Kuljetus Tegelin lentokentältä..

L.K.K

Olisiko kellään heittää vinkkiä millä kulkupelillä pääsisi parhaiten ja vaivattomasti Tegelin lentokentältä Berliinin keskustaan?

Mukana 1 ja 4-vuotiaat lapset.

4

5741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KariK

      Missä Berliinin keskusta oikein on, lienee niitä asioita, josta riittää mielipiteitä. Mutta bussi TX9 vie Zoo-asemalle ja läntisen Berliinin keskustaan. TXL-linja kulkee päärautatieaseman kautta Unter den Lindenille ja sieltä Alexanderplatzille. Ja taksihan on Berliinissä selvästi halvempi, kuin Helsingissä.

    • Timppa4

      Tegelistä pääsee keskustaan bussilla 109 tai taxilla, itse tulin eilen Berliinistä ja hyppäsimme bussiin 109 Ku`damilta ja sillä siis kentälle, kustannus 2,10 eur. per nassu, busseja kulkee tiuhaan ja pysäkkejä myös. Mennessä otimme Taxin kentältä hotelliin kun ei oltu ikinä käyty Berliinissä ja ei haluttu harhailla, maksoi 21 eur. Julkinen liikenne on toimiva ja busseilla pääsee joka paikkaan, hommaa vaan kunnon kartta ja eikun nähtävyyksiä katselemaan.

      • L.K.K

        Tarkoistus olisi mennä kentältä hotellille Best Western hotel Berlin-Mitte Albrechtstrasse 25/Ecke Reinhardtstrasse.

        Sijainti näytti olevan 500 metrin päässä pää rautatieasemalta ja 900 metrin päässä Brandenburger Torilta. Ilmeisestikin hotelli aika lähellä "keskustaa"..


      • KariK
        L.K.K kirjoitti:

        Tarkoistus olisi mennä kentältä hotellille Best Western hotel Berlin-Mitte Albrechtstrasse 25/Ecke Reinhardtstrasse.

        Sijainti näytti olevan 500 metrin päässä pää rautatieasemalta ja 900 metrin päässä Brandenburger Torilta. Ilmeisestikin hotelli aika lähellä "keskustaa"..

        Hiljaisilta kulmilta on hotelli löytynyt; yleisillä kulkupeleillä parhaiten sinne ehkä pääsee hankkiutumalla S-Bahnin reitille joko Zoolle tai päärautatieasemalle ja sitä kautta Friedrichstrassen asemalle, Weidendamin siltaa Spreen yli ja vasemmalle; Berliner Ensemble-teatteri on maamerkkinä, Albrechtstrasse on siinä takana - bussi 109 ei muuten mene sinne päinkään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      120
      4929
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4660
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe