemään, niin saat enemmän vastauksia.

      Me leikimme pienenä Mikkelissä peiliä ja väriä ulkona. Olen myös opettanut niitä lapsilleni (4 ja 6).

      • -mammeliini-

        Puhu vaan omasta puolestasi! Kyllä täältäkin voi kysellä ihan hyvin, mummot ja vaarit ei ole kyllä kovin ahkeria täällä ja tähän aikaan vuodesta varsinkaan / koneen ääressä istumaan, kun ulkona on mukavempi touhuta kaikkea hyödyllisempää ja lastenlasten kanssa myös :))

        Omasta lapsuudesta/ omienkin lasten/ lastenlasten perinnöksi saadut leikit olivat mm. kirkon rotta-leikki ulkona, poltto-pallo, ränttälaudalla hyppely kesäisin ( pölkyn päälle asetettu lankku, molemmissa päissä hyppääjä, siinä pompittiin vuorotellen) kiva leikki:)
        sitten tietenkin hippasilla, kymmenen tikkua laudalla, tervapataa leikittiin myös ja avaimen piilotusta, siinä muutama, jokin toinen voi jatkaa...

        Niinpä, keskisessä suomessa näitä leikittiin ja leikitään vieläkin tiuhaan!


      • Osallistujana ollut
        -mammeliini- kirjoitti:

        Puhu vaan omasta puolestasi! Kyllä täältäkin voi kysellä ihan hyvin, mummot ja vaarit ei ole kyllä kovin ahkeria täällä ja tähän aikaan vuodesta varsinkaan / koneen ääressä istumaan, kun ulkona on mukavempi touhuta kaikkea hyödyllisempää ja lastenlasten kanssa myös :))

        Omasta lapsuudesta/ omienkin lasten/ lastenlasten perinnöksi saadut leikit olivat mm. kirkon rotta-leikki ulkona, poltto-pallo, ränttälaudalla hyppely kesäisin ( pölkyn päälle asetettu lankku, molemmissa päissä hyppääjä, siinä pompittiin vuorotellen) kiva leikki:)
        sitten tietenkin hippasilla, kymmenen tikkua laudalla, tervapataa leikittiin myös ja avaimen piilotusta, siinä muutama, jokin toinen voi jatkaa...

        Niinpä, keskisessä suomessa näitä leikittiin ja leikitään vieläkin tiuhaan!

        Ne ovat kaikki porukalla leikittäviä leikkejä. Mitä enemmän kavereita mukana, sitä hauskempaa. Mainitsitko PUM-sodan? Kaksi joukkuetta piilossa toisiltaan, ja kun näki vilhaduksen vastustajasta, huudettiin nimi ja PUM, ja ko. pelaaja joutui pelistä pois.
        Oli omat nimet kirjoihin ja muitakin piiloleikkejä, mutta nykyisin lapsia ei ole siinä määrin pihoilla kuin ennen.
        Mentiin sovittuna aikana leikkikoulun tai kansakoulun pihaan tai johonkin pikkumetsikköön, jossa leikittiin sitten näitä leikkejä.

        Nyt eivät vanhemmat tahdo päästää lapsia silmistään ja porukoihin. Omilla pihoilla vain voi olla, ja jos ei ole tarpeeksi kavereita, niin nämä leikit unohtuvat tältä sukupolvelta.


    • mustaa miestä?

      kirkonrottaa, väriä, purkkista, polttopalloa, 16-tikkua laudalla, hippaa, keinupeffistä.

      Näitä uudellamaalla. (en tiedä leikitäänkö enää)

      • Mielikki ilman kirj.

        Eikö tuon tyyppisessä opinnäytetyössä olisi maantieteellisen kontekstin lisäksi tärkeää myös ajankohta: milloin sitä nimenomaista leikkiä on leikitty?
        Onhan se eri asia, olenko leikkinyt 1970-luvun lapsena vinkkiä ja isänmaata Lounais-Hämeessä vai 1950-luvun Peräpohjolassa kirkonrottaa.


      • asukaspuistoista
        Mielikki ilman kirj. kirjoitti:

        Eikö tuon tyyppisessä opinnäytetyössä olisi maantieteellisen kontekstin lisäksi tärkeää myös ajankohta: milloin sitä nimenomaista leikkiä on leikitty?
        Onhan se eri asia, olenko leikkinyt 1970-luvun lapsena vinkkiä ja isänmaata Lounais-Hämeessä vai 1950-luvun Peräpohjolassa kirkonrottaa.

        niissä pidetään yllä perinneleikkejä.
        joo, oma lapsi 20v uudellamaalla...keinupehvis, kirkonrotta, kymmenen tiokkua laudalla, talo palaa...
        nyt ei ole kuin 2 vauvaa pihalla, vuosiin ei ole leikin äänet kaikuneet...lapset viedään päiviks päiväkoteihin...surullista!


    • elias L.

      Tietääkö kukaan sääntöjä tähän mölkyn feminiini-versioon ?
      Hajatietoa löytyy jonkinverran karjalasta jossa se esiintyy lasten leikkien muisteluissa

      • tibbs

        Taitaa opinnäytetyö jo olla tehtynä, mutta tässä muutamia leikkejä?
        Linnanvanki, -kuka pelkää mustaa miestä, -polttopallo, -twistnaruhyppely,- tavallinen konkkaus/lentokonkkaus, -väri, -munakauppias/kellokauppias, -nurkkajussi, -vaasa.
        Aika montakin tuli mieleen-omasta lapsuudestani, 60-luvulta-Etelä-Pohjanmaalta.


    • SirpaIha

      Mietin tässä, mikä on se perinneleikkikirja nimeltään, jossa esim. pussijuoksua tai kananmunaa lusikassa kannetaan viestijuokussa? Sitä ennen naapurin tyttöjen kanssa leikkiessämme käytimme ohjekirjana, se oli 1950-60 -lukujen vaihteessa.

      • tietäjä-

        Sirplhan tarkoittaman leikin nimi on "munaa lusikassa."


    • halloomuttamitä

      HALOO, HALOO!

      Paras leikki on "juokse juokse hiiri" - leikki.
      Lapset rakastaa sitä!

      Kakkosena tulee "ilmapallo ja ampiainen".

      "Karhu tulee"-leikki on myös suosittu.

    • vieraannutettu

      en ole saanut leikkiä lasteni kanssa-

    • Mikä oli mölkkyä muistuttava pidempää pölkkyä heitettävällä mailalla pelattava peli?

      • Muistaakseni.se

        Jukolan seitsemän veljestä sitä pelasivat. Olisiko ollut KYYKKÄ ?


      • dasrw

        Pessääpalloo


    • OTARAHA

      OTA RAHA AUTOLIIKESTA JA EI YHTÄ MAINOSTA

      • autokauppias-

        Tuosta leikistä en ole kuullutkaan. Miten se menee?


    • Anonyymi

      Kirkonrotta, avaimenpiilotus, polttopallo, kiikkupallo, nurkkajussi, sit sellanen että lumeen tehtiin labyrintti ja siinä hippaa, sit vielä puuhippa. Pohjois-pohjanmaalla näitä, mutta en ole kovin vanha, eli en tiedä onko kauan aikaa sitten ollut samoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      74
      7989
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6053
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      83
      5531
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5446
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4700
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      121
      2452
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1329
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1314
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1144
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      51
      1128
    Aihe