Hienoja ikärajoja

Veikkaus nosti ikärjan K18 vaikka veikkuksen pelit eivät kovinkaan merkittävästi aiheuta rippuvuutta.

Kakista pahin riippuvuus ongelma on ray:n automaatit, mutta niissä edelleen ikäraja K15.

Vaikka ray:kin nostaa ikärjan joskus k18 se olisi pitänyt tehdä myös tänänään samaan aikaan veikkauksen kanssa eikä viivytellä!

3

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vladimir k.

      ...vaan Suomen lainsäädäntö. Automaateissa oleva ikäraja 15 v on määrätty arpajaislaissa.

      • Mielestäni ikärjat pitäisi olla kaikissa rahapelissä samalla tasolla. Eli jos veikkaus nostaa ikärjaa niin ilmanmuuta ray:n pitää nostaa perässä eikä odotella, että kun laki tulee voimaan niin vasta sitten.


        RaY:n automaatit aiheuttavat enenmmän riipuvuutta kuin veikkauksen pelit. Joten ensiksi pitäsi lähteä nostamaan automaatien ikärjajaa sitten vasta veikkauksen.

        Kuka näitä lakeja tekee? Ainakin Jouni Laiho on yksi niistä, mutta eihän hän rahapelistä mitään tiedä hän ajattelee vain omia monopoli etuuksiaan. Tosin onhan hän viimein myötänyt, että pokeri on taitopeli.

        Kaikkissa muissa maissa ja kansainvälisillä rahapeliyhtiöillä on ollut aina K18 rahapelit, mutta käsitämätöntä, että täällä suomessa on kaista koukuttavimassa peleissä on vielä K15 ikäraja. Automaatteja on myös peräti 19 000 ja kioskissa ja kaupassa. Missään muussa maassa näin ei ole.

        Monopolilla näköjään kerätään vaan rahaa eikä välitetä pätkääkään peliongelmaisista. Tälläinen monopoli pitäisi lopettaa välittömästi. Siitä on riippuvaisille enemmän haittaa kuin hyötyä.


    • jokuvain___

      Nuo kauppojen ja RAY:n pelipaikkojen automaatit ovat pahimpia raharosvoja.
      Ainoa järkevä RAY:n paikka on Grand Casino Helsinki. Siellä sentään voi voittaakin jotakin jo pienelläkin panoksella. Tällä hetkellä taitaa esim. Santa Claus-automaatin Jackpot olla vajaat 40.000 euroa ja pelipanos on sama 1,50 euroa kuin esim. Tuplapotissa, jossa on päävoittona se 75 euroa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      487
      3869
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2906
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2178
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      450
      2028
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1374
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1293
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1158
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1065
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1029
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1028
    Aihe