Tärykalvon puhkeamisesta puoli vuotta

Piyperö

Puhkaisin tärykalvoni pumpulipuikolla lokakuussa 2008. Silloin verta valui ja kipu oli helvetillinen. Lääkäri ei voinut tehdä muuta kuin määrätä korvatippoja kivun vuoksi, mutta viikon päästä uudella käynnillä tärykalvossa huomattiin iso haava, joka kuitenkin oli alkanut arpeutumaan. Kuitenkin korvassani on edelleen pakkautuneena verta, jota lääkärin mukaan voidaan huuhdella kun tulee muutenkin asiaa lääkäriin.

Vaivaa korvasta ei juurikaan ole ollut ennenkuin kuluneella viikolla korvan/korvien tukkeutumista, korvan ajoittaista voimakasta vihlomista ja niistäessä kovaa kipua. Lisäksi nenää kiinnipitäessäni ja puhaltaessani korvaan sattuu ja kuuluu rätinää (toisin kuin terveestä korvasta). Mistä vaiva voi johtua? En viitsisi lääkäriin lähteä turhan takia. Kiitos paljon vastauksista!

1

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LiisaJ

      Kuulostaa korvatulehdukselta. Kun tärykalvo on puhjennut kerran, se saattaa joillakin puhjeta tämän jälkeen aina helpommin. Mutta uskon, että kyse on nyt ihan korvatulehduksesta, jota vielä ärsyttää korvassa oleva veri. Joten mene vain lääkäriin, hän varmastikin putsaa korvasi ja antaa antibiootit. Kyllä se siitä, hoidattaa silti kannattaa, jottei tärykalvo turhaan ohene (toistuvat tulehdukset saattavat ohentaa tärykalvoa ja heikentää sen liikkumista).

      Yst.terv.
      Liisa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3109
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2961
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      105
      1351
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      137
      1071
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1057
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1047
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      977
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      959
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      777
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      763
    Aihe