Kaksi nuorta poikaa 18 ja 23 vuotiaan kuolleet viime yön ulosajossa virolahdella. Kolmas poika sairaalassa. Alkoholilla syy tapahtumaan.
Osanotot Äideille, Isille ja läheisille.
Pienen enkelin siipien alla,
On minun aina hyvä olla.
Siellä olen turvassa,
Kaikilta maailman murheilta.
Pienen enkelin sylissä,
Pilven reunalla katselen.
Olen rauhassa ikuisessa,
kanssa pienen enkelin.
Osanotot Äideille, Isille ja läheisille.
Pienen enkelin siipien alla,
On minun aina hyvä olla.
Siellä olen turvassa,
Kaikilta maailman murheilta.
Pienen enkelin sylissä,
Pilven reunalla katselen.
Olen rauhassa ikuisessa,
kanssa pienen enkelin.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Alkoholin osuus selviää vasta poliisin myöhemmissä tutkimuksissa.
kolmaskin poika kuollut:(
Kolmas poika sairaalassa..selvisi lievin vammoin..voi päästä jopa tänään kotiin. Tunnen nimittäin kyseiset ihmiset
kolmas poika selvisi lievin vammoin..tunnen ne kaikki uhrit
Kauheita juttuja aina tapahtuu :(
otan osaa ja läheisille jaksamisia
Omasta tyhmyydestä ja välinpitämättömyydestä aiheutuneita kuolemia on turha surkutella. Ainoa harmi vaan on kun siinä menee aina muitakin mukana.
Osanotto täältäkin. vanhemmille ja sukulaisille.
kuten joku sanoi... sitä saa mitä tilaa, kun rallia ajetaan
täytyy itsekkin sanoa että käyttäkää sitä PER******!!!
turvavyötä, sekin yhden hengen ilmeisesti pelasti kun ainoana käytti.
anteeksi nyt kriittisyys mutta tuntuu taas että suomalainen nuori
ei opi ennenkuin sattuu, ja nyt sattui liian pahasti..
Osanotto täältäkin. vanhemmille ja sukulaisille.
kuten joku sanoi... sitä saa mitä tilaa, kun rallia ajetaan
täytyy itsekkin sanoa että käyttäkää sitä PER******!!!
turvavyötä, sekin yhden hengen ilmeisesti pelasti kun ainoana käytti.
anteeksi nyt kriittisyys mutta tuntuu taas että suomalainen nuori
ei opi ennenkuin sattuu, ja nyt sattui liian pahasti..
Olen samaa mieltä, että turvavyötä todellakin tärkeä käyttää, mutta kuulin kylläkin, että ainoa tästä autosta selvinnyt olisikin ollut ilman turvavyötä ja singahtanut autosta ulos...tiedä sitten onko totta, jutut muuttuu matkalla...
Niin se vaan on, että nuorena tekee tyhmyyksiä-toiset enemmän ja toiset vähemmän- ja joskus niistä joutuu maksamaan liian kovan hinnan...
Voimia ja osanotto kaikkien nuorten omaisille ja ystäville
Joo just nii.
Vedetään pää täynnä kolme kertaa sallittua nopeutta ja voi että kun kävi onnettomuus,nyyh ja niisk.
SITÄ SAA MITÄ TILAA, SE ON VANHA VIIDAKON LAKI.
Jep, tälläkin kertaa ainut selvinnyt ei käyttänyt turvavyötä.
Normaalissa autossa ei kolarin sattuessa yli satasen vauhdissa paljoa vyöt auta. Kuulemma johkin kuraojaan oli selvinnyt kaveri singahtanut, melkonen tuurihaukka.
Ja paskaako näitä jälkikäteen jauhamaan, vahinkoja sattuu.
Ennalta ehkäisy olisi fiksumpaa kun viisastella täällä netissä.
Hengissä selvinneellä(kö) ei ollut turvavyötä?
Kuitenkin sivullinen joka näki tapahtuman, leikkasi kyseisen henkilön turvavyöt poikki. Outo juttu...
Kukaan ei käytä vöitä ammattiskoless.
Kyllä minuakin ihmetyttää noi surkuttelijat, muka vahinkoja. Selvähän se, että todennäköisesti ulos tieltä lentää jos ajaa 50 rajoitusalueella 140:ä ja vielä sellaisella tiellä, kuin Museotie! Näen päivittäin noita kaahareita ja usein toivon, että tappakoot vaan ittensä, kunhan ei sivullisia tapa. Vanhemmille tietysti osanotto, eivät he voi sille mitään, ehkä. Asennekasvatusta tarvitaan kaikille nykyisille ja tuleville autoilijoille.
Olen vuosikaudet ihmetellyt juuri sinunkaltaisiasi jotka jokaisen onnettomuuden jälkeen puhuu turvavöiden käyttöä vastaan. Haluatko tosiaan etteivät ihmiset käyttäisi turvavöitä?
Nytkin väärentelet totuutta etkä haluaisi myöntää että turvavyö oli pelastamassa kolmatta nuorta varmalta kuolemalta.
PS. Osanottoni uhrien omaisille ja ystäville
olisihan poikien pitänyt ottaa järki sillon käteen eikä vittu ajaa 140km/h 50 alueella. ei sille nyt enää minkää voi, joskus vaan käy huono tuuri ja sellastahan elämä on. nyt vaan läheisten pitää elää sen kanssa ja yrittää jatkaa elämää. kaikkihan täällä kuolee jokatapauksessa, ennemmin tai myöhemmin. tietenkin kyllähän se pahalta tuntuu kun menettää läheisen, mutta ajan kanssa se helpottaa. jaksamisia läheisille
Kuski sai kuulemma koko ikäsä kaikki pelit ja vehkeet ni tollai sitä sitten arvostaa kaikkea mutta toi on TOSI järkkyä että vei mennessään yhden ja jos oli vielä kaljoissaan niin ei sitä käsitä!!!
No ei se kyllä mitään ratkaise, onko saanut aina pelit ja vehkeet vanhemmilta. Ehkä itse tehdyllä työllä hommaamia pelejä arvostaa enemmän..mutta siis vain ehkä..
Hämmästelin tossa jokin aika sitten kun oli kymärissä juttu haminan ammattikoululta (jokin simulaattori tms) ja jutun yhteydessä oli haastateltu opiskelijoita mm autopuolelta. Seitsentoista kesäiset jannut silmät kirkkaina kerkoilivat että kun kortin sitten joskus saavat niin eivät meinaa käyttää turvavöitä. Taulapäisin ilmoitti (17v) että turvavyöt ahdistavat ja puristavat..
Ei voi kun ihmetellä näitä ääliöitä! No siperia opettaa.Ehkä.Ellei henki lähde. On se sit siistiä rullailla pyörätuolilla menemään parikymppisenä..
Joo. Jaksamisia näiden sankareiden vanhemmille, tutuille ja kavereille. Paska homma.
Muuten olisi ollut kolme kuollutta. Kaikkea ne eivät toki pelasta mutta kuka ääliö kyseenalaistaa turvavöiden hyödyt. Joku kova jätkä vai?
Juuri nämä taulapääthän on näitä kovimpia "äijiä" luulevat
ilmeisesti saavansa kovaakin respektiä tollasilla lausunnoilla..
Saisi näistä tälläisistä onnettomuuksista julkaista noita kuvia
mediassa vähän toisella tavalla.. näkisi taulapäätkin minkälaista jälkeä
saattaa syntyä kun sen auton mällää vauhdilla puuhun..
(tietysti ihmisten yksityiyys pitäisi siitä vain suojata)
Käsittääkseeni jossain päin eurooppaa näitä onnettomuus kuvia julkaistaa ihan toisella tavalla ilman sen suurempaa sensuuria, ihan vain opiksi kansalaisille.
Tämänkin auton raadon voisi raahata tuonne ammattikoulun pihalle koko
ensivuodeksi ihan vaan opiksi näille paikallisille mestari autoilijoille..
tuntuu olevan myös nuo pikavoitot/rangaistukset täällä kotoisassa suomessa turhan pieniä jos jää kiinni turvavyöttä ajamisesta. esim englannissa saattaa
saada jopa 500:n punnan pikavoiton joka on noin 570€. Onneksi siihenkin on varmaaan tulossa lakimuutos tähänkin maahan ja mahdollisesti aletaan jakaa
pahimmille jääräpäille ajokieltoa... ..muuttaako se sitten nuorison suhtautumista liikenne sääntöihin....tuskimpa
Kaikkiista ihmisiistä välinpitämättömiä ovat juuri kultalusikkaväki. Saaneet kaiken isältään jo syntymästään asti. Auto saa kalliista mokkasiinista tuta kun taas omalla työllä tienannut arvostaa ja ajaa hellävaraisesti, tietäen kenen kukkaro eniten painaa. Yleensä poliisit ja sakotkin hoitaa myös isä, vaikka pojalta jo massia löytyisikin? Siinä sitä sitten maksetaan sakot, remontit, autot jos toisetkin, kunnes sekään ei enää tepsi. Käy miten käy. Tiedän tapauksen, jossa isä osti pojalle pitkälti toistakymmentä autoa, kunnes...
Ei rahalla saa kuin pahaa jälkeä. Köyhänä on kivempaa, uskokaa huviksenne. Vastuuntuntokin tällöin aivan omaa luokkaansa.
En tässä nyt syyllistele ketään mihinkään, mutta näin asia yleensä on ja tulee aina olemaan.
Lusikka pois niiltä, keillä aikaa vielä on!
Vilpittömin osanottoni tapahtuneelle ja voimaa huomiseen.
Kännissä ajelu on niin yleistä ettei ole mikään yllätys jos hänkin oli kännissä. Siis ympäristö vaikuttaa ja paljon! Nyt he olivat uhrit. Ketkä seuraavaksi?
pitäsköhän sun ottaa selvää asioista ennenkun paskaa tääl puhut.......
pitäsköhän sun ottaa selvää asioista ennenkun paskaa tääl puhut.......
tä ?
Ottiko joku urpo taas turpiinsa haminassa, hoh hoijakkaa, väsyttää tää haminan meininki... Hyvää kesää kaikille ja hyviä yötä.
Hän, joka jäi henkiin, meinasi hukkua turvavyön takia. Hänellä oli turvavyö ja kun hän lensi ojaan, oli kietoutunut turvavyöhön ja sivullinen pelasti. Mutta liekö sitten jos ei olisi ollut vyötä, hän olisi voinut kuolla muuten.
sehän meinas hukkua sinne ojaan ku siellä oli niin paljon vettä että vain silmät näkyi..
eikö turvavyön tarkoitus olekin estää uhria lentämästä pois paikaltaan eli siis kietoa sen käyttäjä penkkiinsä?
vai että "meinasi hukkua turvavyön takia". huhhuh mitä ajattelua
Jaksamista näiden nuorten poikien vanhemmille, omaisille ja ystäville..
Nyt olen vapaa
ja mukana tuulen,
saan kulkea rannoilla ajattomuuden.
Olen kimallus sateen,
olen tähdenlento,
olen kasteisen aamun pisara hento.
En ole poissa,
vaan luoksenne saavun,
mukana jokaisen nousevan aamun
ja jokaisen laskevan illan myötä,
toivotan teille hyvää yötä.
-Vuokko Laatio-
Niin lyhyt on askel ajasta ikuisuuteen,
niin kapea raja
välillä taivaan ja maan.
millä vitun alkoholilla oli syy asiaan, ei ollu
sillä tyhmyys tappoi... Taisi vain olla sen verran romu auto ettei kulkenut kuin tuon 140 sillä tokihan muuten olisivat kohtaan kovempaa tulleet. Eipä riitä sääliä moisille mutta onneksi tuossa onnettomuudessa ei kuollut sivullisia.