Tässäkin, sinäänsä todella kivassa (Skyline 30 -93 Hp. 105.000,- !!!) veneessä, ylihintaa vain n. 40.000,-
Jurmo Cabin, vaikkakin uudella moottorilla 22.500,- !!!!! Jne. Jne. Purjeveissä ei jaksa edes esimerkkejä pistää, vanhat 70-luvun tekeleetkin 10.000 ja siitä ylöspäin. Eipä taida sellaisella ajatus paljoa kulkea, joka noista veneistä idioottimaisuuksia maksaa.
Ja tuollaisia hinnoittelun älyttömyyksiä on venemyyntipalstat täynnä !!!.
Jurmo Cabin, vaikkakin uudella moottorilla 22.500,- !!!!! Jne. Jne. Purjeveissä ei jaksa edes esimerkkejä pistää, vanhat 70-luvun tekeleetkin 10.000 ja siitä ylöspäin. Eipä taida sellaisella ajatus paljoa kulkea, joka noista veneistä idioottimaisuuksia maksaa.
Ja tuollaisia hinnoittelun älyttömyyksiä on venemyyntipalstat täynnä !!!.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Ei saa pyhää veneiden jatkuvan hinnannousun harhaa järjellisesti arvostella. Kauankohan menee ensimmäiseen persaukisjuttuun.
1977 Blue Bird 25 22.000,- listaa voisi jatkaa loputtomiin.
Eihän siinä mitään että itse vene on vanha. Mutta jos on kaksi lähes identtistä venettä myynnissä, joissa hintapyyntö lähes sama, mutta toisessa kone, lämmityslaite ja purjeet 2000 -luvulta ja toisessa alkuperäinen raakavesijäähdytteinen kone ja purjeet 80-luvulta. On turha yrittää tollaisia hintoja saada vanhasta resusta, missä on kohta 6-8 tonnin remontti edessä...
Tosin hölmöjä ostajia tässä(kin) maassa riittää.
purjeveneet, varsinkin 70 ja 80-lukujen veneitä. Tosiaan puolet halvempia ja paremmin varustettuja kuin suomessa myytävät.
jopa 4-kertaisia hintapyyntöjä suomessa.
Vieläkin korkeampia hintapyyntöjä on , sillä yksi myyjä vaati veneestä 50000 euroa, mutta minä olisin mieluummin ottanut ilmaiseksi. On noi myyjät kummia..
Senhän näkee jo siitä että kauppa ei isojen veneiden oslat käy ja samat veneet nettivene.com vuodesta toiseen.
Siis uusi Sunny 990 euroa! Aiva käsittämätön hinta! Melkein 6 000 mummon markkaa eli monen kuukauden KELA-tuen verran. Sitten tarvitaan vielä liivit, ankkuri ja airotkin. Joku moottori olis kans kiva.
Ei tästä tule yhtään mitään.
Milloin hinnat laskevat?
hintoihin.
Miksi ostaa suomesta kun edullisemmin saa noita vanhoja vehkeitä muualta.
Pitäisi laittaa noille ylihintaisille veneille oma palstatila, on vaan niin järjettömiä pyyntejä liikenteessä. Haloo......
Jos myyjä on kerran sitä mieltä, että alle tämän rahan en veneestäni erkane, niin hinta on silloin aivan oikea. Se on kokonaan toinen juttu, löytyykö ostajaa.
kun hintapyynnöt ovat puolet metsässä.
Uudet aloittavat veneilijät, vertailkaa hintoja rauhassa ja kun löytyy mieleinen malli niin unohtakaa nuo ylihintaiset veneet kokonaan. Vertailkaa venettä, moottoria ja varustuksia ja tehkää päätökset rauhassa.
Nettiveneessä näyttää pyörivän samat ylihintaiset veneet..... Toki on asiallisiakin veneitä ja niille kohtuu pyyntihinnat mutta ne täytyy osata vain poimia sieltä seasta :-)
Kyllä vaan pitäisi saada kaksi vuotta vanha vene kolmasosa hinnalla, sillä onhan se sentään jo käytetty. Yli kymmenen vuotta vanhoista veneistä ei enää pitäisi maksaa yhtään mitään, sillä varmaan ne ovat jo aivan homeisiakin ja purjeetkin pitäisi jo uusia ja moottori kanssa, puhumattakaan sisustuksesta noin yleensä.
On se vaan niin kumma, kun ihmiset yrittävät saada rahaa vanhoista vehkeistään. Eihän vanhoista autoista eikä asunnoistakaan joudu maksamaan mitään.
kuitenkin niin että kun esimerkiksi Bella veneet ovat ilmoittaneet laskeneensa hintojaan 20%, vaikuttaa tämä hinnanalennus myös kaksi vuotta sitten myytyihin veneisiin vaikka niistä silloin 20% enemmän joutuikin uutena maksamaan.
Ei auta itku markkinoilla kun hinnat ovat tippuneet. Pyytää toki saa, mutta silloin ei venekään kaupaksi mene.
sitä tietysti pyytää, mutta miksi edes viitsisi kuunnella niitä "puolenhinnan tarjouksia" jotka viellä yleensä ovat se oikea hinta.
pysyvät kohtuullisina.
Vanhoista autoistahan ei mitään saakaan ;) ja asunnoissa tulee sama tilanne kuin veneissäkin n. 30 % hinnat alas, vaikka asunnoissa on viellä jostain syystä saatu roikotettua tuota hintakuplaa.
..vaan hinnat alkaa kyllä putoomaan.
Tällä hetkellä näkee malkosta hintahaitaria samanlaisissa veneissä. Tuo Jurmo Cabin on hyvä esimerkki, miten jotkut pyytää edelleen ihan järjettömiä. Nettiveneessä on noita paljon. Siellä on muutama lystikäs ilmoitus kyllä ton havaitsemasi lisäksi.
Odota rauhassa vaan, kyllä sitä lusikkaa otetaan parhaillaan kauniiseen käteen. Svenssonit on paha kilpailija kotosuomen ahnehtijoille tällä hetkellä käytetyissä paateissa. Niin kuin autoissakin.
Ostin omani joskus v. 2003, oli vuosimallia -77, koneena 130hp penta diesel (4-pyttynen) -89, hinta oli 13000,-
Nyt voisin pyytää 17000,- nettiveneen linjan mukaisesti. Arvonlisäystä tullut 4000,- kuudessa vuodessa. Veneet tuottaa paremin kuin osakkeet.
siis sellainen hinta, jolla sen kaupaksi saisi.
Vaan se joka maksaa.
liikaa, ja kun sitä on riittävästi, alkaa mennä hulluuden puolelle pyytäminenkin.
Oikea hinta on se, jolla tulee kauppa ts jonka ostaja maksaa ja myyjä hyväksyy. Turha näillä palstoilla on marista siitä, että myyjät pyytävät veneistään enemmän kuin joku haluaa maksaa. Menisitte sossuun marisemaan että rahat ei riitä.
Olen itse myymässä kohtalaisen isoa venettä kohtalaisen hyvällä hinnalla. Jos menee kaupaksi, hyvä niin. Jos ei mene kaupaksi, käytän venettäni omaksi ja perheeni iloksi, kuten olen käyttänyt yli 10 vuotta. Ei ole pakko myydä kenellekään marisijalle, se on ihan niin yksinkertaista.
entisten ekonomistien sekoittaessa käsitteet kauppahinta ja pyyntihinta. Selitystä koetetaan ontuvasti käyttää selittämään sekopäisiä ja epärealistisia pyyntihintoja, jolle ei ole löydettävissä mitään järkiperäistä pohjaa. Yleensä tuolla harhakäsityksellä saadaan koko kaupankäynti tyrehtymään, sillä persusteettoman ylisuuren pyyntihinnan asettanut myyjä, yleensä kertoo "järkiostajalle" että ei ole halukas tuotettaan myymään, ja on vain "testikierroksella". Ei siis paljasta "potentiaalisille ostajille" muuta kuin tietämättömyytensä asiasta ja hintatasosta. On siis sellainen myyjä, joka on parasta jättää omaan arvoonsa, liian arvokkaan tuotteensa kanssa.
Onko se siis "marinaa" jos tuo tälläiset "haahuilut" yleiseen tietoon ? Luultavasti tulet todellakin käyttämään venettäsi seuraavatkin 10 v. ja hyvä niin jos se sinulle sopii.
Tässä olikin ensimmäisiä aloittajan odottamista "sossu- ja persaukisjutuista".
juttuja, olikin vasta seuraava kirjoittaja. Yllättävän pitkään meni ennen kuin paloi hihat joltain ylihinnoittelijalta.
Pyyntihinta on yleensä korkeampi kuin kauppahinta, sehän tiedetään. Jos tavara kiinnostaa ostajaa, hän voi antaa tavarasta tarjouksen, joka on alempi kuin pyyntihinta, näinhän se menee.
Pointtini on tämä: turha on näillä palstoilla esittää yleisiä marinoita käytettyjen veneiden kalleudesta toivoen, että nämä marinat johtaisivat hintatason laskuun. Hintataso riippuu kysynnästä ja tarjonnasta, ei persaukisten voivotteluista. Jos rahat eivät riitä haluttuun veneeseen, täytyy tyytyä toiseen vaihtoehtoon tai olla ilman.
Veneily on kallista, jos ei ole rahaa.
jotka valittavat sitten ettei saa kirjoitella ylihintaisista pyynneistä. Miksi ei saa ? jos sillä ei kerran ole mitään vaikutusta ;) Taitaapa sittenkin vaan olla ;) ja teillä jää ylihintaiset aarteet myymättä.
Siinähän ruikutat rannalla halvempien hintojen perään, kun veneenomistajat seilaavat ulapalla. Kaiva kuvetta ja liity joukkoon, merellä on kivaa. Jos ei rahat riitä, lopeta ruikuttaminen ja mene töihin tienaamaan venerahoja.
sinulla. Onko fyffet vähissä vai mikä ahdistaa ?
..löysällä rahalla voi selittää esim. tollasen vanhan räyskän Jurmo Cabinin hinnan pysyminen tai jopa nousun.
Kysymys kuuluukin, että mitä nyt seuraa seuraavat 2 vuotta ??
Halpaa lainaa ei enää pankista saa, marginaalit saman verran kuin korot ja marginaaleja pystyvät pankit rukkaamaan lennosta miten lystäävät. Lomautukset ja irtisanomiset lisääntyy ja kunnon lama on päällä.
Kaikki valtiot koittavat epätoivoisesti elvyttää lainarahalla. Se raha loppuu jossain vaiheessa eikä auta mitään, aivan kuin kaivoon kannettu vesi. Tässä maassa lamaan havahdutaan taas viimeisenä...
Tarkoittanet sitä Kotkassa myynnissä ollutta Skylinea? Olitko yhteydessä myyjään, saitko myyjän tekemän esitteen veneestä, kävitkö paikan päällä tutustumassa? Kaikesta päätellen et tehnyt mitään näistä.
Mutta minä tein, sain myyjältä sähköpostitse kattavan esitteen veneestä, sovin tapaamisen ja kävin paikan päällä. Ja täytyy todeta, että olihan hieno vene, ja uudella huipputekniikalla varusteltu. Ei jäänyt ollenkaan vaikutelma, että hinta olisi kohtuuton.
Valitettavasti en vaan saanut omaani ajoissa myydyksi... ja nyt ei tuo Skyline tietääkseni ole enää kaupan. Sellaista se elämä on.
Älä anna ilmoituksen ärsyttää. Hyppää yli ja tutustu vain sellaisiin jossa myyjä on joutunut pulaan ja joutuu hätäpäissään myymään tappiolla. Teet tilin ja tulet sitten palstalle kehumaan kuinka hyviä kauppoja teitkään.
Kun nyt tuohon yhteen ilmoitukseen siitä huolimatta viittaat, -93 Skyline on erittäin vaikea kuvitella tuon arvoiseksi. Vaikka siitä olisi kiva esite ja "huipputekniikkaa" joka lähinnä nostaa arvoa vain aloittelijalle. Ongelma omasi myymisessä lienee se sama, eli koetat liian kovaa hintaa vanhasta Finnsportista. Sillälaillahan se menee, eli ylihintaa koetetaan, ja heikoimpien rensselien haltijoille jää mustapekkka käsiin.
Skylinessä kun olisi ollut "oikea" hinta, eli 60-70.000,- ja sinulla Finnsportissa 25.000,- olisit saanut veneesi myytyä ja ostettua Skylinen. Nyt on luultavasti edelleen kaksi ylihintaista käytettyä venettä myynnissä, vaikkakin hetkellisesti "jäähtymässä".
Oletetaan, että uuden veneen lähtöhinta on 75 000 euroa. Siihen on hankittu lisävarusteita yms. 30 000 eurolla ja asennettu ne tietysti paikoilleen. Yhteishinta on siis 105 000 euroa.
Vene on nyt 3 vuotta vanha ja hyvässä kunnossa. Täysin valmis purjehdittavaksi eli ei tarvitse kierrellä koko kesää kaupoissa aina hakemassa jotain puuttuvaa ja asennella niitä ensimmäisen kesän aikana. Tämähän on hyvin yleistä, kun uuden veneen ostaa. Voi tietysti ostaa kaiken valmiina, mutta se maksaa tietysti jotain.
Purjeet ovat hieman kuluneet ja moottoria käytetty. Jokunen pieni naarmu normaalissa käytössä on tullut. Hyvin hoidettu ja huollettu.
Mikä on oikea hinta?
määrätyllä rahamäärällä ;) Oleellisempaa alkutietoa olisikin mikä vene ja millaisilla varusteilla ;) No - antaapa olla, tällaisilla eväillä ne veneiden hinnat saadaan hinattua pilviin ... varsinkin silloin kun rahaa sai helposti pankeista ;)
Kiusallisen usein on niin, että uuden veneen listahinta on todellinen "alkaen" hinta, johon tulee väistämättä lisäkustannuksia. Näin etenkin vähänkin isommissa. Esimerkiksi rahdit Suomeen tulevat usein listahinnan päälle.
Lsäkustannusten osuus vaihtelee kovasti merkeittäin ja tuo 30 000 lisää 75 000 euron botskiin tuntuu liioittelulta. Mutta suurella todennäköisyydellä jokin 85 000 - 90 000 on todellinen hinta, jos mainoksissa on 75 000. Ei silloin ole mikään ihme, jos pyyntihinta vielä kolmen vuoden päästäkin ylittää uuden veneen listahinnan.
Ja edelleen on raudanluja fakta, että useimmilla myyjillä ei ole mitään pakkoa kaupantekoon eikä siksi syytä tinkiä pyynnöstään. Heillähän on jo vene.
enää ketään. Ja jos vertailee tuohon hintaan ja lisävarusteluettelon hintaan, kannattaa ehdottomasti ostaa uusi ja nykypäisäisin varustein huomattavasti halvemmalla.
Tässä esimerkki
http://www.blocket.se/goteborg/Beneteau_First_31_7_2008_20985581.htm?ca=11&w=3
84 kiloerkkiä on pyynti, kehuu jotta "normaaliin" verrattuna olisi 13000 euron edestä lisävarustetta.
Mitäs se "normaali" First 31.7 sitten maksaa Suomessa eli Ruotsissa uutena?
Nautikarlsson kertoo että "alkaen" hinta vapaasti tehtaalla Ranskassa on 79999 euroa, kait se normaalivarustuksessa purjehduskunnossa Suomessa maksanee karvan päällä 90ke?
Kauanko meidän pitää vielä kärsiä venekauppiaiden hinnoittelumeiningistä, jossa kuluttajaa pistetään todella alta lipan. Ajatelkaas kun autokauppiaskin ilmoittaisi hinnan "vapaasti tehtaalla Koreassa", "alkaen hinta" jonka päälle sitten voi ottaa lisävarusteena vaikka renkaat, pintamaalin...
Eikö mikään markkinointia valvova instanssi voisi lopettaa tuota. Venekauppiaan tulisi ilmoittaa purjehdusvalmiin veneen hinta, vapaasti kelluvana, vedenpitävänä (epoksimaalattu ellei epoksirunko) ja rikattuna venekauppiaan laiturissa. Näinhän on kaikessa muussa kaupankäynnissä tilanne?
valittelevat asioista ruikutuksena, kun saa kuluttajat ajattelemaan omalla päällään, eikä enää olekaan niin helppo kusettaa eriasteisilla "tarjosujipoilla". Täälläkin muutama noita jotka eivät halua ylihinnoista puhuttavan, kovasti koettavat selitellä ja marisijoiksi (persaukisiksi) leimata.
Jos myyjä pitää mielestäsi 30 tonnia ylihintaa, so what. Myyjä pitäköön veneensä ja sulta säästyi rahat. Mitä siitä numeroa tekemään.
Yleensä markkinat määrittelee hintatason. Jos veneen kerran saa selkeästi halvemmalla Ruotsista tai muualta, mikä estää hakemasta. Onhan noita autojakin rahdattu Saksasta jo vuosia.
tarpeelliseksi siitä kirjoittaa, jos kerran ylihintaisten veneiden kommentointi on jotenkin ..... pannassa.
Kilpailu kyllä konsultoi hinnat kohdalleen jos kauppaa meinaa käydä. Ei kauppiailla ole varaa seisottaa veneitä varastossa. He hinnoittelevat niin että kauppa käy. Joku yksityinen jolle vene on perheenjäsen voi pyytää tunnelisää mutta tuskin saa.
Osallistunpa nyt tähänkin ketjuun kun jo kerkesin kehumaan markkinatilannetta Englannissa.
Suomessa OVH 50kEUR (muutamia satasia päälle) vene lähti Englannista 22500 GBP hintaan. Kyseinen vene on isommalla koneella kuin peruskone sekä laajennetulla uimatasolla, täydellä katteella sekä pentterivarustuksella. Suomen pyyntihinta tällä varustuksella oli 51800 EUR. Tuohon hintaan lisää tuli traileri 2500 GBP, rahti 1900 EUR(meri), 350 GBP(maakuljetus Englannissa). Kokonaishinta Suomeen tuotuna, huhtikuun punnan kurssilla hiukan alle 29kEUR...ja tämä veneestä josta Suomen jälleenmyyjä olisi suostunut luopumaan 48900 EUR hintaan kovan tinkimisen jälkeen.
Miksiköhän kauppa ei käy??
Toimia!
Täällä vaan pyörii niin paljon velliperseitä jotka ei uskalla omaa kotikaupunkiaan kauemmaksi venehakureissuun lähteä. Helpompaa se on perus laiskan paskan itkeä ja voivotella täällä, siinä toivossa, että löytyisi samanlaisia saamattomia tapauksia, jonka kanssa voi saada itkupotkukohtauksia, koskien Suomiveneiden tolkuttomosta hintapyynneistä.
30 000 euroa ei ole liioittelua. Pitää muistaa, että tehtaat painavat lähtöhinnan mahdollisimman alas karsimalla paljon tarpeellista. Keräävät sitten paremmat katteet myymällä varustepaketteja kalliimmalla. Elektroniikan voi tietysti hankkia itse ja asentaa. Ei ole vaikeaa, mutta aikaa siihen kuluu.
Elektroniikkapaketti, mukavuuspaketti (sis. avattavia ikkunoita yms. perusjuttuja, jotka sinänsä pitäisi olla vakiovarusteita), rahti, venepukki yms. Helposti 20 000 euroa. Lisäksi vielä katsastusvarusteisiin yms. menee muutama tonni.
Miksi kolme vuotta vanhan veneen hankintahinta ei kiinnostaisi? Täytyyhän tietää, että onko se vain pakollisilla perusvarusteilla vai onko hankittu esim. paremmat purjeet, täydellinen elektroniikkavarustus jne.
En ymmärrä, miksi Suomen hintatasosta pitää kitistä jatkuvasti. Eikö pitäisi olla enemmänkin tyytyväinen, jos löytää vaikkapa Ruotsista edullisesti vastaavan tai jopa paremman? Helppo ja lyhyt hakumatka.
Eli tuohon hintaan pitää lisätä Suomen ALV. Toki silti sait halvemmalla.
Ja suomalaisetko eivät ole tyhmiä.
liikemiehiä, jotka vievät teiltä rahat ja venettä ette näe. Totta kai osaavalle on järkevämpää hakea vene ulkomailta, mutta ei se mitään velliperseyttä ole jos siihen ei ryntää tukka putkella. Kannattaa käyttää ammattilaisia apuna tuossa veneen haku puuhassa. Suomesta ei tosiaan kannata venettä ostaa, ei uutta eikä vanhaa.
summia kerätään mukavuuspaketeista. Mars kilpailijalle ja tarvittaessa ulkomaille ostoksille. Täällä nämä, varsinkin purjevenekoijarit ovat aika velikultia. Kokeile piruuttasi millaista on veneenostajan palvelu maailmalla. Hämmästyt tätä kotimaisten koijarien touhua.
Kait tuo esmerkki vaatisi vähän täsmennyksiä, venekaupat EU:n sisällä eivät ole täysin vapaakaupan piirissä.
Jos vene on 6 kk tai 100 h käytetty, niin se on käytetty vene eikä siitä tarvitse maksaa mitään alveja enää jos ne on kerran EU-maahan maksettu.
Mutta, jos vene on noita raja-arvoja uudempi, niin arvonlisävero on maksettava siihen maahan johon vene päätyy. UK:n VAT on 15%, joka selittää sinne sijoittuneiden nettikauppojen menestystä, edullisen punnan lisäksi. Ja, viime vuonna siellä vesillelasketut veneet lienevät edullisiä verrattuna tänä vuonna Suomessa myytäviin veneisiin?
Omituista jos kerrotaan esimerkki jossa räknäillään ja yksilöidään kuljetuskustannukset, muttei summassa "vene tuli kokonaisuudessaan maksamaan" olisi huomioitu veroja, mikäli niitä on jouduttu maksamaan?
Tehtaan hinnat näyttävät olevan samat sekä Suomessa että muualla Euroopassa.
Eiköhän se ole lähinnä itsestä kiinni, kuinka hyvin pystyy tinkimään.
Se on ihan sama millä nimellä tehdas varustepakettejaan kutsuu. Vastaavaa tehdään myös autoissa eli myydään kaikenlaista turhaa jonkun tarpeellisen ohella.
Miten voi päätellä oikein hinnan käytetylle, jos sen alkuperäinen hankinta hinta ei ole tiedossa. Se antaa ainakin hyvän referenssin. Sen jälkeen voi katsella varustelua ja laskella, onko hinta oikea ja mitä tulee maksamaan, jos ostaa "perusmallin" ja varustelee sen tarpeidensa mukaan.
Katkeria mielipiteitä täällä on paljon, mutta hyvin vähän perusteluita.
Tämä "mukavuuspaketti" on vain yksi esimerkki siitä, miten saadaan vene näyttämään edulliselta. Eli käytännössä lähtöhinta ei sisällä kaikkea tarpeellista. On siis pakko hankkia tietyt varusteet ja ne ovat sitten kasattu johonkin pakettiin. Olkoon nimitys sitten mikä tahansa. Pelkkää markkinointia ja myyntiä, jonka tekee tehdas eikä se "vihattu" suomalainen venemyyjä.
Sain asiallista palvelua suomalaiselta myyjältä, kun ostin uuden veneen. Ehkä minulla kävi sitten tuuri. Olen kuullut myös negatiivisia kommentteja tietysti myyjistä.
Hinnasto oli täsmälleen sama kuin vaikkapa Saksassa, Ranskassa ja Hollannissa, joista myös pyysin hinnat. Miksi siellä myyjä olisi myynyt merkittävästi halvemmalla?
On se ihme etteivät venemyyjien hinnoitteluun ole puuttunut kukaan, jotenkin tuntuisi olevan vastoin lakia, mutta mitä lakia? Kuluttajansuoja?, markkinointi?, kilpailu??? Vuodesta toiseen saa kuitenkin antaa harhaanjohtavia hintatietoja veneistä.
Vähimmäisvaatimus olisi se että perushinta koskisi Suomessa sijaitsevaa venettä, ei "vapaasti tehtaalla Ranskassa tai Saksassa tai Sloveniassa" ja perushinnan tulisi pitää sisällään vähintäänkin lakisääteiset kiinteät varusteet, kuten septitankki.
Onko tosi, että markkinointi ja hinnoittelu Suomessa on ranskalaisen venevalmistajan patonkinpurentaa, eikä suomalaisella maahantuojalla ole siihen mitään sanomista? Ilmankos ruisleipää syövän on vaikea käsittää tuota hienosti toteutettua, lievää rankempaa kuluttajan silmään kuseskelua :-O
ja puolustamaan ei niitä myöskään saa. Pitää sanoa että aika idioottimaista on "ostajalta" joka jatkaa keskustelua kauppiaan kanssa veneestä, jossa lisähintaan on eritelty välttämättömiä ja jopa pakollisia varusteita. Sellaisessa tapauksessa marssitaan ulos liikkeestä ja ilmoitetaan että palatkaa asiaan kun saatte veneet edes sellaiseksi mitä laki suomessa vaatii. Mutta kyllä tämä suomalainen porukka on varsinaista kusetettavaa pullämössökansaa. Sitten itketään palstalla ettei muka saada hintoja kohdalleen, ja toiset perkeleen pellet kehuvat kuinka vauraat ostavat ylihintaan ja heitä ei haittaa vitullaan olevat ylihintaiset asiat ... yleensä käskevät mennä "sossuun", eli kusipäinen pikkukansa joka on ansainnut kusetuksena ihan itse.
Halpalentoyhtiötkin mainostavat lentoja 5 eurolla, vaikka todellinen hinta on lähempänä 50 euroa kaikkien kulujen jälkeen. Kiukuttaako sekin? Epäselvempää se hinnoittelu on kuin venemyyjien.
Minä pyysin tarjouksen haluamillani varusteilla ja purjehduskunnossa sovitussa paikassa Suomessa. Sain asiallisen laskelman, jossa oli kaikki tarvittavat asiat selkeästi esitetty. Ei mitään piilotettuja kuluja tai yllätyksiä.
Pyydä sinäkin tarjous, jos olet venettä ostamassa. Yksi sähköposti riittää, jos et viitsi soittaa. Ehkä tiedät, että veneeseen voi valita monenlaisia varusteita eikä vain niitä "pakollisia" tai lakisääteisiä. Ainoa järkevä keino on tarjous. Ei niitä kaikkia voi hinnoitella netissä. Tietysti varustehinnasto voisi olla näkyvillä. Mutta kuten sanoin, sen saa pyytämällä.
Mikä tässä on niin vaikeaa?
kauhia paikka tämä Suomi. Kaikki vaan kusettaa, vettä sataa ja v*******... Jo Ruotsissa olisi asiat paremmin. Mutta kun ei sinnekään viitsi lähteä.
asiakkaitasi kunnolla, voisi koijarillakin olla edes jotain hommia ;) Nyt tosiaan kannattaa ostaa vene mistä muualta tahansa kuin näiltä perasukisilta suomalaisilta venekoijareilta.
Keskusteluissa alkaa homma aukeamaan, eikä sen jälkeen ole enää todellakaan kiinnostusta suomalaiselta myyjältä mielenkiintoa venettään hankkia. Sen verran on eri maailmasta myyjien toiminta verrattuna suomalaiseen edustajaan vai mitä nuo koijarit lienevätkään.
Kyseessä on ihan alvillinen hinta. ALV (VAT) briteissä on tosiaan 15% eikä mitään erotuksia tarvitse Suomeen maksella. Riittää kun on todistus maksetusta ALV:stä briteissä. Tämän todistuksen saa myyjältä pyydettäessä.
Alle 24m vene tulee ilman mitään tulleja ja ylimääräisiä veroja (vertaa esim. autoverotus).
Esittämäni hinta oli todellinen kokonaishinta mitä vene tuli maksamaan.
Uudet kuljetusvälineet verotetaan aina siinä maassa, missä niitä käytetään, joten niihin sovelletaan
erityissäännöksiä.
Mikä on UUsi kUljetUsVäline?
Kuljetusvälineellä tarkoitetaan tässä henkilö- tai tavarakuljetukseen tarkoitettuja
- yli 7,5 metriä pitkiä vesialuksia
Tällainen kuljetusväline on uusi, jos
- vesialus on myyty enintään kolme kuukautta sen jälkeen, kun se ensimmäisen kerran otettiin
käyttöön tai sillä on ajettu tai purjehdittu enintään 100 tuntia
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=691;295916
Joten, joko uusi veneenne oli alle 7,5 m tai syyllistyitte alv-rikokseen.
Vene on alle 7,5m (23 jalkainen).
Mistä päättelit, että en olisi omaani saanut myydyksi? Kaupat tein kohtuullisen myyntiajan jälkeen likimain sillä hinnalla, jota pyysinkin... normaali tinkiminen kuuluu aina asiaan. Hintaluokka oli sinun arvioosi verraten noin kaksinkertainen.
Jos taas leimaat minua venekaupoissa aloittelijaksi, niin todettakoon, että olen harrastanut veneilyä 30 vuotta yhteensä kymmenellä eri veneellä, jotka kaikki olen itse ostanut ja myynyt aina itse määrittelemääni hintaan.
Tuon Skylinen hinnasta mainittakoon nyt vielä sen verran, että sinun käsitykselläsi "oikeasta hinnasta" ei tässä nimenomaisessa tapauksessa saisi kuin po. veneen uusitut varusteet. Mutta kuten todettu, tuo vene ei enää ole myyjän ilmoituksen mukaan myynnissä.
Pakkomyyntien kyttääminen ei ole normaalikauppaa, se on lähinnä valitettava laskusuhdanteen aiheuttama lieveilmiö, eikä inhimillisesti tarkastelle kovinkaan ihannoitava piirre.
maksamaan "tunnelisää" veneestä. Mikään muu ei selitä sitä, miten voisi saada sellaisesta tyynien vesien pulkasta kuin Finnsport 8500 enemmän kuin max. 30 te.
Mutta siitä huolimatta hyvä sinulle.
Vaikka kyseisen Skylinen varustus olisi uusittu kokonaisuudessaan 2009, ei sen arvo olisi 105 te. vaikka olisit veneillyt 50 vuotta. Uusitut varusteet eivät nosta edes Skylinen hintaa, mutta voisivat nopeuttaa myyntiä.
Veneiden, kuten kaikkien muidenkin ylihinnoiteltujen tavaroiden hinnat palautuvat ns. normaalille tasolle tuon "kuumentuneen" velkanousun jälkeen. Rahaa sai liian paljon ja liian helposti leluhankintoihin. Edellinen samantyyppinen tilanne suomessa, aiheutti veneiden myynnin ulkomaille. Nyt ei ole edes paikkaa mihin niitä veneitä voisi myydä täältä, joten tsemppiä pappa.
Kovin on katkera sävy kirjoituksissasi.
Älä turhaan ala haukkumaan minua venekauppiaaksi tvs. Minä olen vain tavallinen purjehduksen harrastaja, jonka on hankkinut itselleen ja lompakolleen sopivan veneen. En siis kuulu niihin, jotka vuodesta toiseen kyttäävät sitä pakkomyyntiä tai "löytyä." Menee monta hienoa kesää hukkaan ja pää tulee kipeäksi nettisivuja selaillessa.
Aurinkoista kesää sinullekin!
Nuo yltiöpositiiviset hintakirjoittelut kieltämättä aiheuttavat hiukan koomisia tuntemuksia. Miksi sellaiset jotka ostavat esim. veneensä vain sellaisina aikoina kun ne ovat oikeassa hinnassa, ovat "kyttäilijöitä". Minulla ainakin on on ollut, ja tulee olemaan haluamani vene, mutta ero on siinä, ettei minun tarvitse ostaa venettä sen hinnan mukaan, vaan ostan haluamani veneen kun se on oikeassa hinnassa. Tärkeintä on ollut ja tulee olemaan se, että vene ostetaan aina omalla rahalla, eli siitä ei jäädä velkaa kenellekään. Silloin siirrytään veneiden ja muidenkin tuotteiden hinnoittelussa oikealle pohjalle. Velkavetoinen mulle kaikki heti hinnasta riippumatta, aiheuttaa vain ongelmia. Vaikka olenkin yksi niistä jotka hyödyn niistä ongelmista, se ei ole siltä kovinkaan mukavaa tai toivottavaa.
he saavat veneistään parhaat hinnat ja tietävät millaiset ovat markkinat. Vaikka ovat aina liikkeellä väärään aikaan.
"oikeaa hintaa", menee helposti monta kesää ilman venettä. Samoin käy helposti, jos ei halua lainkaan velkaa.
Mitä väliä sillä velalla loppujen lopuksi on? Selvitelköön pankki kuolinpesän kanssa.
kesä voi vierähtää vanhallakin veneellä veneilessä, mutta seuraavaksi kesäksi yleensä on jo myyjäkin tullut järkiinsä ja kohtuullistanut hintapyyntönsä veneestä. Ei velka ole pakollista venettä hankkiessa. Ei ne isot tulot, vaan pienet menot. Suurella velalla hankittua venettä halvemmaksi ja helpommaksi tulee vuokravene, sellainenhan se suurivelkainen "omavenekin" on.
Käsittämätöntä ajattelumallia täällä viljellään.
Jos ostaa erittäin vähän käytetyn vanhemman lasikuiturunkoisen veneen, uusii sen moottorin, sisustuksen, muun tekniikan ja varustelee sen tämän päivän uusimmalla tekniikalla (keulapotkuri, ankkurivinssi, lämmitin, tutkaplotteri, kaiku, loki, VHF, viihde-elektroniikka jne. jne.) ja sen jälkeen käyttää sitä huolella muutaman vuoden, jonka jälkeen haluaisi siitä luopua, niin näiden isänmaan toivojen mielestä vene tulisi hinnoitella samaan hintaluokkaan, kuin muutkin saman malliset/ikäiset.
Saatte tuollaista ihmettä odotella maailman tappiin, tai sitten hyödyntää jonkin yksittäisen ihmisen inhimillistä hätää... varmasti laituriparlamenteissa kunnioitusta herättävää.
Näidenkö käsiin se pitäisi maailman talous tulevaisuudessa jättää???
vanhempaankaan veneeseen, ja jos jostain syystä tuollaiseen savottaan lähtee - lienee jokaiselle aivan itsestään selvää, ettei siitä rahojaan takaisin saa, myynti voi kyllä nopeutua ja helpottua - hinta ei juurikaan noista silti muutu.
Tämän päivän uusin tekniikka on huomisen romua.
Onko se nyt jumaliste niin vaikea niellä, että veneet on arvokkaita kapistuksia. Jos ei rahat riitä niin turha sitä on itkeä. Markkinat muovaavat hinnat. Thats it! Itse olen omistanut 3 venettä euroissa hintahaitari 30-40te eli suht pieniä purkkeja, mutta jokaisesta olen saanut takaisin melkein saman, yhdestä jopa 500e enemmän kun maksoin. Näin se vaan menee. Veneiden hinnat kun nousevat vuosivuodelta ja kun pakko ei ole luopua niin ei niitä kukaa halvalla myy. En itse ainakaan usko veneiden hintaromahdukseen. On kuitenkin niin marginaalihomma.
mistä "luokasta" on puhe. Matkaveneiden markkinakuviot ovat aivan varmasti erilaiset kuin vaikkapa pienten pulpettiveneiden.
maksaa ylihintaa noista perusmuovikipoista, olipa sitten kyse matkaveneistä tai pulppareista. Siksihän hommat ovat karanneet käsistä, kun velkarahalla on ostettu ylihintainen tuote, sellaisen arvo ei pysy näissä pyörteissä - kun sillä ei sitä arvoa ole koskaan ollutkaan, muuta kuin rahoitusyhtiön papereissa. Ei se nyt voi olla noin helvetin vaikea tajuta. Alas tulevat ja reippaasti, valitettavasti pakkomyynteihin tulee taas kerran viemään typeryys.
Jos pidät kalliina, älä osta tai ainakin tee tarjous mielestäsi oikeasta hinnasta. Se on ihan niin yksinkertaista, todella. Turha täällä on jurputtaa yleisellä tasolla.
varsinkin vastailu. Oletko aloittanut Kokkarimaisen rajoitetun keskusteluaiheiden suodatuksen, jossa vain virallinen kanta on hyväksytty ? Eli tässä tapauksessa veneistään ylihintaa velalla maksaneiden, jotka kuvittelevat näillä vastauksillaan estävänsä hintojen laskun.
jos kukaan ei jurputa. Suomihan on johtava maa harhaisten käsitysten vaalimisessa ja myös osittain pimennosta johtuen maksamme ylihintaa lahes kaikesta.
viellä valehtelemalla ja väärentämällä tietoja saada velkarahalla hommaa pyörimään, mutta kyllä alkaa olla näille nykyhinnoilla hankkineille olla kädessään mustapekka.
niin huimia ovat hintapyynnöt.
suurempia huumorin kohteita.
itse kun funtsailen veneen ostoa fiilispohjalta enkä kauheasti veneiden tekniikkaa ja rakenteita tunne niin tarvetta olisi "veneenostoasiamiehelle", tyypille joka etsisi netistä tarpeisiini sopivan veneen joka ei olisi pommi ja hinta kohdallaan. kävisi myös tarkistamassa kunnon paikan päällä. löytyykö tällaisia alan miehiä/naisia korvausta vastaan joko kaupallisista yrityksistä tai freelancer-pohjalta ?