mokkulan turvallisuus

lemmir

Auttakaapa nyt blondia; mulla on siis vasta ostettu dna:n 3g-mokkula ja kiinnostaisi tietää tarviiko sitä suojata jotenkin? Palomuurit yms löytyy, mutta oon lukenut esim jostan WLAN-suojauksista ym ym... toisaalla taas sanotaan että 3G-yhteyttä ei tarvi suojata samalla tavalla kuin niitä? Pitääkö paikkansa, ja riittääkö siis jos on muuten hyvin suojattu kone (ja olen esim. vaihtanut mokkulan pin-koodin)?

1

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mobiilin laajakaistan suojauksia ei voi yksityinen käyttäjä enää vakiotekniikan lisäksi parantaa. Suojaus on sisäänrakennettu ja on mitä on. WLAN on aivan eri teknologiaa ja vaatii oman suojauksensa, jonka WLAN-tukiaseman pystyttäjän ja sen käyttäjän on asetettava itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2126
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1150
    Aihe