millaiset opettajan haastattelut ja ryhmätilanteet pääsykokeissa ovat? mistä siellä keskustellaan? onko opettajia pitkä rivi edessä ja opiskelijoille heitetään jatkuvasti kiperiä kysymyksiä joihin vastaus löytyy vain opettajien päästä? :D kiitos jos joku vaivautuisi vastaamaan muutakin kuin eti netistä... olen koittanut etsiä kyllä. :D
pääsykokeet laurea sairaanhoitaja...
kutsuja?
41275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse olen kahden eri koulun hoitoalanpääsykokeissa ollut ja kaikissa on ollut vain yksi opettaja/psykologi kysymässä kysymyksiä. Kysymykset olleet tällaisia: miksi haluat alalle? aikaisempia kokemuksi? millainen oppija? miten suhtautuu vastoinkäymisiin? mitä tulevaisuuden suunnitelmia jne.
millaista keskustelua siellä tapahtuu... tai onko se edes keskutelu vai onko jokin tehtävä esim. joko esitelmä jostakin aiheesta tms..?
Ensimmäisellä kerralla meidän piti keskustella siitä miten järjestäisimme rusettiluistelutapahtuman 2000 henkilön kylään :D Toisessa koulussa taas oli valintakoepäivään liittyvä aihe eli mitä psykologiset kokeet mittaavat hoitoalalle pyrkivistä. Mitä itse olen jälkeen päin kuullut niin keskustelun aloittaja saa ns. plussapisteet. Keskustelun tulee olla luontevaa, rakentavaa, toisten päälle ei saa puhua jne.. Tsemppiä!
Entäs tuo ennakkotehtävä? Kysymykset on kyllä tiedossa, mutta missään ei ilmoiteta, että millä rivivälillä teksti tulisi kirjoittaa. Eli 1 vai 1,5? Pienemmässähän voi kirjoittaa puolet enemmän..