alkuraskauden keskenmeno

huolestunut....

Mulla on takana yksi alkuraskauden keskenmeno rv5 3 joka todettiin liian alhaisella hcg arvolla (mitattiin koska raskaustestin viiva ei tummunut lainkaan) ja vuoto alkoi 3. päivän päästä. Nyt olen uudelleen raskaana rv5 1. Eilen illalla alkoi pieni rusehtava vuoto ja paineen tunne alavatsalla joka kylläkin loppui. Aamulla taas rusehtavaa vuotoa ja sama tunne vatsalla. Tiedän, että raskauteen liittyy kaikenlaisia vatsanipistyksiä ja tunteita, niitä onkin ollut silloin kun menkkojen piti alkaa. Kysyisinkin, että kannattaako mennä näillä viikoilla yksityiselle ultraan? Näkyykö mitään, sykettä ei nyt tietenkään mutta näkeekö ultraaja onko keskenmeno menossa tai alkio oikeassa paikassa? Ymmärrän myös, että alussa keskenmenot ovat yleisiä eikä niille voi mitään. Kuinka nopeasti raskausoireet häviää keskenmenossa? Kiitos!

1

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikon-kahden päästä

      Varmuudella raskauden sijainti ja syke näkyy vasta viikon, kahden päästä. Odottelu on tietysti toderlla ikävää, kun alkuraskauden keskenmenolle ei voi mitään.

      Vuoto on ilmeisesti hyvinkin normaalia alkuraskaudessa, edellisessä raskaudessa oli reilumminkin vuotoa alkuraskaudessa, mutta raskaus jatkui. Meni myöhemmin kesken, mutta alkuraskauden vuodolla ei kuulemma ollut mitään tekemistä myöhemmän keskenmenon kanssa. Uudessa raskaudessa oli vuotoa sinä päivänä kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa, mutta raskaus jatkuikin ja on nyt 11 0. Kaksi kertaa olen käynyt ultrattavana yksityisella ja 1. julkisen puolen ultra on ensi viikolla.

      Raskausoireet voivat jatkua kauankin sikiön menehtymisen jälkeen, kun veressä on hcg:tä. Itselläni ei kuitenkaan ollut mitään raskausoireita, joten keskenmenoakaan en itse havainnut, kun vuoto ei alkanut, se nähtiin ultrassa vasta pari viikkoa myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5263
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5064
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4124
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3610
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3218
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2801
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1924
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1800
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1638
    Aihe