Uuslestadiolaisuutta ei ole olemassa

Kyssyypi

Minkähän vuoksi tällainen palsta on olemassa?

No..kaikkia voi olla ja on olemassa. Neuvoni on että menette rohkeina Jeesuksen todistajina mukaan niihin lestadiolaisiin ryhmiin joista olette lähtöisin. Näin sen vuoksi että lestadiolainen liike tarvitsee uskonpuhdistuksen, alkuperäiseen Kristuksen oppiin takaisin.

Siis
Jumalan armoon
Kristuksen ansioon
uskolla omistettuun

Kaikki muu hömpötys pois. Ihmiset tarvitsevat Kristusta todellista parannusta siis, ja rakkautta, sitä enemmän mitä sekavammaksi maailma menee.

Kilpaa itseään kehuvat, toinen toistaan "pyhemmät" ja virheettömimmät", "ainoat oikeat jumalan valtakunnat", "herätysliikkeet", todellisuudessa itseriittoiset omahyväiset ja ihmisten kuolemattomista sieluista välinpitämättömät, sisään lämpiävät joukot muuriensa suojissa ovat nyt tulossa tiensä päähän.

Eihän Jeesus lähettänyt opetuslapsiaan oman napaansa tuijottamaan ja muuria ympärilleen rakentamaan, vaan:

Luuk. 10:2 Ja hän sanoi heille: "Eloa on paljon, mutta työmiehiä vähän. Rukoilkaa siis elon Herraa, että hän lähettäisi työmiehiä elonkorjuuseensa.

Luuk. 10:3 Menkää; katso, minä lähetän teidät niinkuin lampaat susien keskelle.


Matt. 28:17 Ja kun he näkivät hänet, niin he kumartaen rukoilivat häntä, mutta muutamat epäilivät.
Matt. 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Matt. 28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
Matt. 28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

10

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lestadiolaiset

      ovat muiden pakanoiden tavoin babylon. Ulos sieltä!

    • Asioita miettivä

      "Kilpaa itseään kehuvat, toinen toistaan "pyhemmät" ja virheettömimmät", "ainoat oikeat jumalan valtakunnat", "herätysliikkeet", todellisuudessa itseriittoiset omahyväiset ja ihmisten kuolemattomista sieluista välinpitämättömät, sisään lämpiävät joukot muuriensa suojissa ovat nyt tulossa tiensä päähän."

      ...Kuten koko lestadiolainen lahko. Naurettavaahan on ajatella, että ihmiset, jotka eivät ole koskaan mistään Lestadiuksesta kuulleetkaan, eivät pelastuisi. Ja siis vain mukamas 1800-luvun jälkeen syntyneet lahkolaiset ja jonkun yhdistyksen kontrolloima pieni porukka pitää itseään pyhänä? Juuri kuten sanoit: "sisään lämpiävät joukot muuriensa suojassa". Sama pätee muihinkin pimahtaneiden lahkojohtajien "ainoaan oikeaan oppiin" vannovia kannattajia. Näitähän on amerikoissakin satoja, toinen toistaan sairaampia. Ja kaikki lanseeraavat ajatusta siitä, että meidän usko on oikea, kaikkien muiden väärä. Hyvä että lestadiolaiset saavat nyt tietoa muustakin maailmasta - suoraan, eikä vain lahkoeliitin suodattimen kautta. Tätä kautta ymmärtää tv-kiellonkin - ulkomaailmasta ei saa omaksua ajatuksia, jotka kyseenalaistavat jumalankin yläpuolelle asettautuneita lahkojohtajia. Kaikki sellainen leimataan pahaksi, joka voi horjuttaa lahkoeliitin kontrollia ihmisistä. Surullista.

      http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ahdistava-uskonto

      Täältä apua.

    • Tiehöylä

      armostaan. Tarkoituksena on auttaa eksyneitä Lars Levi Lestadiuksen viitoittamalle oikealle tielle, josta monet ovat harhautuneet omahyväisyyden syntiin.

      • koko homma

        HAH, HAH...

        voiko joku tosissaan vielä noudattaa tommosia sääntöjä, ei rytmimusiikkia, tv:tä, kiellettyjä ovat myös meikki, korkokengät ja EHKÄISY, siis ELÄMÄ !


      • teuta
        koko homma kirjoitti:

        HAH, HAH...

        voiko joku tosissaan vielä noudattaa tommosia sääntöjä, ei rytmimusiikkia, tv:tä, kiellettyjä ovat myös meikki, korkokengät ja EHKÄISY, siis ELÄMÄ !

        Mutta jos sinä voit jättää tuon synti elämän jota annoit
        pienen pätkän , ei sinulta elämää viedä , vaan sinulle annetaan elämä
        jolla pääset taivaaseen, ymmärrätkö ?


      • Tiehöylä
        koko homma kirjoitti:

        HAH, HAH...

        voiko joku tosissaan vielä noudattaa tommosia sääntöjä, ei rytmimusiikkia, tv:tä, kiellettyjä ovat myös meikki, korkokengät ja EHKÄISY, siis ELÄMÄ !

        Sotket uuslestadiolaiset johinkin muhin. UL ei kiellä mitään mainisemistasi asioista. Pikemminkin päinvastoin. Oikein käytettynä UL suosittelee noita kaikkia.


      • Liian yksinkertaistako?
        koko homma kirjoitti:

        HAH, HAH...

        voiko joku tosissaan vielä noudattaa tommosia sääntöjä, ei rytmimusiikkia, tv:tä, kiellettyjä ovat myös meikki, korkokengät ja EHKÄISY, siis ELÄMÄ !

        Ei se nyt näin ahdasmielistä ole. Otappa enemmän selvää. Meidän Jumala ja usko = vapaa ja onnellinen elämä. Ja kyllä tämä uskovaisen elämä antaa enemmän kuin tuo lista asioita joista itse et voisi luopua... Olen testannut molempia.


      • Höi
        teuta kirjoitti:

        Mutta jos sinä voit jättää tuon synti elämän jota annoit
        pienen pätkän , ei sinulta elämää viedä , vaan sinulle annetaan elämä
        jolla pääset taivaaseen, ymmärrätkö ?

        Tajuatko, että kun kuolemme niin sen jälkeen me synnymme uudestaan!!! Ennen jokaista syntymää me valitsemme itse omat vanhempamme ja sen, mihin elämään me synnymme! Me tulemme tänne oppimaan jokaisesta elämästämme jotain ja jatkamme tätä kiertoa niin kauan kuin tarvis!!

        Dah!!!


    • Aito uuslesta

      Kyllä uuslestadiolaisuus on ja voi hyvin. Älä turhaan kadehdi niitä, jotka on kutsuttu jäseniksi!

      • Erkki petteri

        Ei mitään uskonoppia ja järjestöä ole olemassa uuslestadiolaisuudella: Ei organisaatioita, ei Pyhän Hengen sanomaa. Täysin jonkun ulkopuolisen pikkuporukan keksimä pakanallinen ajatus.
        Ensimmäisenä ajatus tuli että onko tämä palsta joku vitsi vai mikä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22452
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9669
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7637
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5132
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4797
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      39
      2724
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe