Järjetöntä

Nykyään remaket tehdään saman aikaisesti alkuperäisten kanssa.

Ai niin, voe voddu.


Tuleekohan viikon päästä jo remaket näistä.


Haute tension

Inside

Irreversible

Frontiers

Eden lake

Martyrs

Orpokoti

Ils, tästä on vissiin jo tehty ?

Battle royale, tästähän on ollut tulossa amerikkalaisittain variaatio.


Viiden vuoden päästä tulee Hostel remake ?

Ja vuoden päästä Scream remake ?
6217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Screamistä on ilmeisesti tulossa.

Kuulemma I Spit On Your Gravestakin tulee. Miten helvetissä Hollywood aikoo toteuttaa alun puolituntisen raiskaus/pakenemis-kohtauksen? Metsässä peiton alla?

Äänestä
  • Huhun mukaan I Spit On Your Gravea olisi tosin tekemässä Ryan Nicholson (Gutterballs, Live Feed, Torched), joten ihan perus Hollywood mössöä tuskin on luvassa, ja voisi olettaa miehen töiden perusteella ettei ilkeydestäkään ole tingitty. Toisaalta aika tarkoituksetonhan tämäkin remake sinänsä on, eikä alkuperäisen 70-lukulaista sleaze-fiilistä mitenkään voida tavoittaa tänä päivänä. Dave DeFalco yritti Chaosissa (joka käytännössä on Last House on the Left-remake), ja lopputuloksena oli ihan viihdyttävä, mutta aika yllätyksetön nykyajan eksploitaatiokokeilu. Parempi silti sekin kuin se varsinainen Last House-remake imo, Chaos sentään oli paikoitellen aika ronskia ja limaista menoa alkuperäisen hengen mukaisesti.

    Hulluin uusi remake-huhu oli se, että ilmeisesti ovat tekemässä uudelleen Ridley Scottin Alienia. Tulee vain mieleen, että miksi, mutta toisaalta en jaksa enää edes kiinnittää huomiota näihin uutisiin. Katson vain jotain aivan muuta ja toivon, että koko trendi kuolee pois ennen minua.

    Äänestä

  • Hellraiseristakin tehdä remake. Sitä en voi hyväksyä että joku juntti korvaa Robert Englundin tulevassa Elm Street remakessa. Siis ei kukaan muu voi näytellä Freddyä, ei kertakaikkiaan voi. Kukakohan Pinheadin korvaa... Ihan tässä itku tulee. On ihmisiltä loppunu ideat kesken kun kaikesta pitää tehdä remaket..

    Äänestä

  • jodi66 kirjoitti:

    Hellraiseristakin tehdä remake. Sitä en voi hyväksyä että joku juntti korvaa Robert Englundin tulevassa Elm Street remakessa. Siis ei kukaan muu voi näytellä Freddyä, ei kertakaikkiaan voi. Kukakohan Pinheadin korvaa... Ihan tässä itku tulee. On ihmisiltä loppunu ideat kesken kun kaikesta pitää tehdä remaket..

    tai sitten ovat melko tyhmiä nämä ketkä päättää et kaikista tehää remaket. Oikeastaan eiköhän kyse ole loppujen lopuksi pelkästä rahan ahneudesta, helppoa rahaa remaketehtailulla ?

    Äänestä

  • tollee kirjoitti:

    tai sitten ovat melko tyhmiä nämä ketkä päättää et kaikista tehää remaket. Oikeastaan eiköhän kyse ole loppujen lopuksi pelkästä rahan ahneudesta, helppoa rahaa remaketehtailulla ?

    remakejen tekoon, heille tarjotaan hyvät rahat, niin kyllä joku aina suostu.


    Ideoitahan on vaikka millä mitalla, esimerkiksi koulukiusaamis kauhuelokuva, tai seitanin palvonta rituaalit aiheinen elokuva, jonka rituaaliosuudet olisi toteutettu videokuvamateriaalityylisesti ja tehty perustuen oikeisiin rituaalimalleihin. Autiosaari aiheestakin saisi vaikka mitä uutta näihin remakeihin verrattuna.

    Äänestä

  • näiden kirjoitti:

    remakejen tekoon, heille tarjotaan hyvät rahat, niin kyllä joku aina suostu.


    Ideoitahan on vaikka millä mitalla, esimerkiksi koulukiusaamis kauhuelokuva, tai seitanin palvonta rituaalit aiheinen elokuva, jonka rituaaliosuudet olisi toteutettu videokuvamateriaalityylisesti ja tehty perustuen oikeisiin rituaalimalleihin. Autiosaari aiheestakin saisi vaikka mitä uutta näihin remakeihin verrattuna.

    Niihän se on, että noin studion näkökantilta remake on aika hyvä sijoitus. Otetaan elokuva, jolla on jo valmiiksi tunnettu nimi (hoitaa osan mainonnasta kuin itse itsestään), valmis idea, mahdollisesti jo paljon valmista fanipohjaa, keitetään koko soppa kokoon kaikilla nykyajan valtavirtaa oletettavasti miellyttävillä kikoilla ja apropoo, täydellinen elokuva. Ainakin näin rahallisesti ajatellen. Harmi vain ettei se lopputulos useimmissa tapauksissa ole kamalan häävi. Rahastahan Hollywoodissa on aina kyse, ja jos joku epäilee että remakeilla on jotain muitakin tarkoituksia kuin tehdä rahaa niin paree miettiä uudestaan.

    Uusien ideoiden ongelma on muunmuassa se, että ne tarvitsevat osaavan käsikirjoittajan, ohjaajan, leikkaajan jne jne. Remakeja voidaan tehtailla aika tusinatiimeillä. Otetaan kirjoittamaan joku kaveri, joka osaa "päivittää" vanhan elokuvan edes välttävästi, joku ohjaaja x (jolla mieluusti musiikkivideotausta) ja kasa niitä kuumimpia Gossip Girl/O.C./yms. näyttelijöitä, ja jonkinlainen voittomarginaali on melkein taattu. Vieläpä huomattavasti pienemmällä taloudellisella panostuksella. Näin siis Hollywood ajattelee, mikä on sääli koska indie-piireistä sekä täältä, että rapakon takaa löytyy paljon vireää uutta taitoa, joka ei etenkään näin kurjina talouden aikoina saa tilaisuutta näyttää niitä taitojaan koska Hollywood-tuottajat haluavat varmistaa sen taloudellisen voittomarginaalin, vaikka sitten taiteellisen tason kustannuksella. Lopputuloksena meillä on noin sata uusintafilmatisointia, joista ehkä viisi on onnistuneita.

    Oon sen ennenkin sanonut ja sanon taas; en ole kaikkia remakeja vastaan automaattisesti, mutta jos onnistumisprosentti on noin viisi, niin en käsitä ihmisten optimismia uusintalämmittelyjen suhteen. Tai pistetään asia näin päin, aika harva varmaan löisi vetoakaan kertoimilla 5:100. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


''''''' kirjoitti:

Nykyään remaket tehdään saman aikaisesti alkuperäisten kanssa.

Ai niin, voe voddu.


Tuleekohan viikon päästä jo remaket näistä.


Haute tension

Inside

Irreversible

Frontiers

Eden lake

Martyrs

Orpokoti

Ils, tästä on vissiin jo tehty ?

Battle royale, tästähän on ollut tulossa amerikkalaisittain variaatio.


Viiden vuoden päästä tulee Hostel remake ?

Ja vuoden päästä Scream remake ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu