Turun kaupunki on päättänyt maksaa - liikeperiaatteiden mukaisesti perustettujen - liikelaitostensa johtajien ökykalliin monen päivän laivaristeilyn yhdenhengen hyteissä!
Palkkioristeilylle osallistuu myös kaupunginjohtajia, heidän vasta palkankorotuksen saaneita pikkuapulaisiaan, näille juuri palkankorotuksen junailleita kaupungin ekonomisteja sekä messevä joukko muita johtavia virkailijoita... yhteensä alun neljättäkymmenettä henkeä!
Raha otetaan sekä suoraan valtion kulttuuriavustuksista että kulttuurilaitosten vasta korotetuista vuokrista kertyneistä ylimääräräisistsä tuloista. Kohtuuttoman suureksi arvioitua panostusta perustellaan sillä, että risteilyllä "päihin taottu oppi" tuo liikelaitosten tukevoitumisena satsauksen takaisin arvatenkin jopa puolessakymmenessä vuodessa.
Näinkö liikelaitokset sitten lopulta toimivatkin? Niiden toimintaa tuetaan verovaroin, mutta tuen turvin kerätyt tulot kasvattavatkin liikeliatosten omia voittotilejä?
Kovin epäilyttää tämä liikeperiaatteille perustuva liiketoiminta?
Palkkioristeilylle osallistuu myös kaupunginjohtajia, heidän vasta palkankorotuksen saaneita pikkuapulaisiaan, näille juuri palkankorotuksen junailleita kaupungin ekonomisteja sekä messevä joukko muita johtavia virkailijoita... yhteensä alun neljättäkymmenettä henkeä!
Raha otetaan sekä suoraan valtion kulttuuriavustuksista että kulttuurilaitosten vasta korotetuista vuokrista kertyneistä ylimääräräisistsä tuloista. Kohtuuttoman suureksi arvioitua panostusta perustellaan sillä, että risteilyllä "päihin taottu oppi" tuo liikelaitosten tukevoitumisena satsauksen takaisin arvatenkin jopa puolessakymmenessä vuodessa.
Näinkö liikelaitokset sitten lopulta toimivatkin? Niiden toimintaa tuetaan verovaroin, mutta tuen turvin kerätyt tulot kasvattavatkin liikeliatosten omia voittotilejä?
Kovin epäilyttää tämä liikeperiaatteille perustuva liiketoiminta?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tässä taas oiva osoitus kaupungin johdon röyhkeydestä ja täydellisestä piittaamattomuudesta ottaa nykyistä taloudellista tilannetta huomioon omissa toimissaan. Täydellisestä vitsistä käy Randellin puoltava perustelu matkalle: matkarahat tienataan takaisin parantuneena tuloksena!! Tällaisilla aivoituksillako varustettu kaveri johtaa kaupunginhallitusta ja vielä kokopäiväiseksi kalliisti palkattuna.
Turku ei tästä suosta kyllä nouse nykyisen poliittisen- ja virkamiesjohdon voimin.
tosiaan tällaista menettelyä yhteisiä asioita ja varoja hoitamaan valituilta luottamushenkilöiltä? Kunnallisvaalit ovat parin vuoden päästä, joten silloin on mahdollisuus näyttää ovea näille löperöille poliitikoille.
Mitenkäs tämä logiikka sitten sujuu?
Kaupunki muutti vanhat, demokraattisesti valittujen lautakuntien alaiset virastot liikeperiaatteella toimiviksi "yhtiömuotoisiksi" liikelaitoksiksi itsenäisine johtokuntineen ja toiminnanjohtajineen. Perusteluna oli laitosten toiminnan itsenäistäminen ja kaupungin päätöksenteon hitaudesta ja poukkoilevaisuudesta irtaantuminen.
Olisi luullt, että nämä liikelaitokset tulisivat toimeen omillaan. Vaan toisin näyttää käyneen: vain voitot omitaan, menot ovat edelleen yhteiset? Jopa laitoksen toiminnan tehostamiseksi tarkoitettu koulutus maksatetaan verorahoilla!
Pääsevätkö kupungin muut matkalle osallistuvat johtajat, sitten vaikutusvaltaisina puuhamiehinä palkkiomatkalle?
Kaupunginhallituksen hyväksymät matkakulut ovat vain matkan välittömiä kustannuksia, mutta eivät sisällä osallistujien matka-, päiväraha- ym vastaavia kuluja. Nämä lisäävät kaupungin menoja vielä huomattavasti?
ovat todellisia tehottomuuden pesiä. Rahoitus on taattu, työpaikat turvattuja eikä valvontaa ole nimeksikään. Kelpaa sitä tällaisten laitosten johdon reissata verovaroin uudistuneita lakipykäliä opettelemassa. Fiksu ja lukutaitoinen johtaja selvittäisi asian oman työpöytänsä ääressä.
Nyt jäämme odottamaan niitä Aleksi Randellin lupaamia parantuneita liikelaitosten tuloksia, joilla reissun kustannukset katetaan.
Luulen, että Randellin lupauksen mukaan mm. sähkö, vesi, jätevesi, hulevesi, jne halepenvat silmissä!?
että tämä täysin turha ja kallis huvimatka hyväksyttiin kaupunginhallituksessa yksimielisesti. Ei kyseenalaistettu edes retkueen kokoonpanoa, sillä matkalle osallistuu mm. Juhani Leppä (perusturvalautakunta), jolla ei pitäisi olla mitään tekemistä liikelaitosten uudistuneen lainsäädännön kanssa.
Miksette ole itse tehneet työtä, päästäksenne tuolle matkalle.
Istutte kotona parhaaseen työaikaan ja kirjoittelette tarinoita asiasta, jolla ei ole minkäänlaista taloudellista merkitystä Turun kokoisen kaupungin kuluihin. Myös poliitikkojen on päästävä välillä virkistäytymään. Muuten hyvät ihmiset lähtevät politiikasta yksityisiin yrityksiin.
Ja ketkäs sitten ottaisivat ohjat käsiinsä? Varmasti kaikki terävät, tälle palstalle kirjoittelijat, joitka vain arvostelevat, mutta eivät koskaan esitä kunnon vaihtoehtoja asioiden parantamiseksi.
vaikka näitä juttuja kirjoitettaisiin työaikaan ja näillä kaupungin "tehokkailla" työpaikoilla.
Näille matkoille päästäkseen ei tarvitse tehdä kummoistakaan työpanosta, riittää kun on älynnyt hankkia jäsenkirjan oikeaan aikaan ja oikeasta puolueesta.
Ja tiedoksi vaan, että poliitikot ovat luottamushenkilöitä toimien oman päivätyönsä ohella, joten ei ole pelkoa että politiikasta siirryttäisiin yksityisiin yrityksiin. Tosin onhan meillä yksi täyspäiväinen ja -palkkainen poliitikko, Aleksi Randell, joten siinä sinulla onkin jännittämistä, että lähteekö yksityisen leipiin!
Vastauksena viestiin, jossa ihmeteltiin, mikseivät palstalle kirjoittajat esitä vaihtoehtoja, vastattakoon vaikka sanomalla, että palkkiomatkalle lähtiöille kyllä maksetaan palkkaa kokopäiväisestä vaihtoehtojen keksimisestä ja että on tällä palstalla kaupungin rahojen riittävyyttä kaikenmaailman kummallisuuksiin ihmeteltykin.
Tulokset vaihtoehtoja miettivällä sektorilla näyttävät kovin yksipuolisilta?
Menoja karsitaan täysin älyttömästi "tasapuolisesti" kaikilta sektoreilta juustohöylällä. Kukaan ei näytä muistavan minkälaisen katastrofiin viime laman aikana toteutettu juustohöyläys tuotti. Sen aiheuttamia kaikkia vahinkoja ei ole vieläkään kyetty korjaamaan, vaikka on eletty vuosikausia ennenäkemättömässä noususuhdanteessa.
Järjen käyttökään ei olisi kielletty?
tutustua muuttuneeseen lainsäädäntöön, niin paljonko niissä puitteissa luovuus kukkii? Yksityisellä puolella tällaisiin lainsäädännön muutoksiin olisi ilman muuta perehdytty omassa työpisteessä, mutta verorahoilla elävät saavat tästäkin aiheen oikein kahden päivän laivaristeilyyn.
jos vaikka joku ymmärtäisi; matka ei tietenkään ole mikään oikea työmatka, mutta tarpeellinen, jotta saisimme pitää hyvät päättäjät Turun johdossa. Mikäli kaikki hauska kiellettäisiin, ei enää löydy älykkäitä ihmisiä kunnan hommiin. Eli, kuten sanoit: perehtyisivät yksityisellä omassa työpisteessään asiaan.
Mutta kaksinkertaisella palkalla kaupunkiin verrattuna.......
ole itse älynnyt hankkia sitä jäsenkirjaa????
Olisit päässyt risteilylle ja muutenkin onnellisen tietämätön tämän palstan kirjoituksista.
että Turulla on hyvät päättäjät? Talous on aivan kuralla, ympäristökunnat kammoavat Turkua kuin ruttoa, muuttoliike poispäin sen kun kiihtyy ja kaikissa imagomittauksissa kaupunki asettuu aina häntäpäähän. Revi siitä.
No, ehkä laivaristelyn jälkeen kaikki kääntyy hyväksi.
hankkimaan ja päästään pian kaikki kaupungin palkkalistoille. Onhan niitä jo 14.000 ja risat, joten tavoite ei ole kova. Saadaan siinä samalla laivateollisuuskin jaloilleen, sillä muutama uusi risteilijä tarvitaan kun koko porukka kokoontuu lakipykäliä tankkaamaan. Tätä ideaa saa vapaasti lainata Turku-strategiaan, jota muutama kymmenen konsulttia vääntää taas jossain pientä korvausta vastaan.
ja kansa maksaa
Aivan oikein että Turku lähtee Laman estotalkoisiin mm. tällä laivamatkalla. Avainhenkilöitä pitää palkita ja viedä kokemuksia hakemaan. Vihreät ja Sossut ovat oikealla asialla Turussa. Veroäyriä pitäisi vain 2 % nostaa niin homma olisi tasapainossa sekä saada lisää Mamuja jotta huoltosuhde tulisi kuntoon. Hauskaa Reissua!! Käyttäkää € kunnolla ja paljon :)
rakastavat. Näin meitä vedetään rivakasti ylös laman suosta parantamalla varustamon tilannetta, kun herrat "uhrautuvat" ja laittavat veroeuroja iloisesti kilisemään. Tämä taisikin olla laivamatkan todellinen tarkoitus, lakipykälien opiskelu pelkkää hämäystä.
Kupittaalle nousee pikavauhtia ihan turha jalkapallokatsomo. Sitä ei tarvita edes naisten MM-kisoissa. Kaikki halukkaat mahtuvat varmasti jo oleviin katsomoihin.
Taas tehtiin isojen kisojen varjolla sellaisia päätöksiä, joita ei tavallisessa elämässä tulisi mieleenkään hväksyä!
Näin kävi myös Turkuhallin rakentamisen kanssa. Turussa ei ikimaailmassa ole tehty niin nopeasti niin suuria päätöksiä kuin tuolloin jääkiekkokisojen alla.
Näiden pelipaikkojen rakentaminen alta aikayksikön on tyyppiesimerkki muutaman kaverin vallankäytöstä Turussa. Turkuhalli ei ollut aikanaan sisällytettynä edes hankesuunnitelmaan, mutta kas kummaa, rahat löytyivät pikapikaa jostain ja halli rakennettiin ja on nyt ylläpidon osalta veronmaksajien jatkuvana riesana.
Tätä taustaa vasten voi vaikkapa verrata, miten uuden eläinhoitolan rakentamista vanhan ja täysin rapistuneen tilalle on pyöritelty vuosikausia. Rahoituskin on sisältynyt budjettiin mutta mitään ei tapahdu, koska "pojat" eivät ole nostaneet peukkuja ylös tämän hankkeen kohdalla.
Taidetaan näistäkin asioista sopia pikkutunneilla jonkin laivareissun yhteydessä.
Muistelen Turkuhallipäätöksen tekoaikaan kaupunginhallituksessa istuneen Ansaasta ja Ruolasta alken liki puolenkymmetä jollain tavalla TPS:aan sitoutunutta ukkoa!
Halli tehtiinkin pääasiassa TPS:n kotihalliksi, MM-kisat oli vain veruke.
Hallista päätettäessä luvattiin, että siitä tulee monitoimihalli, jossa viikottain pelataan kaikki koripallomatsit, käsipallomatsit, sisäyleisurheilukisat ja paljon muuta... Tosin kävi. Jääkiekon vaatimuksesta hallista päätettiin kuitenkin tehdä liian lyhyt yleisurheilua varten (siihen ei mahdu juoksurataa!). Konsertteja varten hallin akustiikka ei riitä. Kansainvälisiin konferensseihin se ei oikein tahdo sobeltua ja koripalloa varten ei kannata joka viikko jääkenttää peittää.
Siis: TPS pelaa viikottain jäällä, hallin muu mahdollinen käyttö saa jäädä jääkiekon välikausiin jos niihinkään.
Pienellä viiveellä lajhoitus Tepsille korvattiin mulle-sulle tyyliin TuTolle: se sai Kupittaalle uuden jääkiekkohallin.
http://www.efeko.fi/event_documents/osayhtiokonferenssi_09_hk_web.pdf
osallistujat:
http://www05.turku.fi/ah/kh/2009/0527015x/2109920.htm
http://www05.turku.fi/ah/kh/2009/0527015x/2109915.htm
Mitä veikkaatte, onko Jalon, Muurisen vai peräti Matka-Auto Oy:n liikennöimä tuo?
Vai ihan perinteinen citybus:
http://www.citybus.fi/index.shtml
Pitää olla iso jääkaappi ja paljon eväitä ja paljon juotavaa.
surkimuksia ja kotona työttöminä viruavia ihmisparkoja. Misette mene itse politiikkaan ja laivoille mukaan hillumaan? Ei tarvitsisi valitella muiden menoista.
Helppoa, vai mitä?
mukaan yhteiskunnan varoilla mälläämään, niin helppoa se on! Edellyttäen, että joku tekee vielä töitäkin tässä yhteiskunnassa. Jokainen saa risteillä niin paljon kun oma kukkaro sietää, mutta veronmaksajana en suostu rahoittamaan tällaista hupia, kun samaan aikaan kaupungin palvelutuotantoa heikennetään jatkuvasti. Todellisia surkimuksia ovat ne, jotka eivät tällaiseen menoon puutu.