1 hengen huoneen vajaakäyttömaksu

kysyn vaan

Mitä mieltä olette siitä, ettei enää mikään matkatmsto myy mies-/naispaikkoja ainakaan Kultahietikolle ja riippuen matkatoimistosta/hotellista peritään yksinmatkustavalta n. 100e (riistoa/väärin/kohtuutonta) lisämaksua, kun esim. tämä olisi valmis jakamaan huoneen jonkun kanssa, ja jos ko. matkalta löytyy toinen näin haluava niin miksei asia mahdollista ilman lisämaksua???

Olisin kiinnostunut jakamaan huoneen jonkun kanssa (mies tai nainen, ihan sama), kun työttömänä pitää muutenkin nipistää elämiskustannuksista ja etsiä esim. sopivaa "halpaa äkkilähtöä".

Onko palstan lukijoista kukaan kiinnostunut siis lähtemään 1 vk lomalle Kultahietikolle Juhannusviikolla 14.6-21.6.09 jakamaan hotellihuoneen kanssani ettei tarvitsisi maksaa ns. "vajaakäyttömaksua"?

Odotan asiallista palautetta/mielipidettä asiasta ja vastausta kysymykseeni matkaani liityen mahdollisilta halukkailta asian eteenpäin toteuttamiseksi.

ps. esimerkki:jos äkkilähtö : 1vk matka Kultahietikolle maksaisi 200e lisämaksu 100e, niin mielestäni on 50% lisähintaa alkuperäiseen hintaan 200e liikaa, eikö totta?. Näin SINKKUJA RANKAISTAAN!

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervis89

      Olen lähdössä kultahietikon vireen, albenaa 14.6.-28.6. ja olisin voinut hyvin ympätä sut siihen samaan hotlahuoneeseen mutta tietysti juuri perjantaina maksoin loppusumman matkasta eikä sitä taida enää saada muutettua :S vajaakäyttölisässä on hirveitä eroja eri matkatoimistoilla. Esim tjäreborgilla olis ollut joka hotellissa vähintään 400e!! kahdelta viikolta kun taas almatourilta mistä oman matkani varasin sama raha oli 130e kahdelta viikolta. Kannattaa siis ainakin vertailla eri matkanjärjestäjien&hotellien vajaakäyttölisän taksaa. Kai se matkanjärjestäjäkin siinä hyötyy mutta ei yksinään, hotelli perii erikseen matkatoimistolta oman taksansa mukaan vajaakäyttölisää, jota matkatoimisto sitten taas vuorostaan perii asiakkaalta(toki varmastikin enemmän kuin olis tarve..) jos päädyt lomalle kuitenkin, niin yhteyttä saa ottaa. [email protected] jos vaan löytyy kiinnostusta lähteä yöelämään seuraksi:)

    • yksin matkustan

      Minulta otetaan 120e lisämaksua... kurjaa todella. Lähden yksin, mutta vasta 23.8 =(

      • kebardi84

        Paljo sul maksaa reissu ? Mahtuisko huoneeseen? :) jos kiinnostuit niin: [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      202
      10505
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      45
      9816
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      178
      8417
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      304
      7878
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      193
      6725
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6133
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      67
      5966
    8. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      8
      5832
    9. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      30
      5049
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4997
    Aihe