almiron ei kelpaa

mustiliini

Poikani 6 viikkoa, ei siedä lehmänmaitoa, joten olen ollut pari viikkoa maidottomalla ja siitä on ollut apua. Maidon määrä on kuitenkin vähenemässä ja kävin ostamassa lääkärin suosituksesta almiron peptiä. Poika vaan ei suostu sitä juomaan, ei sitten millään. sylkee heti pullon pois kun on maistanut mitä on tulossa vaikka nälkäänsä itkee. itsekin kummastelin erikoista makua.
kyse ei ole pullon hylkimisestä koska pumpattu oma maito kyllä maistuu. Myös Nan maistui kun sitä kokeiltiin, mutta oirehti siitä pahasti.
nyt on huoli päällä, että mitä sitten kun ruoka ei riitä. onko kellään kokemusta ettei kyseinen korvike maistu tai siitä miten sen saisi maistumaan. Neuvolaan ollaan tänään kyllä menossa, mutta haluaisin kuulla teidän kokemuksista.

5

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ++++

      Noiden erikoiskorvikkeiden maut ovat sen verran erikoisia, että kestää yleensä jonkin aikaa ennen kuin vauva tottuu siihen. Olen kuullut, että jotkut laittavat aluksi korvikkeen sekaan vähän sokeria, ja kun se alkaa maistumaan, vähentävät sokerin määrää vähitellen.

      Mutta ihan suosiolla voit laskea, että vähintään 10 kertaa pitää maistaa ennen kuin alkaa yhtään kelpaamaan.

    • lkjhlkjhlkjh

      Kokeilepa sekoittaa aluksi omaa pumpattua maitoa sekaan ja pikkuhiljaa annat enemmän almironia sisältävää sekoitusta, kunnes pääset kokonaan korvikkeeseen. Kyllä meillä ainakin vei viikon verran totutellessa, päivittäin tarjottiin.

    • 4:n äiti

      Koska lapsi reagoi lehmänmaitoon jo äidinmaidon kauttakin, on mahdollista, että Almiron pepti ei sovi. Sehän on tehty maidosta, mutta proteiinit on vain pilkottu pienempiin osiin. Ja oma kokemukseni on, että se voi aiheuttaa jopa pahemmat oireet kuin äidin käyttämät maitotuotteet äidinmaidon kautta.

    • mustiliini

      kiitos vastauksista. Muakin vähän mietityttää tuo korvike, kun on maidosta tehty... mut jatketaan siis yrittämistä. Saatiin tänään lähete lapsipolille, jos siellä selviäis tarkemmin mikä pikkuruista vaivaa.

      • kokemuksia meiltä

        meilläkään almiron pepti ei sopinut, vaan oireet pysyi entisellään tai jopa paheni. Vauva mm. puklaili entistä enemmän almiron-kokeilun aikana...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe