Tämä tökki Juicessa

Aslak Lynx

Teki parhaimpina päivinään aivan verrattomia biisejä. Sitten se alkoi nousta hänelle "hattuun".
90 luvulla, kun tuli taas uusia musan tekijöitä, niin Juice alkoi kehua itseään, että hän olis jotenkin muka vieny aikoinaan Suomen rokin jollekin "ylemmälle tasolle" ja nyt taas nää uudet kyvyt vitut veisaa siitä, ja aloittaa taas kaiken "alusta".
Eihän rokki oo koskaan ollu mikään kehityskertomus. On vaan erilaisia lauluntekijöitä.
Yhet tykkää yhestä , toiset toisesta

2

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuoppi

      kiistellään kovasti että oliko Juice hyvä vai huono. Itse en vaivautuisi kirjoittamaan esim. Tapani Kansan tai vaikkapa Jari Sillanpään palstoille että ovat huonoja, koska tiedän heilläkin olevan kannattajansa.

      Mielestäni Juice oli suuri runoilija ja laulujen sanoituksissakaan hän ei tyytynyt siihen, että riimit osuivat kohdalleen ja teksti istui sävelmään. Hänen teksteissään oli aina merkitys, joskus jopa useampia. Monet näistä asioista avautuvat meille pikkuhiljaa, jos milloinkaan.

      Kyllä mielestäni voidaan puhua kehityskertomuksesta suomalaisen rocklyriikan kohdalla. Vaikka kyllä varmaan joku 60-70-lukujen suomalaisesta ´rokki´lyriikastakin tykkää. Silloin puhutaan lähinnä tökeröistä käännöksistä.

      • Aslak Lynx

        Kehitystä toki voidaan nähdä, jos vain valikoidaan itselle mieleiset biisinikkarit. Kuitenkin laulujen , jopa rockin tekijöitä on nykyään niin valtavasti, että siellä on jos jonkintasoista kynämiestä.
        Itse en voi sietää esim. Zen Cafen, Kotiteollisuuden tai Suurlähettiläiden kyhäelmiä, eivät mielestäni edes ole rockia, kun taas heillekin löytyy fanittajia ihan pilvin pimein (sääli)
        Summa summarum Lyyrikkoja on ollut niin monia ja monenlaisia, ettei mitään yleistä kehityskertomusta voi parhaalla tahdollakaan löytää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe