Aivoverenvuoto

Olen aina pitänyt aivoverenvuotoa kauheana asiana, (itselläni ei ole ollut)...tuo kansanedustaja Haapojan poismeno vaan vahvisti käsitystäni. Yhä nykyäänkin aivoverenvuotoon kuolevat hyvin monet sen saaneista, joko heti tai myöhemmin. Kauhea asia.
2718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

aivoverenvuodosta. Ikävää että nuori ihminen menehtyi. Kuten aina se on ikävää



Niin, kauhea ja kauhea asia, siis aivoverenvuoto. Onhan noita muitakin ns,. kauheita asioita, esim. vaikkapa ALS, sen nopea et.muoto.

Entäpä aivorungon infarkti? Kyllähän näitä on.....

Äänestä

Hei, aattelin kirjoittaa meidän tapauksemme. Vaimoni -03 tapahtuneesta SAVstä selviytymisestä.
Joo, kyllähän tämmönen on kauheata, se nimittäin tappaa n.50% sairastuneista heti ja niille jotka selviävät jää eriasteisia vammoja.
Meidän tapauksessamme ensimmäinen viikko oli todella ahdistavaa aikaa kun ei kukaan tiennyt tai pystynyt sanomaan jääkö eloon ja jos, niin millaiset ovat vammat.
Noh, kun sitten selvisi, että elämä voittaa, niin sitten alkoi kaiken, siis aivan kaiken uudelleen opettelu. Suurimmaksi haitaksi hänelle jäi kehon oikean puolen heikkous ja koordinaatiohäiriöt. oikeasta silmästä meni sivunäkö ja ajokortti sentien, siis hän ei näe oikealle sivulle mitään. Nämä olivat ns. ruumiilliset haitat.
Onneksi puhuminen, liikkuminen, omatoiminen peseytyminen, syöminen yms. palautuivat lähestulkoon ennalleen.
Luulimme, että pääsimme säikähdyksella kun ensimmäinen vuosi tapahtumasta oli huimaa toipumista, vaan toisin kävi. N. vuosi tapahtumasta tuli mukaan epilepsia, mielialan vaihtelut yms. lääkkeitä napsii, epilepsiaan, mielialalääkkeitä masennukseen, sydän/verenpainelääkeitä. Niihin on yritetty etsiä vähiten haittavaikutuksia tuottaviin, joissain lääkkeissä ollaan jopa onnistuttu.

Eli onhan tuossa yhdelle elämälle kylliksi, vaan periksi ei anneta.

Jos joku haluaa kirjoitella, niin siitä vaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikävää kirjoitti:

Olen aina pitänyt aivoverenvuotoa kauheana asiana, (itselläni ei ole ollut)...tuo kansanedustaja Haapojan poismeno vaan vahvisti käsitystäni. Yhä nykyäänkin aivoverenvuotoon kuolevat hyvin monet sen saaneista, joko heti tai myöhemmin. Kauhea asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu