Ymppäsin keväällä Keravalta kotoisin olevan kriikunan oksan pätkän tuomen (!!) versoon ihan kokeilumielessä. Itse asiassa kolmeen eri versoon ja kaikki tarttuivat kiinni. Niissä on jo hyvänlaiset lehden alut ja jopa kukan nuput.
Millaiset ovat kriikunan menestymismahdollisuudet V-vyöhykkeen eteläosassa, jossa puutarhani on (etelärinne ja järvenrantatontti)?
Haluaisin tietää kenellä on pohjoisin kriikuna ja missä? Käsitykseni mukaan kestävä perusrunko (ainakin omenalla) auttaa kasvia menestymään ainakin yhtä vyöhykettä pohjoisempana.
Kertokaa kokemuksistanne!
Ymppääjä
KRIIKUNAN menestyminen
Ymppääjä
1
470
Vastaukset
- satoa toivova
Hei!
Olipa mielenkiintoinen juttu. Minulla on pieni tuomipuu ja olisihan se loistokas
juttu, jos saisin kriikunan oksia tarttumaan siihen. Olisitko ystävällinen ja
kertoisit, miten olet tuon ymppäämisen tehnyt ja voisiko sen tehdä vielä nyt.
Minulla on ollut kriikunapuu ehkä n. 10 vuotta ja tänä keväänä se kukki ekan
kerran.
Oikein lämmintä ja aurinkoista kesää sinulle!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1722014
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,821460Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821394Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111147Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 40856
- 94834
- 85805
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49765