ranska sen ohessa. Niiden opiskeluun otettava tarvittava aika jo peruskoulussa luopumalla pakkoruotsista. Näin tullaan tekemään.
Voimavarakielet: englanti ja
saksa tai
765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
saadaan suomen kielvaranto kuntoaan. Englantihan se syö ajan, paikan ja motivaation muiden kielten opiskelulta.
Onko ajatuspaja Magma yltänyt moiseen kampanjainnovaatioon. Kuolleena syntynyt. Keksikää jotain parempaa esim. pakkosuomi tai pakkohengittäminen. Teillä näyttää olevan pelkästään köyhiä aivoja käytettävissänne.
ettei hänellä ole kuin yhdenkaltasia vasta-argumentteja.
Mikä muuten pakkoenglanti käsitteessä saa netti fennot niin varpailleen?
Miksi heille on tärkeämpää puolustaa englannin kieltä kuin suomen?
PS: Tulee mies räkänokastakin, muttei tyhjän naurajasta...
Ruotsinkieli ei kuulu edes kymppi listaan se on siis alapuolella kylmä rajan kielen tarpeellisuudesta suomessa.
Mutta englanti, on yksi maailman levinneimmistä kielistä, niin että sillä pärjää jotenkuten, melkein missä päin maailmaa hyvänsä, ehkä lukuunottamatta 00 landia ja hyrrilää suomessa, enkku on tilalla listassa, olisikohan, vallan kaksi, suomen suosituimpien kielten luettelossa, Ruotsikin on ikävä kyllä poissa, ten i toppenista , ja hurraata ei ole ollenkaan, se on joko kokonaan poistettu, suomen kieli instituutin tekemästä suosituin listasta, tai sitten, se on jo nyt etukäteen poistettu kokonaan, sen vuoksi, että se kohta poistuukin kokonaan suomesta?
On uskomatonta,, kuinka juuri ne pahimmat hurrit ja hurrittajat, joilla on vaikeuksia suomen, ruotsin,, ja puhumattakaan isojen kielien taidoista, jankuttavat ja jankuttavat enkusta, olisi erittäin antoisaa mennä joskus vaikkapa turkkiin, ja yrittää siellä pärjätä hurraalla tai vaikkapa ruotsilla ?
Olin aikoja sitten, siihen aikaan euroopan suurimman yöklubin ja tanssi ravintolan,(napa tanssi), vaimoni kanssa, meitä oli siellä niin norskeja, ruotsalaisia, kuin suomalaisiakin, mutta, hör och häpna, ei yksikään tarjoilija eikä tanssityttö, osannut sanaakaan ruotsia, ei norjaa, englanti kyllä luisti, mutta kankeahkosti kuitenkin, sitten yllätys, yllätys, tarjoilija kuuli meidän puhuvan suomea, ja hän oli iloisesti yllättynyt kun sai puhua suomea meille,
hän oli aikoinaan käynyt koulua suomessa, ja hallitsi kielen kohtalaisesti, saimme muuten ilmaiset samppakaljat joten sanoisin näin, että opetelkaa Enkku ja Suomi niin pärjäätte maailmalla.
Ruotsi ei oikein luonnu ulkomaalaisten suushun, kuulemani mukaan johtuu paljolti siitä että heitä ei isommin arvosteta, varken språkens eller nationalitetens skull ?
Alla får bedöma själv?
siellä päin. Ette voi niillä saavuttaa tavoitteitanne.
uhkaa englanti ei ruotsi.
Itse taidat olla oikein malliesimerkki englannin kielen rapauttavasta vaikutuksesta.
kommentoijaa, heikkoja ovat argumentit (ja aivot?) sielläpäin.