Osto pakko

Kysyn jos joku sattisi vaikka.............. Asun Hyvinkään kaupungin vuokra asunnossa ja maksan tällä hetkellä vapaa ehtoista adsl liittymää. Nyt jokin aika sitten tuli vuokran antajalta ilmoitus että olemme liittyneet Sonera kaapeli liittymään ja teidän vuokra nousee 30€ ja on hommattava erillinen modeemi, vaikka ei ottaisi tätä joutuu silti maksamaan. Mitään kyselyitä ja asukaskokouksissa ei ole puhetta ollut. Pystytäänkö Suomessa pakottamaan näin????? Jos joku tietää tai on kuullut mitä tehdä neuvokaa!!!!
2425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mutta jos olisit omistaja niin eri asia.

Äänestä

Alla hiukan faktaa miten vuokrankorotuksesta sanotaan:

Lain mukaan asuinhuoneiston vuokrasopimuksessa oleva ehto, joka antaa vuokranantajalle oikeuden yksipuolisesti määrätä vuokran korotuksen ajankohdan tai määrän, on mitätön, ellei samalla ole sovittu korotuksen perusteista.

Käytännössä vuokranantaja voi irtisanoa sopimuksen vuokran tarkistamiseksi. Tällöin vuokralainen voi joko hyväksyä tai olla hyväksymättä uuden sopimuksen korkeammalla vuokralla. Lain mukaan kuitenkin toistaiseksi voimassa olevan vuokrasuhteen irtisanominen on tehoton, jos sen perusteena on vuokran tarkistaminen ja uutta ehtoa on pidettävä kohtuuttomana. Tällainen menettely ei siis ole sallittua, jos vuokra on korotuksen jälkeen kohtuuttoman suuri.

Eli tuolla suojataan vuokralaista vuokranantajan ahneudelta. Tässä tapauksessa kannattaisi lukea vuokrasopimuksen ehdot ja jos siellä vuokrankorotus on sidottu johonkin , esim. elinkustannusindeksiin, ei vuokranantajalla ole yksipuolisesti oikeutta korottaa vuokraa tuosta vain kiinteistöliittymän hankinnan takia.

Ongelma on se että vuokranantaja todennäköisesti irtisanoo vuokrasopimuksesi jos kieltäydyt maksamasta tuota korotusta ja antaa sinulle mahdollisuuden tehdä uuden sopimuksen korkeammalla vuoktatasolla. Jos siitä kieltäydyt, niin edessä on uuden asunnon etsiminen. Yli vuoden kestäneessä vuokrasuhteessa irtisanomisaika on 6kk, joten ihan heti ei sinun tarvitse uuteen kämppään lähteä, toisaalta ei myöskään maksaa tuolta ajalta 30eur korotusta.

Eli tarkista sopimuksesi mitä vuokrankorotuksesta sanotaan ja halutessasi voit kieltäytyä maksamasta tuota korotusta. Jäät sitten vain odottelemaan mitä vuokranantaja asialle tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jebu4 kirjoitti:

Kysyn jos joku sattisi vaikka.............. Asun Hyvinkään kaupungin vuokra asunnossa ja maksan tällä hetkellä vapaa ehtoista adsl liittymää. Nyt jokin aika sitten tuli vuokran antajalta ilmoitus että olemme liittyneet Sonera kaapeli liittymään ja teidän vuokra nousee 30€ ja on hommattava erillinen modeemi, vaikka ei ottaisi tätä joutuu silti maksamaan. Mitään kyselyitä ja asukaskokouksissa ei ole puhetta ollut. Pystytäänkö Suomessa pakottamaan näin????? Jos joku tietää tai on kuullut mitä tehdä neuvokaa!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu