lasten oireita????

eli voisko joku ystävällisesti kertoa millaisia oireita on lapsena puhkeavalla sokeritaudilla? meiän poika on pyöristynyt vähän, juo kamalasti ja pissaa jatkuvasti vaipat täyteen. Lisäksi suvussa useammalla miehellä on sokeritauti. oonko vaan vainoharhanen vai mitä?!!
42772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pelkkä epäily riittää siihen, että pissanäyte on *heti* tutkittava. Mars välittömästi paikkaan, jossa voidaan katsoa stixeillä virtsan sokeri. Jos se on miinusta, kaikki on tältä osin hyvin ja testi onnistuu muutamassa sekunnissa. On aivan turha ajaa tilannetta - jos kyseessä on tuore diabetes - vakavaksi!

Äänestä

Kuulostaa kyllä diabetekselta (vaikkei kylläkään tuo pyöristyminen! Yleensä diabetes laihduttaa selvästi), mutten voi tietenkään olla varma, eli samaa suosittelen kuin edellinenkin: heti lääkäriin. Jos pikkuisella on puhjennut sokeritauti niin parempi todeta se nopeasti kuin odotella kärsien, että oireet muuttuvat varmemmiksi. Toivottavasti tietysti ei ole diabeteksesta kyse, mutta ei se maailmaa kaada, jos onkin. Kyllä lapsi tottuu hommaan nopeasti.

Äänestä
  • vastauksista, mietin vaan koko ajan että oonko vaan vainoharhanen...mutta ehkäpä painun lekuriin ton illin kanssa.

    Äänestä

  • alkuperäinen kirjoitti:

    vastauksista, mietin vaan koko ajan että oonko vaan vainoharhanen...mutta ehkäpä painun lekuriin ton illin kanssa.

    Tyttäreni sairastui diabetekseen ollessaan 1v ja 8kk,nyt on 12 vuotta.Oireet oli silloin todella kova jano ja viikon verran pissaa tuli öisin vaipan yli.Laihtumista ja väsymistä ei ollut lainkaan.Toteamispäiväna verensokeri oli 36.3 eli tosi korkealla ja tytöstä ei huomannut mitään muuta kuin em. mielettömän janon.Ei hätää kyllä diabeteksen kanssa pärjää ja oppii elämään,niin vanhemmat kuin lapsikin.Kehotan menemään lääkäriin mitä pikimmin.Voimia sinulle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipeasti apua kaipaava kirjoitti:

eli voisko joku ystävällisesti kertoa millaisia oireita on lapsena puhkeavalla sokeritaudilla? meiän poika on pyöristynyt vähän, juo kamalasti ja pissaa jatkuvasti vaipat täyteen. Lisäksi suvussa useammalla miehellä on sokeritauti. oonko vaan vainoharhanen vai mitä?!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu