lehtikala kesii?

Apua,

Mikähän meidän lehtikala urosta vaivaa, ku sen pitkät evät ns. kesii...lähtee sellasia valkosia haituvia (kaikki muut kalat ihan ok) Osaako joku sanoa onko joku sairaus, ja mikä lääke auttaisi?

Kiitos,

Myy
4192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nuo tiedot eivät vielä riitä, jos arvaan jotain ja se menee pieleen, niin väärä hoito voi käydä kalan kohtaloksi.

Jospa siis kertoisit akvaarion koon, tietämäsi vesiarvot, kaikki kalat ja niiden määrät, suodattimen ja vedenvaihtorutiinit. Ruokinnasta ja sisustuksestakin voisit mainita.

Äänestä

Minäkin ehdottaisin että mittaisit vesiarvot, varsinkin typpiyhdisteet (nitriitti ja nitraatti). Jos et omista testejä, vie puhtaassa purkissa vettä akv. liikkeeseen ja pyydä testaamaan.

Mitä muita kaloja sinulla on ja ovatko ne terveitä?

Akvaarion tilavuus, millainen suodatus, veden lämpötila ja vedenvaihtotahtisi?

En lähtisi nyt heti lyömään pyttyyn jotakin lääkettä.
Vaihda vettä reilusti ja tee sama parin päivän kuluttua, usein sekin jo auttaa.

Tuo kertomasi "rihmamaisuus" kalan evissä kuulostaa joltakin sienitaudilta.
Haepa vaikka kirjastosta joku akv.kirja jossa on asiaa ja kuvia kalataudeista, ja vertaa omaan kalaasi.

Äänestä
  • Meidän akvaario on 100l. ja kaloja on monenlaisia...suurinpiirtein 15 kalaa yhteensä. Lämpö on n.23 astetta ja vettä vaihdamme kerran n.1-1½kuukaudessa. Oli aika jännä,illalla kun katsoin uudestaan niin tää lehtikala oli ns. normaali. Eli ihan samanlainen reaktio kun esim. käärme luo uuden nahkansa. =) Oli kyllä aika juttu..Mut mä pidän sitä nyt silmällä, ja käyn tarvittaessa kysymässä akvaarioliikkeestä sitä. Selailin kyllä netistä sivuja, mut ei löytynyt yhtään vastaavaa. Mutta nyt on kumminkin entisensä ja kaikki hyvin..

    Kiitoksia vastauksistanne

    Äänestä

  • Myy kirjoitti:

    Meidän akvaario on 100l. ja kaloja on monenlaisia...suurinpiirtein 15 kalaa yhteensä. Lämpö on n.23 astetta ja vettä vaihdamme kerran n.1-1½kuukaudessa. Oli aika jännä,illalla kun katsoin uudestaan niin tää lehtikala oli ns. normaali. Eli ihan samanlainen reaktio kun esim. käärme luo uuden nahkansa. =) Oli kyllä aika juttu..Mut mä pidän sitä nyt silmällä, ja käyn tarvittaessa kysymässä akvaarioliikkeestä sitä. Selailin kyllä netistä sivuja, mut ei löytynyt yhtään vastaavaa. Mutta nyt on kumminkin entisensä ja kaikki hyvin..

    Kiitoksia vastauksistanne

    on kyllä ihan pakko sanoa jotain. Vettä kannattaisi vaihtaa noin kerran viikossa, ei kerran kuussa.
    Ihme että akvaariosi ei ole sameutunut jos kerran niin harvoin vaihdat veden.

    Vai teetkö ns. suursiivouksen? eli vaihdat kaiken veden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Myy kirjoitti:

Apua,

Mikähän meidän lehtikala urosta vaivaa, ku sen pitkät evät ns. kesii...lähtee sellasia valkosia haituvia (kaikki muut kalat ihan ok) Osaako joku sanoa onko joku sairaus, ja mikä lääke auttaisi?

Kiitos,

Myy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu