Onglemana on otsikon mukaine tilanne. Kone kyllä yrittää startata, mutta tuntuu kun ei saisi bensaa. Bensa on vaihdettu ja tulppa möyskin.
Miten olisi helpoin tapa testata missä vika on tarkalleen?
Itse epäilen joko bensapumppu ei toimi tai tulppa ei saa kipinää. Onko näitä helppo testata.
Leikkuri on murray merkkinen ja muistaakseni 90-luvulta.
Miten olisi helpoin tapa testata missä vika on tarkalleen?
Itse epäilen joko bensapumppu ei toimi tai tulppa ei saa kipinää. Onko näitä helppo testata.
Leikkuri on murray merkkinen ja muistaakseni 90-luvulta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos ei tuu kipinää
Laita tulpanreiästä vähän hotusiinia niin jos käynnistyy niin polttoaineen saannissa vika. Kipinän testauksessa kannattaa olla kaveri jotta voit istua pallilla startatessa koska penkin alla on turvakytkin joka huomaa jos hyppäät kyydistä. Niin jos sitä ei joku spede ole jo ohittanut.
Turvakytkin lähti myös muutaman tunnin jälkeen myös ohitusleikkaukseen.Muuten jatkuvaa käynnistelyjä pudonneitten risujen ja lasten lelujen keräämisen takia.
Käyn leikkurin luona viikonloppuna, kun on mökillä. Jos polttoaineen saanti on kunnossa, niin minkälaisia vikoja on yleisesti noissa sytytyksissä ja kannattaako (vai voiko edes itse) korjata niitä?
Tietääkö kokaan minkälaisia jännitteitä tulpan ja rungon välissä on? Tai minkälaisia virtoja tulpan kärjillä on? Kyselen vain että pystyykö normaali yleismittari mittaamaan.
Jos se hyvin räpsähtää kärkivälissä niin kyllä se sytyttää. Mittaaminen turhan kallista ja epäluotettavaa. Ota jostain rojusta puola jos kipinä heikko ja kokeile sillä. Jos ei kipinää ollenkaan niin tarkista sammutttimesta puolalle menevä musta johto ettei se ole tärinästä kuoriutunut runkoa vasten ja maadoittuu.
Tyristori menny.
Kannattaa tarkistaa/puhdistaa bensansuodatin