kantsii aloittaa autokoulu? Itse aloitin talvella. Itselläni maksoi autokoulu 964€ viranomaiskulut. Autokouluni on helsingissä.
Kesällä vai talvella....
Huba
61358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos ajaa autokoulun talvella, oppii eniten hallitsemaan autoaan ja ajamaan vaikeissakin olosuhteissa.
Tulee pimeätkin suoritettua saman tien.
Talvi on parempi. Se tekee ihmisistä varovaisempia liikenteessä. Kaista-ajo on vähän vaikeampaa, mutta ainakin oppii katsomaan opasteita..
Mäkilähtöjä on myös vähän vaikeampi opettaa ainakin takavetoisella autolla, koska se tuppaa sutimaan vähän joka paikassa.
---------www.toma.clan.st--------------
...sain kortin tammikuussa. Ajoitus nyt johtui tosin mun synttäreiden ajankohdasta, mutta kyllä siinä etunsa on kun talvella suorittaa ekan vaiheen. Oli pakko oppia arvioimaan ja ajamaan varovasti kun oli pimeää ja liukasta ja tietysti autokaan ei vielä ollut tuttu. Kesään mennessä oli jo jonkin verran ajokokemusta, ja sitten pääsi ajamaan muutenkin enemmän ja kaikki oli paljon helpompaa. Paljon parempi näin päin kun että ajaa kortti kesäaikaan / sulilla teillä ja sitten vasta kortin saaneena kohdata ensimmäiset syysliukkaat.
Eli talvi on kyllä paras aika. On opettajakin sitten mukana täpärissä kohdissa.
Ja sitten kun on saanut ajokortin on mukavaa ajaa kesällä, sillä silloin saa aloitettua itsenäisen ajon helpoimalla vuodenajalla.
Kyllä kannattaa talvella ajaa.. Ite sain kortin just,kun rupes tulee "mustaa jäätä" ja lunta.. Oppii hallitteen autoo paremmin ja varsinkin jos auto on viel takavetonen!!
Lokakuu-joulukuu *03 oli mun autokoulun ajankohta, ja periaatteessa on oikeestaan yhdentekevää, mikä se vuodenaika on sitten kun alkaa ajamaan omin neuvoin.
Stadissa kun ei ollut lokakuussa kunnon liukkaitakaan, ja opetusautossa on kesään verrattuna mukavan viileetä. Ei vois vähempää kiinnostaa joku 35 asteen helle =0).
Ku on hyvät nastat alla ja muistaa turvallisen ajotyylin, niin ei voi olla talvellakaan ongelmia uudellakaan kuskilla.
Aluksi itteeni epäilytti joku kaistojen erottuminen lumen alta, mutta ku seuraa "raitoa" niin se on siinä
----XIIT----
se on moro