Ahmin ja syljen

10 vuotta

Eli paastoan päivät ja illalla repeää. Ekaks syön "normaalisti" joskus kuuden jälkeen ja sitten kun ukkokulta on nukkumassa, mä alan "syödä". Vedän leipää, pullaa, karkkia sillä periaatteella että en niele niitä vaan syljen kuppiin ja tyhjentelen kuppia aina välillä vessasta alas.

Aloin aikanaan "harrastaa" tätä, kun keksin että se auttaa mun uniongelmiin. Voisin varmasti syödä vatsan täyteen ihan terveellisesti, mutta tykkään ihan liikaa herkuista.

En aina edes miellä tätä sairaudeksi, koska en oksenna ja olen normaalipainoinen. Kuitenkin pelkään lihomista yli kaiken.. Joten sairashan minä olen.

Jotain apua on ollut siitä, kun ollaan muutettu miehen kanssa yhteen. Joskus sentään mennään yhtä aikaa nukkumaan ja syömingit jää väliin. Ja joka päivä tulee sentään syötyä se normaali päivällinen, ennen en syönyt yhtään normaalia ateriaa päivässä.

Taidan uida liian syvissä vesissä jo, kun oon jatkanut tätä kymmenen vuotta. Olen riippuvainen.

3

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos on jotain apua..

      Mitäs jos et osta mitään herkkuja kotiin, tyhjennät kaapit niistä. Ja sitten syöt aamulla puuroa ja päivällä salaattia.. niin ei sitten oo niin kauhee nälkä illalla. Ja sitten jos ahmituttaa illalla niin kotona ei ole muuta kuin esim. porkkanaa ja omenaa..
      Ja se ei ainakaan voi olla tekosyy että pitää olla kaapissa herkkuja miestä varten.. kyl se pärjää ilmankin ja on varmasti iloinen jos lopetat ton ahmimisen & sylkäsyn.

    • tuo ei

      ole. Itselleni se on diagnosoitu kahden eri alan erikoislääkärin toimesta, sisätautilääkärin ja psykiatrin ja kriteerit BED:lle ovat kyllä toisenlaiset.
      Kaikki ei ole kultaa mikä kiiltää ja kaikki ahmiminen ei ole BED:a

      • lähempänä?

        Fysiologisilta vaikutuksiltaan luulen tuon olevan kuitenkin lähempänä BEDiä kuin bulimiaa tai anoreksiaa. Et kuitenkaan ole alipainoinen etkä oksenna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      722
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      55
      616
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      536
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe