Laatu heikkenee jatkuvasti

Korpisavu

Kokeilimme viikonloppuna erilaisia oluita Alkon valikoimista. Valikoima oli alle 50.000 hlö taajamassa hyvin suppea (vaikka populaatio kesällä lisääntyy reilusti).
Kokeilusta jäi mieleen Koffin uutuus Karhu Korpisavu. Etiketti ja nimi luo uskottavuutta jonka itse tuote pilaa täysin. Laimean oloinen tunkkainen litku joka on valmistettu (osittain) tärkkelyksestä ja aromiaineista. Prosentteja on kuusi, mutta ilmeisesti kantavierreväkevyys on riittämätön kun lopputuote on niin pliisu.

En asu Suomessa, ja tuon nykyään oluet mukanani Suomessa käydessäni. Joka kerta maistaessani suomalaista bulkkiolutta päätös vahvistuu. Toki Suomestakin saa ihan juotavia oluita, mutta eivät ne poikkea mitenkään edukseen normaalilaatuisiin tuontioluisiin nähden, ne päihittävät ainoastaan suomalaisen bulkkioluen.

Miksi ostatte suomalaisia bulkkioluita? Kun nykylaatu kelpaa, seuraus on ainoastaan se että laatua heikennetään edelleen. Äänestäkää lompakoillanne jos haluatte saada aikaan laadunparannuksen.

4

608

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34tg3yh

      Miksi ostavat bulkkioluita? Suomalaiset ostavat bulkkioluita koska suomalaiset ovat sivistymättömiä pölvästejä, jotka haluavat vain halpaa. Onhan se selvä että jos ostaa laatikollisen (48 tölkkiä) olutta, haluaa sen halvalla. Eiväthän suomalaiset hyvää ruokaakaan tunnista. Suomalaisten markettien valikoimat ovat huonoja myös syötävän suhteen.

      • Korpisavu

        Suomalaiset kaupat tarjoavat kieltämättä kuluttajille paljon paskaa komeissa pakkauksissa. Evira kehuu turvallisuutta ja teollisuus puhuu puppua puhtaudesta. Oikeasti tuotteet sisältävät enimmäkseen sokeria, suolaa, rasvaa ja jauhoja jos teollisuus on niitä "jalostanut".
        Kauppa täyttää hyllynsä tällä paskalla, sillä se kelpaa. Lukekaa sisällysluetteloita ja jättäkää ruoaksi ja juomaksi kelpaamattomat tuotteet hyllyyn (suurin osa). Eiköhän elintarvikkeet ala muuttua ruoaksi kaupoissa jos paska ei enää myy, ei enää edes hienossa pakkauksessa.


      • KELA-ALEK

        OK, työttömyyspäivärahoilla elävä on Juntti-Urpå siksi ettei rahat riitä belgialaiseen savubisseen, joka itseasiassa maistuu saakelin pahalta mutta elitisti ei sitä voi tunnustaa. "Aatsi påppaa pojat keitti (belgialaista bisse)soppaa josta ne ei tykkää..."


      • vähistä varoista
        KELA-ALEK kirjoitti:

        OK, työttömyyspäivärahoilla elävä on Juntti-Urpå siksi ettei rahat riitä belgialaiseen savubisseen, joka itseasiassa maistuu saakelin pahalta mutta elitisti ei sitä voi tunnustaa. "Aatsi påppaa pojat keitti (belgialaista bisse)soppaa josta ne ei tykkää..."

        vaan niiden väärästä kohdentamisesta. Pikahiiva-tärkkelyskeppanan hinnalla saa aivan juomakelpoista olutta kaupasta. Tärkkelyskeppanan vaihtoehto ei ole Belgialainen savuolut vaan parempilaatuinen ja samanhintainen suomalainen olut. Miksi valita fuskupilsneriä, kun aitoakin on saatavilla samalla satsauksella?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      439
      1918
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1247
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      70
      1144
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1137
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      994
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe