Vanhoillislestadiolainen parannuksentekokäytäntö syntilistoineen, muistuttaa täysin pakko-oireneuroosia ja väitänkin, että käytäntö on muodostunutkin em. vaivasta kärsivien ihmiten toimesta. Ymmärrettävää aikana, kun tietoa- ja hoitoa ,ei ollut saatavilla.
http://yle.fi/akuutti/arkisto2003/090903_c.htm
V-lestadiolaiset pakko-oire häiriöisiä?
5
167
Vastaukset
- täällä niitä
ei-vl pakko-oireneuroottisia vasta onkin. Vähän väliä eräittenkin on pakko kirjoittaa joka aloitukseen, että SRK ja VL:t ovat saatanasta. Sitten nämä itsensä rekanneet vielä, joilla on pakko-oireena jatkuvasti alasampua vl-usko vahvistaakseen sillä omaa uskoaan. Se kertoo aika paljon heidän hengellisestä tilastaan, vaikka eivät itse sitä huomaakkaan.
- Totuus on tämä
on saatanasta. Varo!
- jäljillä
Miten v-uskovaiset muutoin selittäisivät tarkat syntilistat ja tietyt "kirjoittamattomat säännöt". Sanoisin, että kaanaakieliset ilmauksetkin istuvat niin tiukassa, että tiettyjen sanontojen käyttö tai käyttämättömyys saa jotku haistelemaan henkien perään. Saataetaan sanoa, että tuo puheenvuoro ei vastannut henkeen. Tämä vain sen takia, että ei ole käytetty juuri oikeaa sanaa.
Tähän osittain liittynee myös vanhan Raamatun käännöksen käyttö.- pahentuminenkin
peräisin tuosta pakkoneuroosista. Pelätään väärin tekemistä niin paljon, että parempi on kun ei tee mitään eikä sano mitään, ettei vaan kukaan pahentuisi.
- vallankäyttöä
pahimmillaan. Jos puhut eri termeillä kuin muut läsnäolijat, et kuulu joukkoon ja olet jotenkin omituinen. Sinua ruvetaan karttamaan.
Nuoretkin ovat niin tottuneita tuohon kieleen, että eivät osaa sitä edes kummastella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873