Viinankuivausale

Alkon myymälöissäkin on lähdetty säästämään veroja ja hyllyt on jätetty tyhjilleen. Mitä helvetin järkeä siinä on? Veronmaksajat omistavat Alkon, joten on aivan sama, maksammeko alkoholiveroa vai tuloveroa vai osinkoa valtiolle Alkon tuloista. Vai saako Alkon johto optioita yhtiön tuloksen mukaan?
1323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen hiukka ihmetellyt samaa ? -En kuitenkaan niin paljon, että olisin jaksanut ruveta tutkimaan tuon syitä ...

Kaippa alko puljailee noin , syystä että niillä on budjetit, mitkä pitää pitää, ja omana tulosyksikkönä tehdään kaikki mitä tehtävissä on..

sama se on isommilla firmoilla, jotta osastot laskuttaa toisiaan ihan simonaan..

Ei toi Alkon puljaus silti hyvää esimerkkiä kuluttajille anna, mutta eipä tuohon laajemmin ole näköjään puututtu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Chablis kirjoitti:

Alkon myymälöissäkin on lähdetty säästämään veroja ja hyllyt on jätetty tyhjilleen. Mitä helvetin järkeä siinä on? Veronmaksajat omistavat Alkon, joten on aivan sama, maksammeko alkoholiveroa vai tuloveroa vai osinkoa valtiolle Alkon tuloista. Vai saako Alkon johto optioita yhtiön tuloksen mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu