Avioehto / pakottamiseen vetoaminen

Problema

Auttakaa hädässä olevaa!

Ex-puoliso nyt yllättäen avioeron jälkeen ositusta tehtäessä vetoaa siihen, että avioehto olisikin pätemätön, koska hänet on sen allekirjoittamiseen pakotettu. Enkä kyllä ole pakottanut, mutta eikö tollasessa ole mitään aika rajaa, kun koskaan aikaisemmin ei ole tuollaista väittänyt.

Kysymys siis, että missä ajassa pakottamiseen pitää vedota ja mihin se perustuu?

4

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei aviossa

      moro.

      Jos toinenen sanoo että en mene avioon ellei ole avioehtoa niin se ei ole mielestäni pakottamista. Ja jos avioehto on kirjoitettu ennen avioon menoa niin en usko että sulla on mitään hätää. Jos jälkeen niin sitten asia voi olla toinen, mutta siinäkin kohtaa henkilö voi vaan todeta että ompa ollut tyhmä kun on mennyt sellaiseen paperiin nimen laittamaan.

    • nix nax

      >>Kysymys siis, että missä ajassa pakottamiseen pitää vedota ja mihin se perustuu?

    • just just

      Avioehto pitää tehdä kirjallisesti, molempien allekirjoitettava ja kahden esteettömän todistajan oikeaksi todistama ja vielä maistraatissa rekisteröitävä. Muuten se on pätemätön.

      Jos olette edellä mainitusti tehneet, on ihan mahdoton vedota siihen pakottamiseen.

    • Lawyer

      Voidaan aika helposti saada nykypäivänä kumotuksi.
      Erilaiset seikat yhteistaloudessa voidaan tulkita nykyään väljemmin.
      Ota lakimies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe