"7 Päivää julkaisi jutun, vaikka Inkisen rikosepäily oli vasta syyteharkinnassa. Valtionsyyttäjä Anu Mattilan mukaan juttu tulee julkiseksi vasta, jos syyttäjä tekee syyttämättäjättämispäätöksen tai nostaa syytteen. Matti Inkisen omaiset pitävät Seiskan jutun aiheuttamaa painetta merkittävänä syynä popparin itsemurhaan."
http://www.nettipoliisi.eu/?p=2633
http://www.nettipoliisi.eu/?p=2633
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos Inkinen oli syytön, niin olisi luullut että haluaa todistaa syyttömyytensä! Inkisen jälkeen jättämä reppu, jossa yksi kivi ja kivipyramidi laiturilla kertoo symbolisella tasolla sen, että reppuun jäi vielä yksi kivi painamaan. Näin ainakin minä ymmärsin. Olisikohan siinä ollut viittaus käsiteltävään juttuun?
Epäilys jäi varmaan myös omaisille, jotka tuskin jaksavat lähteä asiaa viemään eteenpäin. Uskoisn, että jos nostavat Seiskaa vastaan kanteen, niin sieltä on tulossa vaan lisää harmia.
Kertoi että kasvain oli uusiutunut ?