Mikä laturissa rikki??

Kun lähti päävirtakytkin auki käydessä ja oli jonkun 30min
Nyt ei lataa mutta laturin valo sammuu normaalisti

Mikä olisi laturista mennyt??
Säädin?
Diodit??
Mikä muu??

Kiitos
2199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

selvitä vain liikkeessä mittaamalla.

Jos laturi pyöri sen 30 minuuttia ilman kuormaa, on jotakin aivan varmasti palanut. Vaihtovirtalaturi kehittää kuormittamattomana niin suuren jännitteen, että ainakin diodit kärvähtävät.

Äänestä

Et kertonut onko tätä tapahtunut aikaisemmin vai ainoastaan nyt. Tärkeä tieto on, että syttyikö merkkivalo käynnistyksen yhteydessä. Jos ei syttynyt magnetointivirtapiirissä on katkos. Jos tämä on tapahtunut ei vaihtovirtageneraattori käynnisty.
Ihan hyvä olisi tietää myös onko autosi generaattorissa ns. monitoimisäädintä. Joka tapauksessa helppo tapa paikantaa vika on avata generaattori ja osien ulkonäöstä päätellä loppuun kulunut osa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaivuri,,,, kirjoitti:

Kun lähti päävirtakytkin auki käydessä ja oli jonkun 30min
Nyt ei lataa mutta laturin valo sammuu normaalisti

Mikä olisi laturista mennyt??
Säädin?
Diodit??
Mikä muu??

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu