Jo kolmas ampumistragedia Kuopiossa ja sisäministeri istuu
pallillaan. Eikö olisi aika ajatella, että olisi muutoksen aika?
Lähiomaisena en haluaisi tätä surua kenellekään muulle.
Aselakeihin saatava rajoituksia ja tietosuojaa purettava.
pallillaan. Eikö olisi aika ajatella, että olisi muutoksen aika?
Lähiomaisena en haluaisi tätä surua kenellekään muulle.
Aselakeihin saatava rajoituksia ja tietosuojaa purettava.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Ministeri kielsi vaatineensa 15-vuotiaille ampumaharrastajille aseenkanto-oikeutta.
MUUTTUIKO KANTA? Vuosi sitten sisäministeri Anne Holmlund ja maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttila vaativat vetoomuskirjeessään EU:lle, ettei 15-18-vuotiaiden metsästyksen ja ampumaurheilun harrastajien aseen käyttöä saa kieltää. (PASI LIESIMAA)
Valehteliko sisäministeri Anne Holmlund (kok) Ylen Ykkösaamu-ohjelmassa kertoessaan Suomen menettelystä EU:n asedirektiivin valmistelussa?
Toimittaja Sakari Kilpelä kysyi sisäministeriltä, miksi Suomi on viivyttänyt asedirektiiviä ja ministeri vastasi, että hänen ja maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttilan (kesk) vetoomus silloiselle puheenjohtajamaa Portugalille aseenkanto-oikeuden myöntämiseksi 15-vuotiaille koski vain metsästystä, ei käsiaseita ja ampumaurheilua.
Holmlundin alaisen sisäministeriön tiedotearkisto kertoo aivan toista. Anttilan ja Holmlundin vetoomuskirje vaati nimenomaan myös käsiaseiden antamista 15-vuotiaiden käsiin, jos nämä harrastavat ampumaurheilua.
Hän siis joko valehteli tai muisti olennaisen asian väärin. Tai sitten tiedotteen tekijä oli mokannut pahasti. Päätelkää itse.
Ykkösaamussa ministeri Holmlundilta tivattiin, miksi Jokelan koulutragedian jälkeen ei sisäministeriössä ole saatu oikein mitään konkreettista aikaan. Oppositio on jopa vaatinut hänen eroaan.
- Olemme toimineet (aselainsäädännön kiristämisessä) niin nopeasti kuin tässä on ollut mahdollista, ministeri puolustautui".
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809278332999_uu.shtml
TIMO HAKKARAINEN (Iltalehti, 27.9.2008)
STASI-listat (Aamulehti: Palstanpää: Valehtelu jatkuu, Anne Holmlund)
http://www.aamulehti.fi/teema/stasi/38593.shtml
Lupaus:
http://www.sjl.fi/web/pdf/200839_la/sjl04.pdf
Sisäasiainministeri Anne Holmlundin (kok) mukaan poliisin on säilytettävä nollatoleranssi suhteessa rasististen rikoksiin ja syrjintään. http://www.uusiviesti.blogspot.com/2009/03/sisaministeri-anne-holmlund-on.html
”Annella on nimittäin henkilökohtaista velkaa 720 000 euroa. Aikamoinen summa, mutta onneksi Annella ei ole hätää. Ministerinä hänen hallinnonalaansa kuuluvat myös pakolaisasiat yhdessä Astrid Thorsin kanssa.
Anne nimittäin on perustamassa uutta uskomattoman korkeatasoista pakolaiskeskusta Porin lähistölle Satalinnaan ja pakolaisbisnes on ylivoimaisesti nopeimmin kasvava liiketoiminta-alue Suomessa. Lisäksi se on erittäin kannattavaa, koska Valtio ei vuokrakustannuksista todellakaan välitä. Riittää, että keskuksen tilat ovat tarpeeksi edustavat.
Aivan sattumalta kiinteistön omistaa hänen veljensä Ilkka Holmlund. Mitä tulevista rahansiirroista on muuta sovittu, ei tietenkään ole mitään tietoa toistaiseksi, mutta Anne ja Ilkka ovat harjoittaneet ennenkin yhdessä kiinteistöbisnestä Porissa, joten aika näyttää.
Uusi pakolaiskeskus sijaitsee yhdellä Harvavallan hienoimmista paikoista Kokemäenjoen rannalla. Asiakkailla, joita tulee olemaan useita satoja, on kävelymatka paikkakunnan aneemiseen diskoon ja muutkin tarvittavat palvelut ovat kivenheiton päässä” (Octavius: http://octavius1.wordpress.com/2009/05/27/anne-holmlund-onko-kaikki-hyvin/ )
varsijousia, joiden teho riittää läpäisemään luodin kestävät liivit, ilman lupia kenelle tahansa, sekä turhan vahvoja ilma-aseita ilman lupia. http://www.tera-asekeskus.com . Tavallinen ilmakivääri riittää tekniikkaharjoitteluun.
Onko se sisäministerin vika jos meidän rakkaas juntti maassamme on juntteja joilla ei oikein leikkaa tai joita on rakastettu joko liikaa tai liian vähän. Olemme iitä erikoinen kansa että on pakko parkua ja haukkua jotain ihmistä jos joku tragedia tapahtuu. Itse tunnen, jonkun verran kaiken näköisiä ihmisiä. Ja vaikka aselaki olisi millainen niin voin sanoa että laittoman aseen hankinta suomessa ei ole järin vaikeata. Me emme ihmisinä tai kansana itse kunnioituksesta voi olla aina vinkumassa muille ihmisille kun jotain tapahtuu. Paitsi ehkä teidän puolueenne mutta se onkin asia erikseen.