Laatu heikkenee jatkuvasti

Korpisavu

Kokeilimme viikonloppuna erilaisia oluita Alkon valikoimista. Valikoima oli alle 50.000 hlö taajamassa hyvin suppea (vaikka populaatio kesällä lisääntyy reilusti).
Kokeilusta jäi mieleen Koffin uutuus Karhu Korpisavu. Etiketti ja nimi luo uskottavuutta jonka itse tuote pilaa täysin. Laimean oloinen tunkkainen litku joka on valmistettu (osittain) tärkkelyksestä ja aromiaineista. Prosentteja on kuusi, mutta ilmeisesti kantavierreväkevyys on riittämätön kun lopputuote on niin pliisu.

En asu Suomessa, ja tuon nykyään oluet mukanani Suomessa käydessäni. Joka kerta maistaessani suomalaista bulkkiolutta päätös vahvistuu. Toki Suomestakin saa ihan juotavia oluita, mutta eivät ne poikkea mitenkään edukseen normaalilaatuisiin tuontioluisiin nähden, ne päihittävät ainoastaan suomalaisen bulkkioluen.

Miksi ostatte suomalaisia bulkkioluita? Kun nykylaatu kelpaa, seuraus on ainoastaan se että laatua heikennetään edelleen. Äänestäkää lompakoillanne jos haluatte saada aikaan laadunparannuksen.

4

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34tg3yh

      Miksi ostavat bulkkioluita? Suomalaiset ostavat bulkkioluita koska suomalaiset ovat sivistymättömiä pölvästejä, jotka haluavat vain halpaa. Onhan se selvä että jos ostaa laatikollisen (48 tölkkiä) olutta, haluaa sen halvalla. Eiväthän suomalaiset hyvää ruokaakaan tunnista. Suomalaisten markettien valikoimat ovat huonoja myös syötävän suhteen.

      • Korpisavu

        Suomalaiset kaupat tarjoavat kieltämättä kuluttajille paljon paskaa komeissa pakkauksissa. Evira kehuu turvallisuutta ja teollisuus puhuu puppua puhtaudesta. Oikeasti tuotteet sisältävät enimmäkseen sokeria, suolaa, rasvaa ja jauhoja jos teollisuus on niitä "jalostanut".
        Kauppa täyttää hyllynsä tällä paskalla, sillä se kelpaa. Lukekaa sisällysluetteloita ja jättäkää ruoaksi ja juomaksi kelpaamattomat tuotteet hyllyyn (suurin osa). Eiköhän elintarvikkeet ala muuttua ruoaksi kaupoissa jos paska ei enää myy, ei enää edes hienossa pakkauksessa.


      • KELA-ALEK

        OK, työttömyyspäivärahoilla elävä on Juntti-Urpå siksi ettei rahat riitä belgialaiseen savubisseen, joka itseasiassa maistuu saakelin pahalta mutta elitisti ei sitä voi tunnustaa. "Aatsi påppaa pojat keitti (belgialaista bisse)soppaa josta ne ei tykkää..."


      • vähistä varoista
        KELA-ALEK kirjoitti:

        OK, työttömyyspäivärahoilla elävä on Juntti-Urpå siksi ettei rahat riitä belgialaiseen savubisseen, joka itseasiassa maistuu saakelin pahalta mutta elitisti ei sitä voi tunnustaa. "Aatsi påppaa pojat keitti (belgialaista bisse)soppaa josta ne ei tykkää..."

        vaan niiden väärästä kohdentamisesta. Pikahiiva-tärkkelyskeppanan hinnalla saa aivan juomakelpoista olutta kaupasta. Tärkkelyskeppanan vaihtoehto ei ole Belgialainen savuolut vaan parempilaatuinen ja samanhintainen suomalainen olut. Miksi valita fuskupilsneriä, kun aitoakin on saatavilla samalla satsauksella?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe