laskin

voiko joku kertoo koodin jolla saisin tehtyä pascalilla laskimen jolla voisi lakea ainostaan yhteen 2 lukua


eli vain 2 luku ja nekin vain yhteen vaikka dos ohjelmana

kiitos
2337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

(*Kuten halusit tämä ohjelma laskee kahden
luvun summan.*)

program summa;
var a,b:integer;
begin
writeln('Anna kaksi kokonaislukua');
readln(a,b);
writeln('Lukujen summa on ',a b);
readln;
end.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pascal kirjoitti:

voiko joku kertoo koodin jolla saisin tehtyä pascalilla laskimen jolla voisi lakea ainostaan yhteen 2 lukua


eli vain 2 luku ja nekin vain yhteen vaikka dos ohjelmana

kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu