Pienestä lähtien olen aattellut että armeijaan lähen ja siellä pysyn. Kouluttajaksi haluaisin.
Nyt kun ikää on sen verran että sinne pääsee, niin miten haen sinne? täytyykö hakea ainoastaan silloin maaliskuussa? vai voiko esim. nyt hakea? ja miten se tapahtuu?
Tilanteeni on sellainen ettei oikein tiedä mitä "isona" tahtoo tehdä, hoitopuolen koulu on käyty ja eikä oikein haluta vielä työelämään lähteä.
Pohjosessa asustelen ja harrastuksia on metsästys ja kalastus, mökkeily, moottorikelkkailu. Eli ainakin mettässä oleminen on tuttua.
Olen miltei varma ettei muuta estettä menoon ole kuin paino, olen jonkin verran ylipainoinen.
Se mietityttääkin minua että pärjäänkö muiden mukana huonokuntoinsena ja pystynkö kouluttautumaan korkeammalle yms?
Voisiko joku kertoa omaa matkaansa armeijassa naisena?
Mikä oli vaikeinta ja miten lähtöön kannattaa varautua?
Nyt kun ikää on sen verran että sinne pääsee, niin miten haen sinne? täytyykö hakea ainoastaan silloin maaliskuussa? vai voiko esim. nyt hakea? ja miten se tapahtuu?
Tilanteeni on sellainen ettei oikein tiedä mitä "isona" tahtoo tehdä, hoitopuolen koulu on käyty ja eikä oikein haluta vielä työelämään lähteä.
Pohjosessa asustelen ja harrastuksia on metsästys ja kalastus, mökkeily, moottorikelkkailu. Eli ainakin mettässä oleminen on tuttua.
Olen miltei varma ettei muuta estettä menoon ole kuin paino, olen jonkin verran ylipainoinen.
Se mietityttääkin minua että pärjäänkö muiden mukana huonokuntoinsena ja pystynkö kouluttautumaan korkeammalle yms?
Voisiko joku kertoa omaa matkaansa armeijassa naisena?
Mikä oli vaikeinta ja miten lähtöön kannattaa varautua?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hakuaika on tosiaan aina vuosittain maaliskuun 1. päivään mennessä. Periaatteessa voisit kai viedä hakemukset vaikka heti, mutta ei niitä käsitellä yhtään sen aikaisemmin kuin jos palauttaisit ne ensi vuonna tammi-helmikuussa. Valintatilaisuuksia järjestetään vain huhtikuussa. Mikäli haluat johonkin erikoisjoukkoon johon on omat hakuaikansa, niin sitten homma saattaa toimia toisin, niiden osalta en osaa sanoa mitään.
Vapaaehtoishakemuksen liitteeksi tarvitaan lääkärintodistus, joten pitää käydä ennen hakemuksen lähettämistä lääkärintarkastuksessa. Jos on koululääkäriltä saatu nuorison teveystodistus ja siinä palveluskelpoisuusluokka määritelty, niin sen pitäisi myös kelvata mikäli on tarpeeksi tuore (en muista missä menee raja.) Ainakin vielä muutama vuosi sitten tarvittiin myös kopio viimeisimmästä koulutodistuksesta ja "Kyselylomake palvelusta ja terveydentilan tutkimista varten". Todennäköisesti oikeaa tietoa hakemisen suhteen saa parhaiten kysymällä aluetoimistosta (www.mil.fi -> Yhteystiedot -> Aluetoimistot), lomakkeita löytyy myös mil.fi-sivustolta kohdasta Asiointi.
Ylipaino ei ole sinänsä ongelma, huono kunto taas voi olla. Pärjääminen riippuu monesta asiasta: kuinka huono se kunto tarkkaan ottaen on, riittääkö kärsivällisyys ja motivaatio kun joutuu usein repimään oman jaksamisen rajoilla, ja millaiseen palveluspaikkaan päätyy. Sinänsä huonohkossakin kunnossa voi pärjätä intissä, tiedän itse melko heikossa kunnossa olleita naisia jotka ovat suorittaneet palveluksen hyvin ja osa käynyt myös johtajakoulutuksen. Intissähän on myös suhteellisen kevyitä koulutushaaroja.
Mutta lähtisin kuitenkin siitä, että kannattaa aina kohottaa kuntoa ennen palvelusta, ja varsinkin jos vielä arvelet että saattaisit haluta sotilasammattiin. Siinä tapauksessahan kannattaa pyrkiä ainakin AUKiin, ja sinne on vaikeampi päästä jos alokasaikana ei tahdo pysyä muiden mukana. Heikko kunto voi myös kasvattaa loukkaantumisriskiä, ja aivan varmasti rajoittaa sitä millaisessa aselajissa/koulutushaarassa voi pärjätä ja siten ehkä sulkee pois monta mielenkiintoista ja muuten sopivaa linjaa. Lisäksi etukäteen ei voi kuitenkaan tietää mihin tehtäviin päätyy, voihan olla että omalle kohdalle ei niitä kevyempiä riitä.
Eli jos tuota kuntopuolen merkitystä pitää jotenkin tiivistää: mikäli motivaatiota riittää niin ei kannata jättää kokonaan hakematta siksi että pelkää kuntonsa kestävyyttä. Mutta kun inttiin sitten on päättänyt mennä, niin kannattaa alkaa tehdä parhaansa kunnon kohottamiseksi, koska aina se parantaa mahdollisuuksia pärjätä ja helpottaa palvelusta.
Asiallista keskustelua voi löytyä maanpuolustusaiheisilta keskustelupalstoilta: www.res.fi/foorumi ja aamukampa.net. Ensin mainitulla lähes kaikki keskustelijat näyttävät olevan intin jo käyneitä. Toisaalta naisia, sekä inttiin meneviä että jo käyneitä, lienee taas enemmän jälkimmäisellä.
Kiitos sinulle! Taidankin vaihtaa sivustoa tuonne paremmille vesille, jos sieltä tärppäisi lisä vinkkejä :)
"Asiallista keskustelua voi löytyä maanpuolustusaiheisilta keskustelupalstoilta: www.res.fi/foorumi ja aamukampa.net."
Hetkonen.
Minkälainen ihminen pyrkii edes esittämään, että ko foorumeilla käytäisiin asiallista keskustelua?? Mitä täytyy päässä pyöriä tällaista kuvitellakseen?
jos otetaan vertailukohdaksi suoli24, niin sitten...
En minäkään tiedä.
Kun ketjun aloittaja kerran haluaa armeijaan naisena, ajattelinkin ehdottaa eduskunnalle uutta lakialoitetta; jos mies saa jonkun naisen tai C:n paperit saaneen huijattua menemään tilalleen suorittamaan tätä miehiä syrjivää asevelvollisuutta niin silloinhan hän voisi saada vapautuksen, koska on tehnyt maalle palveluksen ja hankkinut tilalleen jonkun motivoituneemman idiootin, joka on valmis kuolemaankin asioiden puolesta, joista ei tiedä mitään.
Uskon, että lakialoite menisi läpi.
Sehän tässä luonnollisesti oli vertailukohtana...