tuoksuköynnöskuusama

aita piiloon

hei!
elikkä kyselinsin onko kukaan laittanut tuoksuköynnöskuusamaa kasvamaan aitaa pitkin? onnistuuko? aita on metalliverkkoaita mutta kuitenkin melko tukeva.

3

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ellimaarit

      Hei, minulla kasvaa tuoksuköynnöskuusama metalliverkkoaitaa pitkin ja hyvin on voinut! Aidan korkeus on n.150 cm ja tällä viikolla köynnöksen ihanat, tuoksuvat kukat ovat auenneet... kokeile vaan rohkeasti!

    • Kesähattu

      Tarkemmin sanottuna "Lonicera caprifolium" ostin keväällä Tokmannilta pari tainta kun tarvittiin vajanseinustan peitteeksi jotain. Nousee terhakkaasti ei ole tartuntakärhöjä mutta kiertää itseään puisen ritilän ympäri melkosen tiukkaan. Ei kannata varmaan jättää haravaa koko kesäksi tuonne ritilän toiselle puolelle tänäkesänä. Viimevuonna kun minulla oli päivänsiniä, huomasin yllättäen, että harava oli kiinni ritilässä tiukoin ottein, se ahnas yritti tavoitella jo polkupyörääkin, sen minä pelastin ;-)

      En vaan tiedä mitä sille tehdään syksyllä? Oisiko se jotenkin peitettävä, kun sitä ei nimittäin pitäisi leikata alas syksyllä.

      • laittaa tieto

        Kesähattu, olis kiva tietää asutko Lapissa vai Hesassa ? Senjälkeen tietäis vastata peittelemiseen. Ei ainakaan kolmosella ja nelosella tarvi peitellä, se on aika kestävä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9911
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5891
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3026
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1335
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe